EF Commander: chcete alternativu k Total Commanderu?

Výchozí správce souborů, kterým je v případě operačního systému Windows Průzkumník, nenabízí zrovna nejlepší komfort a i ti, kterým z větší části vyhovuje, na něm najdou spoustu chyb. Mám pro vás tip na alternativního souborového správce, který se stylem ovládání částečně blíží Průzkumníkovi, ale přitom nabízí výhody dvoupanelového zobrazení a mnoho dalších funkcí.

 Plusy / minusy
 + šifrování, komprese
 + FTP, práce s disketami
 + panely se záložkami
 – klávesové zkratky
 – vypalování jen s podporou Nero 

Programem, se kterým vás chci v dnešním článku seznámit, je EF Commander. Jeho autorem je Emil Fickel, kterého možná znáte také jako autora dalších zajímavých programů, které mají v názvu jeho iniciály. Program je podobně jako nejznámější souborové manažery shareware, to znamená, že jej můžete vyzkoušet a případně si zakoupit licenci.

Vystačíte se dvěma panely?

Významným rysem většiny alternativních souborových správců je vzhled okna programu. To je rozděleno do dvou polovin, ve kterých je zobrazen obsah vybrané složky nebo disku. Totéž nabízí i EF Commander. Komu by dva panely nestačili, může si vypomoci záložkami. Každý panel totiž může mít libovolný počet záložek, které vám podobně jako v internetovém prohlížeči umožní snadný přístup do dalších otevřených složek.

Klepněte pro větší obrázek

EF Commander se dvěma panely

Program umožňuje soubory přetahovat z jednoho panelu do druhého, podporuje také přetahování z jiného souborového manažera, například z Průzkumníka. Co mě ale nepotěšilo, jsou klávesové zkratky. EF Commander sice na první pohled působí podobným ovládáním jako Průzkumník, ale na kopírování souborů stylem Ctrl+C a Ctrl+V ihned zapomeňte. Tyto klávesové zkratky jsou přiřazeny úplně jiným funkcím.

Vzhled a ovládání

V EF Commanderu jsou podporovány jsou klasické zkratky dvoupanelových správců ukryté pod klávesami F. Příslušné funkce jsou také zobrazeny ve formě tlačítek při spodní části okna programu. Nechybí tu příkazová řádka pro snadné spouštění aplikací s parametry nebo volání systémových aplikací, jako je kalkulačka nebo editor registru. Je zde také panel s diskovými jednotkami, pro snadné přepínání můžete využít zažité klávesové zkratky. K procházení sítě je využit systémový dialog, ve kterém si vyberete umístění. Tím se program poměrně liší například od Total Commanderu, kde je podobná funkce postavena stejně jako procházení složek na lokálním disku.

Klepněte pro větší obrázek

EF Commander zobrazí panely také pod sebou

Vzhled panelů můžete klasicky přepínat do podobny stručného seznamu, seznamu s podrobnostmi (datum, velikost, atributy), miniatur a náhledu. Kdo z nějakých důvodů potřebuje vidět a používat stromovou strukturu, může si zobrazit doplňující panel. Samozřejmé je třídění souborů v seznamu, a to buď příslušnou funkcí nebo jednoduchým klepnutím do záhlaví sloupečku. Spolehlivě funguje označování souborů pomocí masky.

Klepněte pro větší obrázek

Zobrazený panel se stromovou strukturou

Speciality

U každého programu můžete najít speciální funkce, kterými se liší od konkurence a ani EF Commander není výjimkou. Začněme ale klasikou. Vestavěný editor a prohlížeč pracuje se soubory i v hexadecimálním zobrazení. Soubory je možné na požádání vytisknout. Zaujala mě klávesová zkratka Shift + Snapshot, u které jsem neodhalil, co znamená. Vybrané soubory je možné odesílat pomocí e-mailu. Ve spolupráci s vypalovacím programem Nero Burning Rom, můžete vypalovat vybraný obsah disku na CD nebo DVD.

Speciální funkce umožňuje rozdělovat velké soubory na několik menších a opět je spojovat dohromady. Užitečné, pokud ještě občas používáte diskety. Pro komprimaci můžete zvolit intererní podporu pro ZIP, 7-Zip, BZIP2, CAB, GZIP, SQX, TAR, TBZ, TGZ a ZOO, ve spolupráci s externími archivátory si program poradí také s formáty PKZIP, ACE, ARC, ARJ, LHA, PAK, RAR a ZOO (ano, opět).

