Elektronické knihy: blíž k realitě

23. listopadu 1999
Computer 22/99 SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
Na otázku, zda mají elektronické knihy před sebou blízkou jasnou budoucnost, by ještě většina z nás odpověděla záporně. Možná je to už ale jenom otázka „paradigm shiftu“.
Na otázku, zda mají elektronické knihy (e-books, knihy v elektronické podobě) před sebou blízkou jasnou budoucnost, by ještě většina z nás odpověděla záporně. Knihy se na počítači špatně čtou, počítač si nelze brát ani do postele ani na zahradu, kniha je kulturní předmět a v elektronické podobě to „není ono“ atd.

Přesto však nelze zcela odolávat realitě, která oprávněně říká – ale vždyť tvorba a šíření elektronické knihy je tak mnohonásobně výhodnější, že to prostě časem musí dopadnout v její prospěch.

Domnívám se, že v této věci hrají roli dva velké faktory. První je skutečně čistě technologický, tj. určující, kdy bude možné číst knihy v posteli na zařízení, které se už od normální knihy skoro ničím neliší, které se stejně příjemně sleduje, nebzučí, nehřeje a nevyzařuje, vydrží velice dlouho na baterky a ovládá se stejně snadno, jako se „ovládá“ kniha. Druhým je pak to, kdy a zda nastane „paradigm shift“, jakýsi posun světonázoru, kdy lidé opustí zažitou představu, že kniha musí vzniknout tak, že se někde nejdřív pokácí strom.

Zde by mohl být klíč k pochopení budoucnosti elektronických knih – pokud se totiž shodneme, že technologická překážka je… pouze technologická překážka (tj. taková, která se dá technicky vyřešit, a tudíž se také vyřeší), shodneme se snadno i na tom, že nastane onen paradigm shift. Nepochybně to nebude znamenat konec papírové knihy, ale to ostatně nikdo netvrdí; mohl by to ale být vážný problém a vážná hrozba pro ty knihy, u nichž evidentně převažuje obsah nad formou (odborné příručky, paperbacky atd.). Ostatně tento paradigm shift už dávno nastal v oblasti časopisů – i zde byste před šesti-sedmi lety velmi zpochybnili to, že budete studovat svůj oblíbený časopis či noviny na Internetu, protože se to přece tak špatně na té obrazovce čte, a nyní přesně toto děláte.

Není moc velkým překvapením, že se v e-books aktivizuje Microsoft – ten má nepochybně dostatek financí, ale i manažerských schopností stále diverzifikovat a uřídit spoustu paralelních aktivit. Firma vyvíjí produkt jménem Microsoft Reader (jeden off-topic osobní názor: naprosto povinné předsazení slůvka „Microsoft“ před jméno každého z produktů je jednou z velkých příčin, proč Microsoft zbytečně irituje prakticky každého, i když iracionálně. I kdyby tato firma byla nejlepší na světě a produkovala nejkvalitnější, nejlevnější a vůbec nejvýhodnější produkty, lidé skutečně nebudou chtít vstávat buzeni Microsoft budíkem, pít Microsoft kafe z Microsoft šálku, cestovat Microsoft automobilem a večer se dívat v Microsoft TV na Microsoft Dallas. Firma by se měla poučit třeba od společnosti Gilette, které patří žiletky Gilette a holicí strojky Braun, nikoli Gilette Braun, což ale nikdo neví, takže se všichni radují z pestrosti trhu a vzájemné konkurence dvou značek. Lidé chtějí raději krásnou lež než ošklivou pravdu). Zpátky k Microsoft Readeru; produkt je na světě a je dobrý, zřejmě představuje to nejlepší, co je nyní k dispozici a co skutečně mimo jiné podstatně zlepšuje kvalitu čtení knih z počítačové obrazovky. Firma se ale již pokouší o změnu onoho světonázoru, když uzavírá spojenectví s významným vydavatelstvím (R.R.Donnelley) o převodu zejména archivních titulů tohoto vydavatelství do elektronické podoby čitelné Readerem. Donnelley je „pilot“, ale další velcí vydavatelé následují – firma již údajně uzavřela spolupráci s prakticky celou velkou vydavatelskou špičkou, tzv. velkou pětkou (Bertelsmann, HarperCollins, Penguin, Simon+Schuster, Time Warner). Zcela jistě však zatím nejde o převody gigantických knižních archívů do elektronické podoby, jako spíš o start spolupáce a dohodu o standardech – Microsoft si chce samozřejmě pohlídat, aby určující vydavatelé v oboru používali jím navržený standard s tím, že ostatní se už budou muset tak jako tak přizpůsobit.

Diskuze (6) Další článek: Computer 22/99

Témata článku: Microsoft, E-booky, Simon, Elektro, Postel, Books, Velké překvapení, Realita, Dallas, Velký vydavatel, Kniha, Elektronická kniha, Velká obrazovka, Velký posun, Shift, Překážka, Braun, Technologická firma, Velké jméno, Penguin, Vážná hrozbaNejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2021)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2021)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Dying Light 2: Stay Human vás v nových záběrech vezme na celou misi

Dying Light 2: Stay Human vás v nových záběrech vezme na celou misi

Zaskákejte si po barácích s Rosario Dawson.

Michal Maliarov
Dying Light 2Video
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Nová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10