Elektronické platby mají vzrůst na třetinu všech plateb, ale až v roce 2006

Vzkaz pro pionýry v internetovém bankovnictví: přišli jste se skvělou věcí, ale příliš brzy.
Studie firmy Jupiter Research říká, že jestli dnes v USA bylo 6 % všech účtů provedeno, zpracováni a prohlíženo online, za čtyři roky to má být 32 %. E-payments tak mají být jednou z nejrychleji rostoucích aplikací e-businessu vůbec, za nejbližší čtyři roky má jejich objem vzrůst o šestinásobek.

První elektronické platby přitom v komerčním řešení, nikoli laboratorním měřítku vznikaly právě před čtyřmi roky, a do této doby spadá i česká eBanka, tehdy Expandia Banka. K dosažení šesti procent to tedy trvalo stejně, jako to má trvat k dosažení skoro šestinásobného tržního podílu.

Elektronické (přímo, internetové atd.) bankovnictví a účtování je dobrým příkladem věci, která, jako mnoho podobných v Internetu, byla skvělou myšlenkou, ale přišla příliš brzy. Banky a další ústavy, které byly v této oblasti pionýry, pomohly za vysokých nákladů dítěti na svět, ale investice se jim nevrátily – opět, trvale ztrátová česká eBanka je toho přesným příkladem, jakkoli zde bylo vše po stránce technologické zvládnuto na jedničku s hvězdičkou. Z práce průkopníků ale budou těžit jiní, kteří dnes pořídí podobné technologie levněji a hlavně v pravý čas; průkopnické finanční ústavy jsou dlouhodobou ztrátovostí vyčerpané a stěží do nich bude někdo opět nalévat stamilióny.

Pomalý vzestup elektronických plateb i v tak internetové vyspělé zemi jako je USA, má trošku jiné důvody než u nás – je jím rozšíření platebních karet jako základního platebního nástroje pro všechno možné. Hlavním důvodem ale jednoduše je síla zvyku, což je faktor, který podcenila jak první česká elektronická banka stejně jako ty světové, které se do e-businessu vrhly jako první. Co funguje dlouhá léta, lidé nemění, a ke spokojenosti jim stačí i drobné vylepšení: jistě, masová nespokojenost se službami českých „složenkových“ bank zde existovala, ale v okamžiku, jakmile zmizely dlouhé fronty u přepážek a jakmile se úřednice začaly na platící tvářit jako na zákazníky a ne jako obtížný hmyz, nespokojenost běžného občana zmizela. Tento na první pohled jemný rozdíl také nebyl dostatečně vyhodnocen – totiž, že nespokojenost není tak dána ani s tím, že člověk musí na poštu, ale s tím, že je s ním zde jednáno ne jako se zákazníkem, ale prosebníkem na socialistickém úřadě.

Zvyky se mění pomalu a pokud jsou spojeny s financemi, mění se dvojnásob pomalu. Podíl online plateb v českých internetových obchodech, což je takový „čistý“ příklad e-payments, kde i vlastní služba, za kterou se platí, je realizována v elektronickém prostředí, po určité stagnaci v prvních třech letech provozu začíná rychle stoupat. To potvrzuje dnes už starou známou pravdu o „early adopters“ a masovém trhu – průkopníci nejsou jen na straně bank, ale i uživatelů, a jsou to lidé, kteří již z principu adoptují každou novou službu, protože se jim líbí, že je moderní. Pak je ovšem „dlouho nic“ a teprve poté se váhavě přidává masový trh.

I v českých podmínkách není nepravděpodobné, že za čtyři roky bude rovněž třetina práce s účty a platbami prováděna online – i ostatní domácí banky jsou v této oblasti poměrně moderní a i český stát, třebaže můžeme mít spoustu výhrad, v tomto směru postupuje poměrně rychle.

Diskuze (16) Další článek: Nový Windows Movie Maker 2 Beta a Media Player 9 RC

Témata článku: Platba, Dlouhý rok, Úřednice, Pomalý provoz, Internetová banka, První služba, Běžný občan, Elektro, Dlouhá léta, Plát, Známý princip


Určitě si přečtěte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná (ne)víte

Karel Kilián | 30

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 92Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF