Eizo F520: jiný, i když stále stejný

Eizo FlexScan F520 vychází z koncepce starší a dražší F57, chybí mu videovstupy BNC (tím i přepínání mezi vstupy D-Sub15 a BNC) a tlačítko AutoSize, které je u F57 použito pro automatickou korekci geometrie obrazu.
Petr Broža: Až nepochopitelný může být pro některé uživatele stejný vzhled všech monitorů Eizo. Sundáte z nich nálepku s typem a téměř je od sebe nerozeznáte – tak podobné jsou sedmnáctipalcové modely F57, T550 a F520. Důvodem je možnost připojení multimediálního panelu se dvěma reproduktory na spodní stranu obrazovky; ta je totiž pro všechny monitory Eizo stejná.

Jednoznačně pro náročné
Eizo FlexScan F520 vychází z koncepce starší a dražší F57, chybí mu videovstupy BNC (tím i přepínání mezi vstupy D-Sub15 a BNC) a tlačítko AutoSize, které je u F57 použito pro automatickou korekci geometrie obrazu. Všechno ostatní výrobce k mojí velké spokojenosti ponechal.

Monitor se tak může pyšnit vysokým maximálním rozlišením, 1 600 × 1 200 bodů při 76 Hz, a to při zachování ostrosti a detailů obrazu, kterých monitory se štěrbinovou obrazovkou (nejčastěji Trinitron nebo FD Trinitron) nedosáhnou. I když je takto vysoké rozlišení pro běžnou práci kvůli své titěrnosti prakticky nepoužitelné, možnost tu je a v případě nutnosti ji lze využít, i když ne při ergonomické obnovovací frekvenci. Monitor je tak vhodný i pro pracoviště DTP nebo aplikace CAD, které vyžadují vysoká rozlišení při zachování detailů.

I když výrobce tvrdí, že je monitor vhodný pro kancelářské a domácí použití, domů se kvůli své ceně příliš nehodí; tam lze, samozřejmě za cenu nižší kvality, pořídit 17" monitor asi dvakrát levněji. A navíc, doma by ho byla opravdu škoda – jeho možnosti by zůstaly pravděpodobně nevyužity. A i když Eizo tvrdí, že monitor je na rozdíl od F57 v tzv. kategorii Low Cost, měla by také dodat, co tato kategorie podle ní znamená, neboť u jiných značek je monitor těchto kvalit spíše v kategorii High End.

Jemná a kontrastní
Jak už jsem naznačil, kvalita obrazu je na vyšší úrovni. Maska In-line s velmi malou roztečí bodů (0,22 mm horizontálně a 0,14 mm vertikálně) umožňuje detailní zobrazení. A nejen to – když jsem v nabídce OSD hledal bez úspěchu možnost ladit konvergenci, zjistil jsem, že žádnou takovou funkci monitor nepotřebuje. Není totiž co ladit – konvergence je dobrá ve všech rozích, na středu obrazu, ve všech rozlišeních a obnovovacích frekvencích; a to jsem hledal opravdu důkladně. Obraz má vynikající kontrast, na invarovou obrazovku prakticky nevídaný (alespoň mnou). Ten se podle společnosti Eizo blíží kontrastu štěrbinových obrazovek.

Počkej, až se vypnu
Ostatní parametry a vlastnosti monitory jsou provedeny klasicky, ve stylu Eizo: Standardní ikonová nabídka OSD ovládaná jednotlačítkovou klávesou, která simuluje malý joystick. Vychýlením ve směrech se v nabídce pohybujete a nastavujete parametry, stisknutím výběr potvrzujete. V nabídce kromě zmíněného ladění konvergence najdete nastavení velikosti a posunu obrazu, geometrie, nechybí ani potlačení moaré a rotace obrazu. Samozřejmostí je nastavení barevné teploty 4–10 tisíc kelvinů a funkce Off Timer, která zajišťuje automatické vypnutí monitoru v případě, že zobrazovaný signál je po určitou dobu kon-stantní, tj. když např. odejdete od počítače. Není tak nutné aktivovat žádný šetřič obrazovky apod.

Kvalita za přiměřenou cenu
Je zvláštní, že tentýž výrobce zařadí model s určitou kvalitou do nižší kategorie a druhý model s toutéž kvalitou do kategorie vyšší. FlexScan F520 je jednoznačně monitor vyšší třídy, i když ho výrobce prezentuje jako levnější alternativu modelu F57. Eizo má obecně vyšší ceny monitorů na trhu než konkurence, ty se však projevují na vyšší kvalitě – a u tohoto modelu to platí dvojnásob.
17" monitor EIZO
FlexScan F520
Zdroj: Hayward, Praha
Telefon: (02) 22 83 25 11
Cena: 13 940 Kč bez DPH
17 000 Kč vč. DPH
Záruka: 3 roky
Parametry: invarová obrazovka typu In-line, maximální rozlišení 1 600 × 1 200 při 76 Hz, 1 280 × 1 024 při 89 Hz, hmotnost 17 kg, hloubka 44 cm, dvě antireflexní a jedna antistatická vrstva, vysoký kontrast
Diskuze (1) Další článek: Cesta do minulosti

Témata článku: Kelvin, EIZO, Vysoká cena, Multimediální panel, Vhodný font, Stejné parametry, Vysoké rozlišení, Timer, Ostatní výrobci, Jemné rozlišení, Maximální cena, Vysoká kvalita, Monitor, Obnovovací frekvence, Vhodný monitor, Stejná kvalita, Kvalita obrazu, Vysoký kontrast


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X