[Ekonomika] Apple kupuje NeXT Apple kupuje NeXT 2/2

Prohra je skoro totální, vítězství pouze znamená, že firma zůstane životaschopným soupeřem.
Co, na čem, kdy

Prakticky založené uživatele samozřejmě nejvíc zajímá, co z toho vyplývá pro ně samotné:

Apple musí přeportovat OpenStep/NeXTStep na své počítače. To by nemuselo trvat dlouho, ale půlrok to slušné komerční verze určitě zabere.

První verze opravdu zpětně kompatibilního operačního systému se neobjeví dříve než "někdy v 1998", což jsou slova přímo z úst nejvyšších představitelů Apple. To je hodně nepříjemné, ale nezapomeňme, že zpětná kompatibilita (tj. vlastnost, která umožní běh starších aplikací pro Mac na novém OS) není tou úplně nejdůležitější věcí v této hře

NeXT tvrdí, že nová verze jeho OS bude běžet stejně na PowerPC jako na Intelu. Protože NeXT už patří Applu, máme tu cosi unikátního: Apple vyrábí a prodává operační systém pro klasická pécéčka. Vzhledem k problémům s PowerPC je hodně pravděpodobné, že Apple kompletně přesedlá na architekturu Intelu. Tím bude moci konečně vyrábět výkonné a levné počítače, navíc s architekturou, která už je skutečně dnešním standardem - to je dobré. Na druhé straně pak Mac přestane být vlastně Macem, ale stane se jen jinak nalakovaným PC - to není moc dobré. Navíc se stane ještě větším protivníkem Microsoftu, který může s klidem odmítnout portovat své klíčové aplikace, jako je Microsoft Office, na nový NeXT - a to je dost zlé.

nová verze OS zřejmě nebude podporovat staré architektury Applu - například i PowerPC 601, o 68k vůbec nemluvě. Tam sice běží System 7, ale to už bude z hlediska Apple minulost. Na můj vkus příliš mnoho mrtvých architektur v tak krátké době: pécéčkáři nechť si představí, co by říkali na to, že Microsoft s klidem vytvoří nový OS, kterým nahradí starý, avšak který nebude pracovat na žádném již rok starém typu počítače.

Důsledky a šance

Skutečnou finanční situaci Apple se mě nepodařilo ani poodhalit, takže lze jen spekulovat. Firma Apple utrpěla za poslední rok děsivou finanční ztrátu, a koncem roku "přihodila" ještě dalších ohromujících 400 mil. USD za NeXT, aniž za to získala cosi, co lze rychle zpeněžit (NeXT Software měl vloni obrat okolo 50 mil. USD). Prodej počítačů Apple v roce 1997 určitě nepoletí dramaticky nahoru, protože i tradiční zákazníci jsou dnes všechno, jen ne bezmezně důvěřiví - a budou spíše rok vyčkávat, jak se věci vyvinou. Rabaty klesají a ceny taky, takže bude těžké vykřesat nějaký zisk. Samozřejmě, pokud se vše povede, a v roce 1998 bude na světě opět nový famózní Apple s NeXT OS a hromadou aplikací, může letět křivka prodeje opět nahoru. Ale vydrží to firma do té doby?

Jak jsem uvedl na začátku, je nová cesta Apple nepochybně velice riskantní. Propast znamená, že se firma může ocitnout ve vážných finančních potížích a prodá se Sunu nebo někomu jinému, tentokrát ovšem lacino a ráda - takže de facto konec jedné legendy. (Přičemž mohu nabídnout ještě jeden hodně divoký vlastní scénář: vše je už dávno domluveno a kupcem bude za pár měsíců a za slušný peníz IBM...). V případě velkého úspěchu nastane to, že se počítače Apple vyšplhají někam do pozice v roce 1990: technicky lepší než PC, dražší, tržně však rozhodně neporážející Microsoft/Intel. I to ukazuje, v jaké pozici Apple je: prohra je skoro totální, vítězství pouze znamená, že firma zůstane životaschopným soupeřem.

Nové vedení Apple tedy zamíchalo a znovu rozdalo karty tak zajímavě, jak to jen málokdo čekal. Určitě nás čeká mnoho velice zajímavých událostí už v roce 1997 (kde je Jobs, tam se přece musí něco dít...). Pokud nenastane pesimistická varianta, dočkáme se prvních pořádných výsledků těchto nových skutečností až někde v roce 1998.

Váš názor Další článek: BeOS na Intelu

Témata článku: Microsoft, Apple, Next, Stará verze, Pořádný software, Rabat, Stan, Dobrá pozice, Totální vítězství, Nepříjemná vlastnost, APP, Nová architektura, Nový rok, Starý počítač, Kup, Ekonomika, Ekonom


Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme bezpečnostní systém za 30 Kč

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme bezpečnostní systém za 30 Kč

** Před pár týdny jste si mohli v akci koupit Wi-Fi desku za jeden dolar ** Nám už TTGO T-Display dorazila do redakce ** Připojíme k ní jazýčkový kontakt a vyrobíme bezpečnostní systém

Jakub Čížek | 30

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

** Je sice z Aliexpressu, ale funguje ** Můžete ji ovládat hlasem přes Amazon Echo nebo Google Home ** Za tři stovky zautomatizuje menší 230V spotřebič

Jakub Čížek | 96Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF