Elektronické knihy: blíž k realitě

23. listopadu 1999
Computer 22/99 SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
Na otázku, zda mají elektronické knihy před sebou blízkou jasnou budoucnost, by ještě většina z nás odpověděla záporně. Možná je to už ale jenom otázka „paradigm shiftu“.
Na otázku, zda mají elektronické knihy (e-books, knihy v elektronické podobě) před sebou blízkou jasnou budoucnost, by ještě většina z nás odpověděla záporně. Knihy se na počítači špatně čtou, počítač si nelze brát ani do postele ani na zahradu, kniha je kulturní předmět a v elektronické podobě to „není ono“ atd.

Přesto však nelze zcela odolávat realitě, která oprávněně říká – ale vždyť tvorba a šíření elektronické knihy je tak mnohonásobně výhodnější, že to prostě časem musí dopadnout v její prospěch.

Domnívám se, že v této věci hrají roli dva velké faktory. První je skutečně čistě technologický, tj. určující, kdy bude možné číst knihy v posteli na zařízení, které se už od normální knihy skoro ničím neliší, které se stejně příjemně sleduje, nebzučí, nehřeje a nevyzařuje, vydrží velice dlouho na baterky a ovládá se stejně snadno, jako se „ovládá“ kniha. Druhým je pak to, kdy a zda nastane „paradigm shift“, jakýsi posun světonázoru, kdy lidé opustí zažitou představu, že kniha musí vzniknout tak, že se někde nejdřív pokácí strom.

Zde by mohl být klíč k pochopení budoucnosti elektronických knih – pokud se totiž shodneme, že technologická překážka je… pouze technologická překážka (tj. taková, která se dá technicky vyřešit, a tudíž se také vyřeší), shodneme se snadno i na tom, že nastane onen paradigm shift. Nepochybně to nebude znamenat konec papírové knihy, ale to ostatně nikdo netvrdí; mohl by to ale být vážný problém a vážná hrozba pro ty knihy, u nichž evidentně převažuje obsah nad formou (odborné příručky, paperbacky atd.). Ostatně tento paradigm shift už dávno nastal v oblasti časopisů – i zde byste před šesti-sedmi lety velmi zpochybnili to, že budete studovat svůj oblíbený časopis či noviny na Internetu, protože se to přece tak špatně na té obrazovce čte, a nyní přesně toto děláte.

Není moc velkým překvapením, že se v e-books aktivizuje Microsoft – ten má nepochybně dostatek financí, ale i manažerských schopností stále diverzifikovat a uřídit spoustu paralelních aktivit. Firma vyvíjí produkt jménem Microsoft Reader (jeden off-topic osobní názor: naprosto povinné předsazení slůvka „Microsoft“ před jméno každého z produktů je jednou z velkých příčin, proč Microsoft zbytečně irituje prakticky každého, i když iracionálně. I kdyby tato firma byla nejlepší na světě a produkovala nejkvalitnější, nejlevnější a vůbec nejvýhodnější produkty, lidé skutečně nebudou chtít vstávat buzeni Microsoft budíkem, pít Microsoft kafe z Microsoft šálku, cestovat Microsoft automobilem a večer se dívat v Microsoft TV na Microsoft Dallas. Firma by se měla poučit třeba od společnosti Gilette, které patří žiletky Gilette a holicí strojky Braun, nikoli Gilette Braun, což ale nikdo neví, takže se všichni radují z pestrosti trhu a vzájemné konkurence dvou značek. Lidé chtějí raději krásnou lež než ošklivou pravdu). Zpátky k Microsoft Readeru; produkt je na světě a je dobrý, zřejmě představuje to nejlepší, co je nyní k dispozici a co skutečně mimo jiné podstatně zlepšuje kvalitu čtení knih z počítačové obrazovky. Firma se ale již pokouší o změnu onoho světonázoru, když uzavírá spojenectví s významným vydavatelstvím (R.R.Donnelley) o převodu zejména archivních titulů tohoto vydavatelství do elektronické podoby čitelné Readerem. Donnelley je „pilot“, ale další velcí vydavatelé následují – firma již údajně uzavřela spolupráci s prakticky celou velkou vydavatelskou špičkou, tzv. velkou pětkou (Bertelsmann, HarperCollins, Penguin, Simon+Schuster, Time Warner). Zcela jistě však zatím nejde o převody gigantických knižních archívů do elektronické podoby, jako spíš o start spolupáce a dohodu o standardech – Microsoft si chce samozřejmě pohlídat, aby určující vydavatelé v oboru používali jím navržený standard s tím, že ostatní se už budou muset tak jako tak přizpůsobit.

Diskuze (6) Další článek: Computer 22/99

Témata článku: Microsoft, E-booky, Books, Shift, Realita, Elektronická kniha, Kniha, Braun, Vážná hrozba, Velké jméno, Technologická firma, Penguin, Velká obrazovka, Velké překvapení, Velký vydavatel, Elektro, Dallas, Postel, Překážka, Velký posun, Simon


Určitě si přečtěte

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

** Chudí Američané mohou dosáhnout na dotovaný mobil ** Jeden takový rozdává třeba tamní Virgin Mobile ** Má to jeden háček. Je prošpikovaný malwarem

Jakub Čížek | 42

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

** Máme tu další českou phishingovou vlnu ** Podle průzkumů máme stále problém s kybernetickou gramotností ** Nebezpečím jsou děti, které opouštějí rodiče

Jakub Čížek | 37Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu