Software

Editor Notepad++ 8.0 má nový vzhled a odstranil kontroverzní Bing

Oblíbená náhrada za Poznámkový blok, která má desítky funkcí navíc a je vhodná i pro úpravy zdrojových kódů, minulý týden vyšla v nové verzi. Notepad++ 8.0 můžete stahovat z oficiálního webu ve formě instalovatelné i přenosné/spustitelné verze pro Windows.

Autor Don Ho program poprvé vydal i pro počítače s armovými procesory. Po letech také nasadil nový design, byť v základní instalaci vypadá stejně jako dřív. Nově je ale možné aktivovat tmavý režim a přibyly čtyři nové sady ikon. Nebo spíš jen jedna, avšak ve dvou velikostech a světlém/tmavém motivu.

Komu nestačí standardní celoobrazový režim, může využít nový nerušivý mód (Zobrazit | Zobrazit pouze čistý text), který schová i karty a spodní stavovou lištu. Přibyly i drobné funkce jako obrácení pořadí řádků (Úpravy | Řádkové operace) a další, které si vyžádali uživatelé.

Z Notepadu++ pak zmizel vyhledávač Bing a nahradil jej DuckDuckGo. Důvodem je „mizerná spolehlivost“, což Ho vysvětluje cenzurou. Konkrétně tím, že Bing omezil výsledky týkající se masakru na náměstí Nebeského klidu z roku 1989. (Což prý ale nakonec měla být jen lidská chyba někoho z Microsoftu.)

Ho, Tchajwanec žijící ve Francii, je každopádně na čínskou politiku citlivý a už v minulosti tamní režim několikrát veřejně kritizoval. Vydal i speciální verze programu pojmenované na podporu Ujgurů nebo Hongkongu. Brzy nato se web ke stažení Notepadu++ dostal v Číně na černou listinu.

Diskuze (16) Další článek: Evropa tento týden konečně zažije tropy. Podívejte se na animaci z modelu GFS

Témata článku: Software, Windows, Microsoft, Francie, Bing, Čína, Design, Tchajwanec, Notepad, Verze, Poznámkový blok, Počítač, Editor, Zdrojový kód, Vzhled, Hongkong, Režim