Edisonova dřina a Babbageovy neúspěchy

Tento týden si připomenutí v podobě aktuálních výročí zaslouží především dvojice vynálezců Thomas Alva Edison a Charles Babbage. Kromě představení jejich žárovek a počítacích strojů však bude prostor věnován také Hamiltonovým kvaternionům či tahanicím o patent na počítač ABC.

Stroje Charlese Babbage

Z čistě počítačových výročí tento týden zaujme především známý vynálezce Charles Babbage, který se nesmazatelně zapsal zejména do historie vývoje počítačů. Tento anglický vědec se narodil dne 26. prosince roku 1791, do aktuálního kalendária se tak logicky dostává datem své smrti, která jej zastihla 18. října v roce 1871.

Angličan Charles Babbage ve „svém“ devatenáctém století přišel s myšlenkou vytvoření univerzálního programovatelného stroje, který by zvládl různé druhy výpočtů ze všech oblastí lidského zkoumání a bádání. Během prací na počítacích strojích se mu výraznou pomocnicí (zejména v oblasti financování) stala Ada Lovelaceová, příslušnice rodu slavného básníka Byrona. Ta se dokonce pokoušela o vytvoření uceleného programovacího jazyka pro původní počítače, díky čemuž také podle ní byl později jeden z programovacích jazyků skutečně pojmenován.

Klepněte pro větší obrázek

Babbageův diferenciální stroj (zdroj: King`s College London, katedra historie)

První návrh diferenciálního stroje inspirovala možná až překvapivě prostá myšlenka – Babbage (podobně jako jeho průkopničtí kolegové) chtěl lidem usnadnit výpočty a eliminovat chyby způsobené lidskou nepřesností. Ačkoliv se Babbage dočkal i finanční podpory, jeho požadavek na dostatečně přesné zpracování všech ozubených koleček v propracovaném mechanismu bohužel v té době nebyl realizovatelný. Také proto se Charles Babbage „inspirován“ počátečním neúspěchem s nemenším zápalem vrhl na konstrukci takzvaného analytického stroje, který podle návrhu mohl zvládnout i jakýsi optimalizovaný výpočet podle následných operací. Právě pro tento Babbageův druhý konstrukční pokus již zmiňovaná hraběnka Ada Lovelaceová začala naplno vymýšlet programovací jazyk.

Charles Babbage se díky svému (na tu dobu) pokrokovému přístupu stal vděčným tématem řady obsahově úzce specializovaných webů. Z těch zahraničních si pozornost zaslouží například podrobná anglická biografie na stránce Virginia Tech / Norfolk State University, případně v českém podání vše prezentuje příspěvek na serveru Scienceworld.cz.

Další informace:
http://www-groups.dcs.st-and.ac.uk/~history/Biographies/Babbage.html
Podrobná anglická biografie s odkazy na další internetové zdroje.
http://en.wikipedia.org/wiki/Charles_Babbage
Anglická varianta encyklopedie Wikipedia
http://www.fi.muni.cz/usr/jkucera/pv109/vystavka/xnezerka_babbage.html
Česká prezentace Babbageova vědeckého života.

Edison s 1% inspirací a 99% dřinou

Další významnou osobností aktuálního kalendária se stává slavný americký fyzik Thomas Alva Edison, který se narodil dne 11. února roku 1847 a zemřel 18. října v roce 1931. Během svého vědecky plodného života získal nespočet patentů, jejichž kompletní přehled (včetně dělení podle období  a doplňujících informace) se nachází například na stránkách serveru edison.routgers.edu.

Klepněte pro větší obrázek

Thomas Alva Edison (zdroj: Midgefrazel.net)

Již od svého mládí se Edison zajímal o vědu a možnosti využití dostupných technologií pro vznik něčeho dosud neznámého. Za nemálo úspěchy však nestálo ani tak čistě vědecké bádání a touha, ale často byla tím pravým podnětem vidina přímého zisku z nového vynálezu. Na stránkách níže odkazovaných stránek české Wikipedie je možné nalézt několik Edisonových výroků, které charakterizují jeho pohled na vědu – ze všech citujme například „Vynález je jen 1 % inspirace a 99 % dřiny“.

Z prvních Edisonových vynálezů pozornost zasluhují například různá vylepšení do té doby známých telegrafů, ale také návrh pokročilé sčítačky hlasů pro usnadnění a zautomatizování hlasování. V sedmdesátých letech devatenáctého století pak kromě jiného přibyl trojlístek v podobě fonografu, uhlíkového mikrofonu a především žárovky. Jen pár let poté se tato skupinka rozrostla o dynamo a patentu se nevyhnul ani 35mm kinofilm.

Další informace:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Thomas_Alva_Edison
Edisonův životopis na stránkách české Wikipedie, zahrnuje také několik citátů.
http://www.nps.gov/archive/edis/edifun/edifun_4andup/timeline.htm
Rychlý anglický průlet nejvýznamnějšími lety Edisonova bohatého života.
http://www.gutenberg.org/etext/820
Edisonova kompletní anglická biografie, která je volně ke stažení v rámci projektu Gutenberg.

Události: kvaterniony a patentování ABC

Dne 16. října v roce 1843 se v hlavě irského vědce Williama Rowana Hamiltona zrodila myšlenka kvaternionů, tedy dalšího rozšíření komplexních čísel. Ačkoliv zpočátku byly kvaterniony považovány za opravdu umělé obohacení, které navíc porušovalo praktický komutativní zákon, nakonec se staly používanými hned v několika aplikacích. Pokud by se v rozšiřování použité algebry šlo ještě dále, lze se setkat s takzvanými oktoniony, které se navíc zbavují také asociativního zákona.

Ke dni 19. října se váže zajímavá událost na poli počítačových patentů, jelikož právě tohoto data roku 1973 byl Johnu Vincentu Atanasoffovi přiznán vynález prvního elektronického digitálního počítače. Tímto strojem se stalo ABC, jehož historii se již věnovalo dřívější kalendárium nazvané Černé těleso, Dedekindův řez a počítač ABC. Původně zmiňované prvenství bylo nesprávně přiděleno počítači ENIAC, nicméně Atanasoff se tak nakonec díky zpětnému přirknutí soudu Spojených států svého patentu dočkal.

Další informace:
http://en.wikipedia.org/wiki/William_Rowan_Hamilton
Kompletní Hamiltonova biografie na stránkách anglické Wikipedie, která obsahuje také podrobný popis kvaternionů.
http://www.thocp.net/hardware/abc.html
Anglicky zpracovaná rekapitulace vývoje počítače ABC.

Diskuze (14) Další článek: Google bude své sídlo napájet solární energií

Témata článku: Hardware, Byznys, Zajímavá událost, Virginia, Stroj, Těleso, Prostá myšlenka, Vynález, Lidský zdroj, Myšlenka, Virginia Tech, Algebra, Cast, London, Česká Wikipedie, Neúspěch, 19. století, Přesné zpracování, Dynamo, Byron, Kinofilmy, Vědecké bádání, ScienceWorld, Hamilton, Charles


Určitě si přečtěte

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

** Za neúspěchem Microsoftu v mobilech stojí i Windows 8 ** Microsoft pozdě naskočil do rozjetého vlaku ** Uživatelé neměli zásadní důvody, proč přejít

Karel Kilián | 133

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná (ne)víte

Karel Kilián | 30

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

** Je vhodné jednou za čas zanalyzovat, co vám leží na disku ** Poradíme vám nástroje, kterými zjistíte, jaká data uchováváte ** Podle výsledků můžete optimalizovat svá data či úložiště

Karel Kilián | 49

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

** Nejmodernější český železniční tunel je prošpikovaný technologiemi ** Za tři tisíce koupíte počítač, který je překoná ** Seznamte se s Nvidia Jetson Nano

Jakub Čížek | 50Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF