eBay začne s ověřováním totožnosti uživatelů

Ani v zahraničí nejde zavádění elektronického podpisu snadno: chce to čas, než anonymita z obchodních a transakčních služeb na Internetu vymizí.
Jak je dobře známé, Česká Republika byla jednou z prvních zemí na světě, ve které byl přijatý zákon o elektronickém podpisu. Z nadšení (a propagandy politiků) v době jeho navrhování a přijímání je dnes spíše vystřízlivění – zákon existuje, ale nevyužívá jej skoro nikdo. Překážky jsou známé: vysoké náklady, technické obtíže a především nedostatek míst, kde by jej bylo možné využívat. Elektronický podpis je příkladem šarády slepice nebo vejce: vznikne dřív armáda uživatelů, vlastníků e-podpisu, a pak teprve služby, které jej využívají, nebo naopak? Dnes je jasné, že se půjde druhou cestou: nejdříve musí vzniknout plejáda služeb, které budou ověřování totožnosti uživatele s využitím e-podpisu umožňovat nebo přímo povinně vyžadovat, a pak si uživatelé začnou elektronické podpisy zřizovat.

V USA bude jedním z prvních průkopníků na straně obchodujících firem aukční dům eBay – je to dostatečně velký obchodní gigant, že si to může dovolit, nebo se to alespoň domnívá. Spojuje se se známou americkou „e-podpisovou“ firmou Verisign, a během několika měsíců se začne se zaváděním ověření totožnosti osob obchodujících na eBay: ne nakupujících, ale prodejců. Služba jednoduše pomůže k ověření, zda prodávající jsou těmi, za které se vydávají, zda jejich jména, adresy, telefonní čísla a bankovní spojení odpovídají skutečnosti. Ani eBay si ještě není úplně jistá, zda je toto opatření dobře průchozí, a proto jej bude zkoušet jen na nově se registrujících prodejcích, staré nechá zatím být.

Aukční dům je skutečně ideálním případem e-komerčního podniku, kde se toto dá vyzkoušet. V obchodování na eBay dnes více riskuje nakupující, protože platí předem. Platí se obvykle kreditkou, takže příjemce peněz je vystopovatelný, ale ještě to neznamená, že v případě podvodu nebude mimo místa, kam dosáhne ruka zákona – počet prodejců z jiné země než USA na eBay totiž prudce stoupá. Nepoctivec může být samozřejmě i Američan, a pokud bude moci, tak jako dnes, vystupovat na eBay pod falešnou identitou, jeho odhalení a náprava věcí je mnohem obtížnější.

Nucení k odhalení své totožnosti, povinné „prolustrování“ není samozřejmě nic příjemného a může jej použít jen ten, kdo má v rukou dostatečné páky. Slušní obchodníci se zřejmě na eBay prolustrovat nechají, protože potřebují prodávat, a nebýt zastoupení v dnes největším obchoďáku na světě si nemohou dovolit. V Čechách zatím nikdo takto silný není, i když by dnes velmi mnoho internetových prodejců uvítalo ověření totožnosti svých zákazníků, protože u nás je naopak proti prodejci zvýhodněný zákazník – platí obvykle až při přebírání zboží (dobírkou), a ztráty vzniklé nepoctivci, vtipálky nebo i jen zapomětlivými občany jsou velké. Přinutit své zákazníky podepisovat objednávku elektronickým podpisem ale je pro jakýkoli domácí e-obchod dnes zcela vyloučené – v blízké budoucnosti jakbysmet.

Diskuze (3) Další článek: Audio Galaxy se dohodla s RIAA - končí

Témata článku: eBay, Totožnost, VeriSign, Propaganda, Ověřování, Obchodní gigant, První průkopník, Vtipálek


Určitě si přečtěte

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 112

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging
Elon Musk už není nejbohatší na světě. Během jediného dne přišel o 324 miliard korun
Karel Kilián
Jeff BezosTesla MotorsElon Musk
Lépe bylo bez Googlu, přiznal s odstupem bývalý šéf Waze
Markéta Mikešová
WazeGoogle
Technici nestíhají. Cetin dočasně přerušil zavádění VDSL bondingu
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu