Eclipsa Audio je odpověď Googlu a Samsungu na Dolby Atmos. Prostorový zvuk zamíří i na YouTube | Ilustrace: AI Midjourney

Ilustrace: AI Midjourney

Eclipsa Audio je odpověď Googlu a Samsungu na Dolby Atmos. Prostorový zvuk zamíří i na YouTube

Samsung do Las Vegas na veletrh CES přiveze novou generaci televizorů a soundbarů podporující nový prostorový formát zvuku nazvaný Eclipsa Audio. Jde o konečný produkt korejské společnosti a Googlu s cílem vytvořit 3D zvuk konkurující Dolby Atmosu, který však nebude zatížený drahými licenčními poplatky.

Firmy se spojily na podzim 2023 a navrhly otevřený formát IAMF (Immersive Audio Model and Formats). Eclipsa Audio je jeho implementací používanou v komerčních produktech. K rozšíření dojde ještě letos.

Google má v průběhu roku umožnit nahrávat prostorový zvuk na YouTube. Spolu se Samsungem se navíc obrátil na Telecommunications Technology Association, která spustí certifikační program, aby Eclipsu mohli ve správné kvalitě a nastavení adoptovat i jiní výrobci zařízení.

Co je IAMF

IAMF je „pouhým“ kontejnerem, stejně jako rivalové. Zatímco Dolby Atmos v sobě nese zvukové stopy s kompresí Dolby Digital Plus nebo Dolby TrueHD doplněné o prostorové informace, IAMF zase počítá s tím, že samotný zvuk bude ve formátech AAC, Opus, FLAC nebo LPCM.

Doplní však užitečná metadata, která rozšíří počet kanálů ze standardních šesti (5.1) až na dvanáct (7.1.4). Počítá tedy se centrálním reproduktorem; předním, středním a zadním nalevo i napravo; horními stereo kanály vepředu i vzadu a samozřejmě subwooferem. Je to prozatím jediný open source kontejner, který počítá i s vertikálním zvukem v horních kanálech. Zároveň však nutně nevyžaduje tolik reproduktorů, přizpůsobí se třeba i sluchátkům.

image.png
Rozložení 7.1.4, zdroj: Apple

Kontejner navíc neponese jen informace o kanálovém rozdělení, ale též scénickém. Například ve filmu můžou tvůrci namixovat dialogy, ruchy a hudbu podle vlastního kreativního záměru, ale uživatelé budou moci nastavení upravit. Efektům dodají na hloubce, ztiší hudbu, zvýrazní dialogy atd.

Určitě si přečtěte

Články odjinud