Effect pro 3D Studio MAX

Důsledkem akvizice společností Discreet Logic s Autodeskem se na našem trhu objevily nové produkty, které jsou kompatibilní s daty 3D Studia Max.
Důsledkem akvizice společností Discreet Logic s Autodeskem se na našem trhu objevily nové produkty, které jsou kompatibilní s daty 3D Studia Max. Již v minulém článku jsem se zmínil o prvním produktu z řady zmiňované akvizice Paint, dnes vám chci představit dalšího pomocníka, který je kompatibilní s daty 3D Studia MAX.

Effect primárně slouží pro náročné kompozice a úpravy videa. Effect je prvním kompozičním softwarem na platformě Windows/Macintosh, který nabízí kromě tradičních 2D kompozic také 3D kompozice. Tato hi-end oblast byla až donedávna výsadou uživatelů pracovních stanic Silicon Graphics, na kterých běží starší sourozenci Effectu, kteří jsou určeni pro profesionální televizní a filmovou tvorbu (Flame, Inferno...).

Stejně jako Paint, existuje Effect jak ve verzi pro Windows (95/98/NT) na platformě Intel a Alpha, tak i pro platformu Macintosh. Samozřejmostí je 100% kompatibilita všech verzí na úrovni sdílení materiálu a projektů.

Effect Option 1
Základní verze, která nabízí kompletní sadu vizuálních efektů a kompozičních nástrojů jako jsou 2D/3D kompozice, řízení nezávislé 3D kamery, světelné efekty, speciální efekty a filtry, barevné korekce, klíčování či animování pomocí klíčových bodů v čase. Effect nabízí mimo tradičních 2D kompozic, kde vlastně dochází pouze k vrstvení jednotlivých vrstev videa či grafiky nad sebe, také 3D kompozice, což je vlastnost na PC/MAC dosud nevídaná! 3D kompozice dávají slovu kompozice nový rozměr neboť dovolují manipulaci s vrstvami videa v plnohodnotném 3D prostředí. Navíc je možné do scény přidávat různé typy světel (bodové, reflektor...) a videoklipy pohybující se prostorem nasvětlovat. Pokud jsou videoklipy opatřeny alfa kanálem, tak na sebe mohou vzájemně vrhat stíny a dotvářet tak ještě více dojem prostoru. Naprostou raritou je pak možnost definování materiálu, ze kterého jsou videoklipy “vyrobeny”. Tento atribut má vliv na tvorbu odlesků a lomu světla dopadajícího z reflektorů na videoklipy. Není tak žádným problémem vytvořit zrcadlovou síň, kde se na každé stěně promítá videoklip a zároveň se v ní odráží i klipy z ostatních stěn.

Effect Option 2
Mezi nejvýznamnější funkce, kterými Option 2 disponuje, patří pokročilý motion tracking a stabilizace, provázanost s 3D Studiem MAX, podpora více procesorů a přehrávání videa v plné kvalitě přímo z paměti.

Integrace s 3D Studiem MAX
Vypočítané obrázky z 3D Studia MAX nebývají finálním produktem, často je zapotřebí ještě obraz upravit pomocí postprodukčních nástrojů, ke kterým patří i Paint a Effect. Díky formátu RLA, který je novinkou v 3D Studiu MAX 2.0, je možné mimo finálního obrázku nechat spočítat i pomocné obrazové kanály (Z a G buffery), které lze s výhodou využívat při dalším zpracování obrazu v postprodukčních nástrojích. Obrázek pak doprovází i informace o jednotlivých objektech ve scéně, o jejich pozici, materiálu, normálových vektorech, pozadí scény a řadě dalších. Díky těmto doprovodným informacím je možné po načtení vypočítané sekvence do Effectu využívat 3D speciální efekty jako je hloubka ostrosti, mlha, 3D lens flare (efekt známý z klasické optiky, např. při pohledu kamerou přímo do slunce) nebo prostorová záře. Díky možnosti vybírat jednotlivé objekty je možné snadno omezit oblast působení efektu. To je obrovský pokrok vůči tradičnímu vybírání objektů pomocí ručně tvořených masek. Ručním způsobem totiž nikdy není možné dosáhnout tak skvělého výsledku, jako když tuto informaci ukládá přímo renderer při výpočtu scény v 3D Studiu MAX. Mimo 3D efektů je samozřejmě možné aplikovat na selekce i všechny 2D efekty jako jsou barevné korekce, rozostření, retuše a další.

Effect Option 3
Effect Option 3 je nejjednodušší z hi-end systémů firmy Discreet Logic pro postprodukci a zpracování videa. Jedná se o slabšího sourozence systémů Flame, Smoke, Fire a Inferno, které v současnosti představují naprostou špičku v oboru. Effect Option 3 stojí na pomyslné hranici mezi světem New Media a Advanced Systems a jedná se o jakousi vstupenku do světa hi-end postprodukčních a efektových systémů založených na hardwaru společnosti Silicon Graphics. Ve srovnání s Effectem Option 1 a 2 přináší řadu vylepšení a rozšiřujících funkcí, mezi něž patří úplné sloučení funkčnosti Paintu a Effectu do jediné aplikace, podpora audia, částicových systémů (oheň, voda, sníh...), warping a střihové funkce.
Diskuze (2) Další článek: Jak provádět „čistý boot“?

Témata článku: Windows, 3D, Max, Tradiční pomocník, Inferno, Stabilizace, Pomocný systém, Efektový filtr, Barevný efekt, Tradiční nástroj, Pokročilá stabilizace, Efekt, Logic, Macintosh, Stud, Možný důsledek, Reflektor, Speciální verze, Ruční úprava, EFF, Částicový systém, Speciální systém, Speciální nástroj, Motion tracking, Effect


Určitě si přečtěte

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

** České nebe každý den křižuje hromada exotických letounů ** Na populární mapě Flightradar24 je ale nenajdete ** Jsou to vojenské letouny USA, UK a NATO

Jakub Čížek | 39

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

** Zjistili jsme, kam do cloudu nejvýhodněji uložíte data ** Vytvořili jsme žebříček cen deseti cloudových úložišť ** Ceny se liší - často i velice výrazně!

Karel Kilián | 102

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

** Mobil za 8 000 Kč uspokojí většinu uživatelů ** Klasické foťáky stačí, širokáče ale zklamaly ** Zásadní jsou rozdíly ve výkonu

Časopis Computer | 3

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

** Jaké jsou výhody a nevýhody hraní na počítači? ** Co mají společného a v čem se liší Xbox One, PS4 a Switch? ** Na čem hrát, když nemáte výkonné PC ani konzoli?

Lukáš Václavík | 125


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně