Prohlížeče | Edge

Edge nabízí prostou VPN od Cloudflaru s 5 GB zdarma. Ale zatím je to pořád betaverze

  • Microsoft limit VPN navýšil z jednoho na pět gigabajtů
  • VPN je nadále nabízeno jen v testovacích verzích Edge
  • Služba cílí spíše na ty, kteří VPN neznají

Je to více než rok, kdy jsme zjistili, že Microsoft do svého prohlížeče integruje VPN od Cloudflaru. Během pilotního provozu nám Redmondští k vyčerpání darovali gigabajt dat. VPN v Edgi se oficiálně nazývá Microsoft Edge Secure Network a dodnes běží v pilotním provozu, který je tedy považovaný za svého druhu betaverzi.

Nadále platí, že bezplatnou VPN s omezeným objemem dat využijete jedině s účtem Microsoft. (Firemní účty nejsou podporovány.) Změnil se ovšem poskytovaný objem dat. Jak potvrzuje dokumentace na webu podpory výrobce a popisek v samotném prohlížeči, teď už v chráněném režimu prosurfujete až 5 GB měsíčně.

Protože je služba provozována v pilotním režimu, ještě ji nenajdete ve stabilním vydání Edge. Použít musíte jedno z vývojových sestavení z kanálů Beta, Dev nebo Canary.

Microsoft podotýká, že kvůli nastavenému limitu musí sledovat objem přenesených dat. Proto přihlášení online účtem. Obsah vaší komunikace je pochopitelně soukromý a informace o objemu přenesených dat se Redmondští zavazují mazat vždy na konci měsíce. Informace o vašem účtu s Cloudflarem nesdílí.

edge vpn 5gb (1).png
Službu musíte nejdříve zapnout v nastavení prohlížeče

Pokud funkci zapnete, bude VPN automaticky využíváno na nešifrovaných stránkách (tj. komunikujících skrze HTTP) a při surfování v otevřených Wi-Fi. Streamované video ve službách jako Netflix nebo Disney+ šifrováno není, protože to byste těch pár gigabajtů prošustrovali rychle.

Funkce je standardně vypnutá, takže pokud o ni stojíte, musíte jít do Nastavení | Ochrana osobních údajů, vyhledávání a služby | Zabezpečení. V téhle sekci najdete, co hledáte. V češtině hovoříme o Zabezpečené síti Microsoft Edge. Buď si manuálně vyberte, se kterými stránkami se má VPN používat, případně nechte prohlížeč rozhodovat automaticky. Nastavit lze výjimky.

edge vpn 5gb (2).png
VPN spravujte v nabídce Základní karty prohlížeče

Základní správa VPN se umístila do přehledového panelu Základní karty prohlížeče, který je na navigační liště reprezentován symbolem srdce. Jestli jste ikonu skryli, položku hledejte v hlavní nabídce prohlížeče. V postranním panelu ve spodní části klepněte na Získat VPN Zdarma. Zde pak nastavíte, by se VPN pro danou stránku použilo vždycky.

Zdroje: Microsoft Support via Neowin

Diskuze (2) Další článek: Mars je úplně jiný v oblasti UV záření. Nepoznali byste ho

Témata článku: , , , , , , , , ,