Eduard Kučera, Alwil Software: volná verze avastu pro MacOS nebude

Eduarda Kučery, viceprezidenta společnosti Alwil Software, jsme se u příležitosti 20 milionů registrací bezplatné verze antiviru Avast! Home zeptali na historii tohoto programu, budoucnost, dostupnost aktualizací, a verze pro jiné systémy než Windows. Věnovali jsme se také ostatním produktům Alwil Software a osobním zkušenostem s viry.

Eduard Kučera, Alwil Software

Klepněte pro větší obrázek

Eduard Kučera vystudoval fyzikální elektroniku na Matematicko-fyzikální fakultě UK. Poté pracoval ve Výzkumném ústavu matematických strojů na vývoji tiskáren. V roce 1991 založil s Pavlem Baudišem ALWIL Software, kde působí dosud jako vedoucí úředník.
 
Mezi jeho zájmy patří moderní české umění, hudba – dnes je v měniči jeho auta Stevie Ray Vaughan, Koko Taylor, Mark Knopfler, B.B. King, Eric Clapton (není toho blues trochu moc) a Paganini – pasivně se věnuje (hlavně se svou ženou) Geocachingu – tvrdí o sobě, že spatřil nejvíce pokladů (a mnohé z nich nalezl), aniž by jediný zalogoval. Na cestách si k jídlu dá nejraději steak (v Americe), k pití Plzeň (už ji mají skoro všude) a kouří červené Dunhillky (ty si musí vozit sebou). Občas si zahraje ping-pong a volejbal, pasivně se věnuje fotbalu, hokeji, rád se podívá na dobrý film a je mu líto, že mu nezbývá čas na knihy.

Odkdy se začala psát historie antivirového programu Avast!?

V té době většina obyvatel Československa netušila, že nějaký osobní počítač vůbec existuje. V roce 1987 se v Československu programy pro PC daly získat jedině softwarovým pirátstvím a jednou Pavel Baudiš do VÚMSu dostal disketu s programem, který se choval divně. Jak by ne, když obsahoval virus Vienna 648 a po spuštění napadal další programy na pevném disku. Jedno odpoledne a na světě byl Pavlův první jednoúčelový antivirový program. Kupodivu nenásledoval obecný skener založený na známých řetězcích, ale celá sada univerzálních programů, které monitorovaly chování systému, integritu dat atd. V roce 1988 se začal Avast! prodávat, lépe bude znít, že za něj někdo zaplatil.

Proč ten vykřičník na konci názvu?

Vymyslet název je vždy ošidná věc. Na začátku málokoho napadne, že s ním bude žít celá desetiletí. Pavel, ale vymyslel krásný název – začíná od a, zní dobře česky i anglicky a dokonce měl původně význam odpovídající složení z mnoha utilit (jak už jsem říkal) – AntiVirus Advanced SeT – avast. Ve Wikipedii můžete nalézt, že avast! je starý námořnický (spíš pirátský, zazní i v prvních pirátech z Karibiku) výraz pro Stop, Pozor, což docela odpovídá. Dnes je ale ve Wikipedii naštěstí daleko důležitější a košatější heslo - Avast! antivirus.

Ze kterých zemí (kromě Česka) je největší zájem o bezplatný avast! Home?

Já bych ani Českou republiku z úspěšných teritorií nevylučoval. V naší statistice ji můžete nalézt na pěkném sedmém místě. Nejvíce registrovaných uživatelů Avast! 4 Home pochází z USA, Francie, Brazílie, Itálie, Japonska, Polska, Velké Británie, Německa a Kanady. V poslední době výrazně stoupá počet registrací z Číny, Turecka a dalších zemí, do jejichž jazyků byl Avast! v poslední době přeložen. Moment, já se kouknu, už existuje 27 jazykových mutací Avastu včetně free Home edice.

Neubírá vám verze Home platící zákazníky?

Samozřejmě, že ano. Jsou teritoria, kde má Avast! mnoho korporátních, ale neplatících uživatelů. Ti přijdou ráno v devět do práce, zapnou počitače a Avast! se zaktualizuje. My pak na našich monitorovacích systémech vidíme, že je jedna a Brazilci zrovna začali makat. Na druhou stranu, kdyby nebyl Avast! Home zdarma, tak by o jeho existenci vůbec nevěděli. Dovedete si představit cenu takové marketingové kampaně, která by měla podobnou odezvu?

Takže Avast! Home nám ubírá platící klienty, ale na druhou stranu nám jich mnoho přivádí. A navíc jsme mnoha miliónům uživatelů udělali radost!

Asi jako jediný výrobce nabízíte antivirus s podporou skinů. Jak tento nápad vznikl?

Už asi před deseti lety jsme se rozhodli vybavit náš antivir dvěma uživatelskými rozhraními – jednoduchým pro běžné uživatele a rozšířeným pro odborníky. Již tehdy Avast! vypadal jako přehrávač a logickým krokem ve verzi 4 byla aplikace skinů. Někteří uživatelé si stěžují, že bezpečnostní program by měl vypadat seriozně, ale je jich skutečně minimálně. Pro ně je určeno jednoduché rozhranní Windows like, které obsahuje čtyři kroky...

Pro avast! Home je bohužel typické velké množství falešných poplachů, především při kontrole instalačních souborů. Kdy se uživatelé dočkají zlepšení této situace?

Všechny antivirové firmy to mají složité. Na jedné straně požadují zákazníci co nejrychlejší odezvu na novou hrozbu a na druhou stranu se prodlužuje doba potřebná pro otestování nového definičního souboru na ověřených čistých programech (Clean Set). Takže občas se to stane, nám se naštěstí vyhýbají problémy, které měl např. BitDefender při posledním testování ve Virus Bulletinu a který postihl i všechny programy, které využívají jeho skenovací jádro.

Samozřejmě vidíme v této oblasti prostor pro zlepšení naší technologie a právě nyní pracujeme na projektu, který by měl zvýšit detekční schopnosti avastu, rychlost naší reakce a zároveň snížit (nikdo nemůže zaručit jejich eliminaci) výskyt falešných poplachů.

U antiviru je vedle jiných technik důležitá schopnost reagovat na nové nebezpečí díky automatickým aktualizacím. Jak rychle jste schopni je dodat? Spolupracujete v tomto směru s výrobci jiných bezpečnostních řešení?

Celý uvedený proces se skládá ze tří částí. První je, abychom měli k dispozici vzorek škodlivého kódu. V tomto směru prakticky všechny antivirové firmy spolupracují. Druhou částí je rychlost reakce a vydání nové aktualizace. Samozřejmě se snažíme tento čas zkrátit – viz moje předchozí odpověď. Poslední třetí část je doprava updatu na počítače uživatelů. Zde si dovolím tvrdit, že patříme ke špičce, protože dokonce uživatelé free verze obdrží aktualizaci po zapnutí počítače, nejpozději za 4 hodiny. Naše farma updatovacích serverů např. minulý týden dodávala ve špičce 1800 Mbps dat našim uživatelům.

Před pár lety jste přišli se zajímavostí v podobě Avast! BART CD. Je tento produkt dále vyvíjen? Jaké v tuto chvíli obsahuje nástroje?

Bootable Antivirus & Recovery Tools CD bych nenazval zajímavostí, ale jedná se o velice užitečného pomocníka administrátora vyvinutého v úzké spolupráci s Microsoftem v roce 2003. BART CD je stále vyvíjen a úspěšně distribuován. Produkt je založen na Windows PE a tak je s ním možné obsloužit všechna zařízení, na kterých lze instalovat Windows XP, včetně takových, která vyžadují speciální drivery. V současnosti některé firmy připravují obdobný koncept.

Po nabootování má uživatel k dispozici antivir,  správce souborů (včetně připojení do sítě), editor registrů, test disku atd. A přitom mu nepřekáží žádný skrytý process, žádný rootkit – prostě návrat do bootování z čisté systémové diskety. Je jen škoda, že je to tak drahé, ale pokusíme se s tím něco udělat. Pro domácí uživatele to není, ale ten najde podobný nástroj na internetu (kupodivu má s avast! BART něco společného, jeho autor se jmenuje Bart) jen je s tím víc práce. V Avast! BART CD jsou všechny komponenty legální, automaticky aktualizované. Stačí jen vypálit ISO image a vložit do mechaniky. Je to stejné jako s Linuxem – můžete ho mít zadarmo, ale na produkční server si koupíte RHEL a ten je dnes dražší než Windows 2003 Web Edition.

Neplánujete linuxovou verzi Avast! BART CD?

Ne, neplánujeme. Avast! BART CD je určen pro administrátory, kteří zvláště při péči o servery musí pracovat s množstvím nestandardních řadičů (SCSI, RAID, síťové karty, HBA atd.). Pro všechna tato zařízení zcela jistě existuje driver pro Windows XP/2003, který lze snadno zavést při bootování. Příslušný driver ale mnohdy není k dispozici pro Linux, nebo existuje jen pro některou distribuci a verzi, takže je prakticky nemožné zaručit obdobnou hardwarovou kompatibilitu jako při použití Windows PE. To je zásadní rozdíl proti grafickým kartám, které sice mají velice rozdílné vlastnosti, ale všechny podporují režim VESA 800x600.

Vím, že některé firmy se linuxovou cestou vydaly, ale po tom, co jsme Microsoftu vysvětlili, že Windows PE je skvělá platforma pro antivir a recovery tools, přecházet na jinou platformu nebudeme.

Uživatelské rozhraní linuxové verze Avastu je co do počtu funkcí shodné s verzí pro Windows?

Ne, to samozřejmě není reálné. Přestože se to nezdá, tak je prostředí Windows vysoce standardizované, v Linuxu je každá distribuce, každá verze jiná, stejné funkce se chovají rozdílně a dokumentace je chabá. Dost náročné je už korektní připojení na file system. Není možné očekávat tolik providerů rezidentní ochrany, kterou nabízí Avast! pro Windows.

Proč jste se rozhodli uvolnit nejprve Avast! Linux Home Edition a s verzí pro komerční použití přijít později?

Jednak jsou linuxáři zvyklí, že je všechno zadarmo a jednak je to skvělá skupina beta testerů. Na druhou stranu Avast! for Mac nebude mít žádnou free verzi, protože uživatelé Applu jsou naučeni za všechno platit.

Uvažovali jste někdy o „otevření“ zdrojového kódu Avastu pro Linux?

Ne, neuvažovali. Za prvé takový projekt existuje a za druhé nemáme potřebu, aby někdo mohl manipulovat s naším definičním souborem. Otevřené jsou pouze zdrojové texty klientů např. pro e-mail. A činíme tak z důvodů kompatibility s instalovanými verzemi programů.

Mnoho vašich uživatelů asi ví, že nabízíte také antivirové řešení pro servery a podporu produktů Kerio. Ovšem Avast! Net.Purum pro filtrování internetu podle mě nebude v Česku příliš známý. Nebo se pletu?

Net.purum je klasický serverový produkt pro korporátní sféru. Není proto nutné, aby byl „příliš známý“, ani neočekáváme, že bychom jeho recenzi našli v Computeru, ale do Connect!u by se hodila. Jeho hlavní funkcí není ani omezovat přístup zaměstnanců na internet, ale sbírat statistiky, vytvářet reporty a v případě potřeby zasáhnout a zablokovat nežádoucí provoz. Tomu také odpovídá požadované prostředí – ISA server a MS SQL server. Omezená verze může pracovat i na zabudované proxy a MSDE, ale to není standardní situace.

Chtěl byste pracovat ve společnosti, která omezuje své zaměstnance v přístupu na internet?

Těžko můžu odpovídat na takovou otázku, protože jsem byl naposled zaměstnán, když ještě o internetu mohl někdo psát jen Sci-Fi. Rád bych samozřejmě nebyl omezován, ale já jsem zaměstnavatel a některé činnosti prostě tolerovat nemohu. Žádný monitorovací software nepoužíváme, ale pokud zjistíme neobvyklé chování naší sítě, tak provinilce nalezneme a řádně mu vyčiníme... To neznamená, že mají zaměstnanci zablokovány některé stránky, ale např. P2P výměnu filmů bych viděl opravdu nerad.

Napadají vás některé větší nedostatky Avastu, které chcete v co nejbližší době odstranit?

Nic není dokonalé, ani žádný antivirový program, Avast! jistě také. Na druhou stranu přece neočekáváte, že vám teď jeho nedostatky vyjmenuji včetně termínů jejich odstranění. Každý zkušený uživatel může na internetu nalézt mnoho diskusních fór, kde se o avastu píše někdy lépe, někdy hůře. A nemusí chodit ani daleko, stačí navštívit http://forum.avast.com , kde si mnoho našich uživatelů nebere servítky. Ale abych se také trochu pochlubil – na nejpopulárnějším download serveru http://download.com je sekce antiviry a uživatel má možnost seřadit si produkty podle mínění čtenářů. A hádejte, kdo je na prvním místě?

Je (případně kdy bude) Avast! kompatibilní s Windows Vista?

Kompatibilita našich programů s produkty firmy Microsoft pro nás byla vždy na prvním místě. Proto se naši zaměstnanci pravidelně účastní tzv. Plugfestů, kde probíhá s obrovským předstihem testování kompatibility programů třetích stran s budoucími systémy Microsoftu i mezi sebou. Právě teď jsou čtyři naši programátoři v Redmondu. Proto je Avast! obvykle kompatibilní jiz s prvními betami nových operačních systémů Microsoft. Podobně tomu bylo i s Vistou. Zde došlo pouze k malému nedopatření při uvedení Vista RC1, kdy náš driver nebyl zařazen do databáze a nemohl být nainstalován. To jsme ale promptně napravili. Stručně – ano od 12. listopadu 2005, tedy už rok.

Kdy jste se poprvé setkal s počítačovým virem a kdy naposledy? Napáchal vám nějakou škodu?

Poprvé – na to jsem odpověděl už na začátku našeho rozhovoru – v roce 1987. A naposled – dostávám infikované maily stále, takže během tohoto rozhovoru. A jestli jsem byl infikován – ano, ale už je to dávno. 6. března 1992 měla být spuštěna akční rutina viru Michelangelo (smazání celého disku) a já jsem si zkoušel na notebooku demonstraci pro televizní vystoupení a už to bylo. Naštěstí se tak stalo pátého, takže jsem o žádná data nepřišel. Stačilo nabootovat z čisté diskety a spustit fdisk /MBR. Pamatuje si to vůbec někdo?

Diskuze (34) Další článek: Bude RIAA konečně nucena vyčíslovat škody reálně?

Témata článku: Software, Windows, Avast, Platící uživatel, Editor registrů, Antivirový program, Vir Bulletin, Druhá strana, Vienna, Pavel Baudiš, Celá sada, Steak, Home edice, Eduard Kučera, Budoucí systém, Počet registrací, Geocaching, Pirátská verze, AVAS, Obdobný koncept, Neobvyklé chování, 4 Home, Blues, Verze, Bart


Určitě si přečtěte

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

** Android existuje skoro 12 let a za tu dobu v mnoha směrech dospěl ** Dnes běží na sedmi z deseti telefonů, ale čemu za to vděčí? ** Našli jsme 10 kotev, které táhnou tento operační systém ke dnu

Karel Kilián | 169

Windy je laboratoř na počasí: 12 tipů, jak se ve službě vyznat a využít ji naplno

Windy je laboratoř na počasí: 12 tipů, jak se ve službě vyznat a využít ji naplno

** Předpověď počasí Windy nabízí nepřebernou škálu funkcí ** Zorientovat se v nich nemusí být vždy snadné ** Proto přinášíme 12 užitečných tipů a triků

Karel Kilián | 10

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

** MyHeritage slibuje nejlepší neuronovou síť pro vylepšování fotek ** Funguje tím líp, čím horší fotku upravuje ** Otestovali jsme desítky různých snímků

Marek Lutonský, Lukáš Václavík | 39

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

** Šesti nejpoužívanějším prohlížečům patří 94 % trhu ** Různé „klony“ Chromu slibují lepší funkce nebo jiný design ** Také Firefox má řadu zajímavých odnoží

Lukáš Václavík | 38


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11