Elektronické knihy: konec mediálního hitu a začátek byznysu

Elektronické knihy byly několik let mediálním hitem, ale už asi před rokem poprask kolem elektronického publikování utichl. Někteří prodejci od distribuce e-knih upustili, přesto se však zdá, že odvětví, které pravděpodobně předběhlo svou dobu, začíná znovu nabírat dech ke skutečnému úspěchu.

Před rokem a půl jsme oznámili, že velké internetové knihkupectví Barnes & Noble (B&N) ukončilo prodej elektronických knih. Tato zpráva jistě vypadala pro elektronické publikování negativně, ale už tehdy odborníci tvrdili, že i přes toto rozhodnutí managementu B&N prodej elektronických knih roste. Organizace Open eBook Forum, která sdružuje společnosti podnikající v elektronickém publikování či vývoji technologií pro toto odvětví, takový odhad potvrzuje.

I mimo záři mediálních reflektorů tedy prodeje elektronických knih rostou. To dokazuje nejen zvyšující se počet prodaných kopií a vyšší obrat prodejců e-knih, ale také nejoblíbenější český zdroj elektronických knih zdarma Palmknihy.cz, který čtenářům poskytl už skoro milion a tři čtvrtě kopií nabízeného půl třetího tisíce titulů.

Loni vládl Da Vinci

Statistiky prodejů elektronických knih za rok 2004 ukazují, že velikost menšinového trhu s elektronickými knihami roste. Jen za třetí čtvrtletí 2004 se prodalo 1,4 milionu elektronických knih při obratu 3 227 972 dolarů, tj. o 25 % více než v roce 2003. Počet prodaných elektronických knih vzrostl o celých 11 %. Ve srovnání s prodeji klasických knížek je ale tento objem zanedbatelný, například jen v USA se prodalo na 2,2 miliardy "papíru".

Nejprodávanější elektronické knihy v podstatě kopírují žebříčky prodejů klasických knížek, pokud jsou dostupné v elektronické podobě. Jasným favoritem se tak stal The Da Vinci Code Dana Browna, autora, jemuž patří hned první čtyři příčky žebříčku elektronických bestsellerů. Do první dvacítky se málem dostala i kniha komentářů k jeho dílu The Da Vinci Code (The Da Vinci Code: Fact or Fiction ? 21. místo). Mezi nejprodávanějšími knihami však nechybí ani Bible nebo slovníky společností Merriam-Webster a Oxford University Press.

  • The Da Vinci Code, Dan Brown - Doubleday
  • Angels & Demons, Dan Brown - PocketBooks
  • Deception Point, Dan Brown - PocketBooks
  • Digital Fortress, Dan Brown - St. Martin`s Press
  • Darwin`s Radio,Greg Bear - Del Rey
  • Holy Bible, New International Version, International Bible Society - Zondervan
  • I, Robot, Isaac Asimov - Spectra
  • Electronic Pocket Oxford English Dictionary & Thesaurus Value Pack - Oxford University Press
  • Darwin`s Children, Greg Bear - Del Rey
  • Merriam-Webster`s Collegiate® Dictionary - Merriam-Webster

Ve zveřejněné třicítce nejprodávanějších elektronických knih najdeme z u nás známějších autorů ještě dva tituly Michaela Crichtona, další knihu Isaaca Asimova a dvě knihy Stephena Kinga.

Problémy s e-knihami

Už nejméně pět roků, které uplynuly od první velké vlny zájmu o elektronické knihy, se toto odvětví mediálního průmyslu potýká se dvěma základními problémy. Tím prvním je dostupnost, či spíše nedostupnost vhodných zařízení pro čtení elektronických knih. Specializovaný hardware se totiž na trhu příliš neosvědčil. Nejčastěji používané kapesní počítače dosud nejsou běžným vybavením čtenářů a mobilní telefony zatím neposkytují ideální platformu pro čtení delších textů, i když už je znatelný významný potenciál, který představují chytré telefony s většími displeji.

Druhým problémem je roztříštěnost formátů, byť skutečně významné jsou dnes již jen dva - formát Microsoft Reader a formát společnosti Adobe. Oba formáty jsou vybaveny technologií DRM pro zabránění nelegálního kopírování titulů, ale mají i své nevýhody. Každý fanoušek jiného formátu, ať už jde o MobiPocket, Palm Reader, hieBook, HTML či obyčejný čistý txt, jich vyjmenuje hned několik: od instalace proprietárního prohlížeče po nutnost aktivace, velké nároky na SW prostředky nebo omezený počet podporovaných platforem.

Co bude dál?

S pravděpodobností hraničící s jistotou můžeme předpokládat, že v následujících letech skutečně dojde k rozšíření elektronických knih mimo úzkou skupinu fanoušků mobilních technologií či technologií obecně. Předpokladem pro tento odhad je rozšíření vhodných zařízení v podobě mobilních telefonů a kapesních počítačů, přičemž obě zařízení stále více splývají.

Velkou roli v rozšiřování elektronických publikací budou pravděpodobně hrát také audio knihy v digitálních formátech. Knihy, které uživatelé mohou nahrát do svého iPodu či jiného přehrávače, představují významný potenciál. Spojení knihy a módního trendu, kterým MP3 přehrávače bezesporu jsou, je jednou z možných cest budoucího vývoje.

Už v tuto chvíli je skutečně možné zvukové knihy kupovat. Kromě nabídky přímo na iTunes Music Store (cca 9000 titulů) je tu například Audible, které nabízí 23 000 knížek , časopisů, novin a záznamů rozhlasového vysílání. Nabízený Stopařův průvodce po Galaxii Douglese Adamse, čtený autorem, rozhodně stojí za to.

Knihovny plné elektronických knih

Zajímavou oblast spojenou s elektronickými knihami představují knihovny. Netřeba asi připomínat Project Gutenberg, který ukázal sílu digitálního zpracování knih jako univerzálního, snadno přístupného archivu. Řada knihoven začala s digitalizací vzácných svazků a dalších částí svého fondu již před více než deseti lety. Elektronická archivace nahrazuje klasické formy, jako jsou mikrofilmy a mikrofiše. Digitalizaci se nevyhýbají ostatně ani české knihovny v čele s Národní knihovnou.

Čerstvou krev do žil finančně náročné digitalizace knihovních fondů větších knihoven vlil například Google. Ten již zahájil spolupráci s několika velkými světovými knihovnami s cílem zpřístupnit jejich fondy online, s možností fulltextového vyhledávání.

Pro knihovny jsou zajímavé i klasické elektronické knihy. Elektronická podoba knížek totiž umožňuje půjčit knihu v podstatě neomezenému počtu uživatelů, zatímco v případě papírových publikací knihovny často nemají dostatek financí na nákup odpovídajícího množství kopií. Některé knihovny už dokonce tyto služby poskytují. Kdy se stejný druh služeb dostane až k nám, zůstává v podstatě jen otázkou času.

Diskuze (37) Další článek: Centrum.cz připravilo novou reklamní kampaň: Bude Bóbika 2?

Témata článku: E-booky, Knihovna, Oxford University, Hit, Brown, Vinci, Začátek, Stejný druh, Oxford, Audible, Isaac, Isaaca Asimov, Nejprodávanější mobilní telefony, Bible, Elektronický formát, Angels, Elektro, Elektronická kniha, Klasický problém, Bear, Darwin, Da Vinci, Klasické telefony, Webster, Velký početRusové předběhnou Američany. Vybrali herečku, která v říjnu natočí na ISS film

Rusové předběhnou Američany. Vybrali herečku, která v říjnu natočí na ISS film

** Ruská herečka Julija Pěresild se na podzim vydá na Mezinárodní kosmickou stanici. ** Na vesmírném komplexu pobude týden a společně s režisérem Šipenkem tam natočí film. ** Natáčet chtějí na stanici také Japonci a Američané.

Petr Kubala
Mezinárodní vesmírná stanice
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět