Elektronické knihy prý nikdo nechce

Renomované knihkupectví Barnes & Noble oznámilo ukončení prodeje elektronických publikací. Tento krok přichází ve chvíli, kdy Microsoft i Adobe dělají všechno pro podporu tohoto média. I když může odstoupení Barnes & Noble od prodeje vyznít negativně, s celým odvětvím to vypadá spíše naopak.
S odůvodněním, že prodeje elektronických knih nedosáhly očekávané úrovně, oznámilo knihkupectví Barnes & Noble, že upouští od prodeje tohoto formátu. Zákazníci společnosti, kteří si již zakoupili knihy, ale nedostali se k jejich stažení, mají ještě čas data získat případně obnovit již zakoupené publikace. V případě knih ve formátu Microsoft eBook Reader je datum ukončení podpory stanoveno na 9. prosince 2003, uživatelé Adobe Readeru mají k dispozici přesně 90 dní. V současnosti už nelze uskutečnit žádné nové nákupy a celá sekce „ebooks“ je nepřístupná.

Podle analytiků společnosti Nielsen/NetRatings je na vině nedostatek vhodných technických prostředků podporujících konzumaci elektronických knih, která zaviňuje malou poptávku. Rozhodnutí Barned & Noble oslabuje z mediálního pohledu pozici Adobe a Microsoftu jako hlavních propagátorů myšlenky elektronických knih.

Barnes & Noble navíc s prodejem elektronických knih začalo v lednu 2000 na základě smlouvy uzavřené s Microsoftem. Společnost BN měla podle smlouvy nejen vybudovat elektronický obchod s nabídkou elektronických knih, ale zároveň tuto technologii aktivně propagovat ve své široké síti kamenných knihkupectví.

Manažer Microsoftu pro oblast elektronického publikování vyjádřil zklamání nad ztrátou důležitého prodejce, ale zároveň uvedl, že Microsoft bude elektronické knihy nadále podporovat. Platformu pro využití elektronických knih nabízí jak osobní počítače typu Tablet PC, tak kapesní zařízení s operačním systémem Windows Mobile.

Ostatně dostupné informace o trhu s elektronickými publikacemi nejsou až tak špatné. Podle organizace Open eBook Forum zájem o nákup elektronických knih roste, i když celkové objemy prodejů jsou stále nízké. Za první pololetí roku 2003 utratili uživatelé přibližně 5 milionů dolarů za elektronické knihy, zatímco ve stejném období roku 2002 dosáhl obrat odvětví 3.8 milionu.

Problém v technologii, ceně nebo ochraně autorských práv?

Důvodů, proč je trh s elektronickými knihami stále malý je několik. Absence vhodných technologických prostředků nabízená analytiky společnosti Nielsen nemusí být nutně tím hlavním důvodem. Počty prodaných kapesních zařízení, notebooků a Tablet PC, pokud budeme brát pouze přenosné prostředky pro konzumaci elektronických knih, jsou větší než počty prodaných elektronických knih, takže zde evidentně je významný počet potencionálních zákazníků. A elektronické knihy mají oproti těm skutečným výhodu ve svých minimálních nárocích na prostor, do PDA s dnes už standardní dvaatřicetimegabajtovou pamětí se vejde čtivo na celou dovolenou, které by samo o sobě zaplnilo menší lodní kufr. Možnost doplňovat poznámky či vyhledávání pak z elektronických verzí odborných knih dělá výbornou vzdělávací pomůcku.

Mnohem spíše je potřeba hledat problém v ceně, kterou uživatel musí zaplatit za elektronickou knihu. Nejprve je dobré si uvědomit, jakým způsobem je tvořena cena klasické knižní publikace. Bez zabíhání do detailů lze prohlásit, že většinový podíl na ceně má výroba a distribuce. V případě elektronických knih náklady na papír, tisk, vazbu, benzín a skladovací prostory v podstatě neexistují. Elektronickou podobu dnes dostane každá kniha automaticky, než jde do tisku a převedení do některého z chráněných formátů je v případě beletrie problémem, kterého se zhostí kdejaký studentík. Jediným problémem jsou grafické publikace, ale u těch je absence elektronické podoby pochopitelná. Otázkou tedy zůstává, proč jsou ceny elektronických knih často stejné jako u tištěných verzí. Tady pak lze pochopit uživatele, který si koupí tištěnou knihu a pak si z internetu stáhne pirátský ebook – vždyť autorovi i vydavateli už zaplatil.

Dalším důvodem stále nízkého rozšíření elektronických knih jsou obavy vydavatelů z porušování autorských práv, které souvisí s předchozí úvahou o cenové politice prodejců elektronických knih. Je jisté, že určitá hranice pirátství bude existovat a že nehmotná podstata elektronických knih umožňuje snadnější šíření nelegálních kopií. Místo limitování dostupného obsahu se ale jako logičtější krok jeví přizpůsobení ceny produktu. Vzhledem k tomu, že už i hudební vydavatelé došli k závěru, že zlevnění produkce či čistě digitální distribuce jim může pomoci, bylo by hezké, kdyby si to uvědomili i vydavatelské domy produkující knihy. Zvláště když existují velice rozsáhlé archivy elektronických knih dostupných zdarma díky omezenému trvání autorských práv.

Určitě by se daly najít i další důvody, které brání většímu rozšíření elektronických knih jako je obtěžující povinná aktivace všech produktů prostřednictvím internetu nebo vysoké ceny technických prostředků umožňujících konzumaci elektronických knih, ale pes bude zakopaný spíše ve špatné cenové politice vydavatelů elektronických knih.

Mediální stín nad ebooky

Rozvoji elektronického publikování nepomáhá moc ani mediální sféra. Elektronické knihy zůstávají stále ve stínu mediálně mnohem vděčnější digitální distribuci hudebních souborů kořeněné neustálými spory týkajícími se nelegálního sdílení hudby ve výměnných sítích. Mediální boom věnovaný elektronickým knihám proběhl někdy kolem roku 2000, kdy se firmy předháněly v představování speciálních zařízení pro čtení elektronických knih jako je RCA eBook Man. Olej do ohně přilil také fenomenální tvůrce příběhů Stephen King, který s elektronickým publikováním experimentoval, dokud nenarazil na neochotu publika za elektronickou knížku platit.

O elektronických knihách se posléze psalo ve spojení s právní pří Adobe, která žalovala ruského programátora Skljarova, který našel způsob, jak obejít zabezpečení software pro čtení elektronických knih vyvinutého právě společností Adobe. V poslední době se potom nejvíce zpráv věnovaných ebookům týkalo letní promo akce společnosti Microsoft, která s novou verzí svého prohlížeče elektronických knih nabízela a stále ještě nabízí každý týden tři knižní tituly ke stažení zdarma.

Diskuze (43) Další článek: Další kritická záplata pro Windows XP: zavřete dvoje vrata pro červy

Témata článku: E-booky, Pirátská verze, Konzumace, Významný počet, NEC, Kniha, Celá sekce, Absence, Nielsen, Hlavní propagátor, Elektronická kniha, Elektronický formát, Stín, King, Určitá hranice, Adobe Reader, Nízký počet, Stephen King


Určitě si přečtěte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

** Systém Windows 10 umí spoustu užitečných drobností ** O mnoha praktických funkcích pravděpodobně ani nevíte ** Poznejte užitečné tipy, které se vám mohou hodit každý den

Vladislav Kluska | 36

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

** Vědci spočítali, jak velká by musela být posádka pro vícegenerační let k nejbližší hvězdné soustavě ** Proxima Centauri se nachází 4,3 světelných let od nás ** Za současných technologií bychom k ní letěli 6300 let

Petr Kubala | 53

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

** Dlouho se nevědělo, co to přesně má být ** Pak se s krabičkou Google pochlubil na I/O ** Do „Chromecastu“ vtěsnal celý Android TV

Jakub Čížek | 24

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

** Apple aktualizoval notebooky MacBook Pro, dostaly nový hardware ** Těšit se můžete na nové procesory a větší paměť ** Cena nejvybavenějšího modelu překročí 200 tisíc korun

Martin Miksa | 99

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji