Elektronický podpis v předtermínu

Díky iniciativě SPISu – Sdružení pro informační společnost – vznikl náš zákon o elektronickém podpisu, a to už v paragrafovém znění.
Díky iniciativě SPISu – Sdružení pro informační společnost – vznikl náš zákon o elektronickém podpisu, a to už v paragrafovém znění. Až do současné doby neexistovala právní úprava, která by elektronický podpis jednoznačně povolovala nebo zakazovala.

Digitální podpis je v podstatě číselný kód, který vzniká výpočtem a hovoří o původci zprávy a o její pravosti. Nehovoří o důvěrnosti zprávy, o té hovoří šifrování, jež může fungovat jako další prvek zabezpečení.

Přestože nynější vláda přeje moderním technologiím více než vlády předešlé, v jejím legislativním záměru pro letošní rok byl pouze věcný návrh zákona o elektronickém podpisu.

Tento zákon je klíčovou věcí pro zrovnoprávnění tištěného a elektronického dokumentu a pro elektronickou komunikaci. Návrh vycházel z Občanského zákoníku, kde se praví, že podpis může být nahrazen mechanickým způsobem v případech, je-li to obvyklé, nebo také elektronicky, je-li zachycen obsah dokumentu. Musí být přitom zajištěna identifikace a autentizace osoby – certifikován průkaz totožnosti držitele podpisu (klíče). Certifikát má omezenou platnost, podobně jako je tomu u bankovních platebních karet.

Návrh prošel veřejnou diskusí ještě před předložením do vlády. Velkou výhodou předloženého zákona je nezávislost definice na technologiích, které se mohou s časem měnit (RSA, veřejný klíč, privátní klíč atd.). Vysokou bezpečnost náš zákon zajišťuje mj. tím, že požaduje osobní ověření každé osoby, jež obdrží vlastní elektronický podpis (privátní klíč).

ČR dnes může alespoň v této oblasti držet krok se světem – máme např. pětiměsíční náskok před Velkou Británií, ve Francii se nyní tento zákon projednává v parlamentu, podobně i v Malajsii.

Diskuze (6) Další článek: Allaire HomeSite 4.5 se chystá

Témata článku: Bezpečnost, Podpis, Klíčový prvek, Klíč, Osobní klíč, Elektro, Elektronický podpisZapomeňte na ropu a uhlí, Evropa chce vyrábět petrolej a naftu ze vzduchu
Jakub Čížek
EnergetikaEvropaObnovitelné zdroje
Chystaný animák Mario Bros. se chlubí hvězdným hollywoodským obsazením
Michal Maliarov
FilmNintendo
Evropská komise to vidí jasně. Česko má jednoznačně nejdražší mobilní tarify v celé EU

Evropská komise to vidí jasně. Česko má jednoznačně nejdražší mobilní tarify v celé EU

** Česko „kraluje“ žebříčku zemí s nejdražšími mobilními službami ** Evropská komise srovnala ceny ve všech 27 zemích EU ** Když se nepočítají neomezené tarify, vychází nabídky našich operátorů katastrofálně

Jan Láska
Předražené službyEvropská komiseTarify a mobilní služby
Týden Živě: Kuba rozbil drahý nový dron a třetina Čechů neumí zkopírovat soubor

Týden Živě: Kuba rozbil drahý nový dron a třetina Čechů neumí zkopírovat soubor

** Do redakce nám dorazil Mavic 3 a hned jsme ho rozbili ** Statistický úřad zveřejnil data, jak používáme PC a mobil ** NordPass spočítal, jaká hesla používáme nejčastěji

Jakub ČížekMartin Miksa
Týden ŽivěVideo
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Tohle nejsou Jedenáctky, ale Linux. Windowsfx 11 opisuje opravdu důkladně
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyLinux
Jak se nechat fotografovat a naučit se správně pózovat?

Jak se nechat fotografovat a naučit se správně pózovat?

Ve většině případů se na fotografických webech setkáte s recenzemi aparátů, radami jak fotit anebo přímo s konkrétními návody, jak dosáhnout nějakého efektu. Kde ale najdete informace o tom, jak by se mělo pózovat?

Petr Březina
Fotoškola