Klepněte pro větší obrázek

Dialog pro výběr komprimačního mechanismu

Z dalších funkcí mě zaujalo vytváření kontrolního součtu CRC, převod textových souborů do formátů jiného operačního systému (CR/LF konverze) a šifrování. Tato funkce má jedno podstatné mínus. Nepracuje totiž se složkami, pouze se soubory. Šifrovat je možné do UUEncode, XXEncode a MIME Base 64.

Diskové funkce a práce se sítí

V EF Commanderu najdete celou jednu část programové nabídky věnovanou funkcím pro práci s diskem a FTP připojením. Emil Fickel má asi slabost pro diskety. Jak jinak si vysvětlit, že EF Commander pamatuje na jejich uživatele a nabízí funkce pro kopírování, porovnávání a ověřování disket. Ve stejné nabídce najdete také funkce pro formátování disku a vymazání přepisovatelného média CD/DVD.

Klasikou je zavolání systémového dialogu pro připojení nebo odpojení síťové jednotky. Pro FTP účty nabízí EF Commander jednoduchého správce, ve kterém můžete zadat obvyklé připojovací údaje, jako je adresa serveru, přístupové jméno a heslo, port, vzdálený adresář, použití pasivního režimu a podobně.

Klepněte pro větší obrázek

Správce FTP připojení

Uživatele pracující v síti možná bude zajímat funkce pro spuštění příkazu ping. Odezvy ze zadané adresy jsou zobrazeny v jednoduchém dialogu. EF Commander dále nabízí funkce pro úpravu nastavení data a času v počítači, synchronizaci adresářů (bez nastavení prohledávání obsahu), porovnávání soborů, tvorbu zástupců na ploše, spouštění spořiče obrazovky nebo ukončování procesů.

Spolupracuje s jinými programy

V nastavení programu můžete upravit několik položek, které ovlivní jeho vzhled. Zajímavá je spolupráce s prohlížeči IrfanView a XnView. Díky nim může program zobrazit obsah mnoho typů souborů. Zpravidla to využijete pro obrázky. Podobně jako v Total Commanderu je zde možnost používat zásuvné moduly WLX, WCX a WFX. Dle vyjádření na webové stránce programu je EF Commander schopen jako první souborový správce přímého propojení s PDA přístroji, na kterých běží Windows CE.

Klepněte pro větší obrázek

Dialog pro nastavení programu

Po nějaké době používání bych EF Commander zhodnotil jako průměrnou aplikaci. Nabízí zajímavé funkce, které Průzkumník nemá a nikdy asi mít nebude. Ve srovnání s Total Commanderem nebo novým Servant Salamanderem mírně zaostává ovládáním. Dosti mi vadily nestandardní klávesové zkratky. Také omezení zkušební verze nejsou zrovna ideální. Při práci totiž program neustále obtěžuje upozorňováním na registraci a občas se i ukončí. Fanoušky přenositelných aplikací potěší možnost instalace na USB disk.

EF Commander 5.31
Správce souborů
stáhnout GigaMania.cz
výrobce Emil Fickel
web http://www.efsoftware.com/cw/e.htm
cena 32,50 USD
operační systém Windows 9x/2000/XP

Témata článku: Windows, GigaMania, Vybraný soubor, Salamander, Zoo, Dialog, Systémový disk, Zajímavý obsah, Commander, Zajímavá funkce, Zavolání, Podobný dialog, Emily, Klávesová zkratka

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 229

Black Friday 2017: Přehled slev na elektroniku a počítače

Black Friday 2017: Přehled slev na elektroniku a počítače

** Začala slevová mánie zvaná Black Friday ** Pozor, ne všechny slevy jsou opravdu výhodné ** Průběžně sledujeme slevové akce v počítačových e-shopech

Včera | David Polesný | 24

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

** Nový design Google Map přijde na počítače i mobilní telefony. ** Zaměřuje se na zvýraznění konkrétních míst, mapové podklady jsou mnohdy upozaděné. ** Lépe pracuje s chráněnými oblastmi a parky.

20.  11.  2017 | Vladislav Kluska | 29

Bluetoothové patálie: O bezdrátovém přenosu hudby a  problémech s kodeky

Bluetoothové patálie: O bezdrátovém přenosu hudby a problémech s kodeky

** Bezdrátový přenos hudby je budoucnost ** K dosažení nejlepší kvality je ale potřeba, aby telefon i sluchátka podporovala správný kodek ** Záleží také na typu souborů s hudbou

17.  11.  2017 | Jakub Michlovský | 39


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje