eBanka zdražuje, a to tak, že velmi

Už to pomalu vypadalo, že ztratí punc nejdražší banky v tuzemsku, nový ceník služeb platný od dubna však ukazuje zdražení o desítky procent.
eBanka zdražuje, a to tak, že velmi
Základním mottem nového ceníku je celkové zdražení všech služeb a především zpoplatnění i řady transakcí, které byly doposud zdarma. Pokud jste tedy byli zvyklí, že například příchozí platby z účtů v eBance máte zdarma, od dubna zaplatíte 2,90 u tarifů Plus a Student (tarif Komplet končí) a dokonce 6,10 u tarifu Základ. Tyto ceny platí i pro příchozí platby z jiných bank. V podstatě byly všechny typy plateb, které dříve zvýhodňovaly eBanku před jinými bankami, sjednoceny s platbami pro jiné banky a navíc byly zdraženy. Citelně se otřásly i změny trvalých příkazů, inkas a SIPO. Tam kde dříve dle tarifů stály 20, 15 nebo 10 Kč, nyní budou stát vždy 30 Kč. Pro tarif plus se tak jedná o zdražení o 100 procent.

Hledal jsem nějakou položku, která by byla u nového ceníku výhodnější, nalezl jsem pouze zaslání vyžádané informace (o realizaci transakce, o zůstatku, atd.), kde klesla cena z 5 Kč na 3,90 (2,90 u Plus a Student). V podstatě beze změn zůstaly operace s platebními kartami. Zdarma jsou stále platby kartou a nemění se navýšené platby za výběr z bankomatů (až 29,90 z automatů ČS, KVB, Euronet a ŽB). U karet se zvedly poplatky za vedení, kde za zřejmě nejčastější kartu Eurocard/MasterCard Standard, VISA Classic se platí ročně 450 místo 300 Kč. Zdarma zůstávají platby za elektronické komunikační kanály, byť se výrazně zvedly příplatky za telekomunikační operace (tam je to dáno i zdražováním pošty a telefonů).

Zdražení je tedy plošné, u operací, které měly nějakou stanovenou cenu se cena zvedá typicky o 50 procent, nezlevňuje se nic, ceny zůstaly u nestandardních operací s platebními kartami (rušení, změny parametrů), cena za vedení účtu se zvedá.

V tarifech zmizel Komplet a místo něj se objevuje Student, který je cenově stejně postavený jako tarif Plus, pouze Student neplatí za přímé bankovnictví. Nově se totiž měsíční poplatek za vedení účtů rozpadá na vedení běžného účtu v hlavní měně (19 Kč) a na přímé bankovnictví (45, 75 a 0 Kč) pro programy Základ, Plus a Komplet. S platností od 1.4. 2002 se ruší staré cenové programy Standard, Kontakt, Komfort, Expert a Drive. Od tohoto data bude účet poplatkován podle cenového programu Základ, který umožnuje díky Mobilnímu Elektronickému klíči a Internetovému Elektronickému klíči snížení mesíčních poplatků. eBanka chce tak více tlačit zákazníky do mobilních klíčů a odvádět je od tradičních "kalkulaček".

Několik mých kolegů, kteří měli účty u jiných bank, nedávno začalo vážně uvažovat o eBance zejména po zkušenostech s online produkty svých dosavadních bankovních ústavů. Ti, kteří eBanku již mají, je poměrně účinně lámali především cenově srovnatelnými náklady na vedení účtu u eBanky. Ostatní banky prostě zdražovaly a tak se postupně dostaly těsně k úrovni eBanky. Nyní se ale ukazuje, že se prostor ke zdražování vždy najde a eBanka v tom nemá problém. Skoro by se chtělo říci, že si eBanka počkala na podobu online bankovnictví u konkurence, a po zjištění, že se není zas tak moc čeho bát, si zvedla ceny. Podstatným momentem nového cenového plánu je ukončení zvýhodňování transakcí uvnitř eBanky. Je úplně jedno, zda cílové účty jsou či nejsou v eBance, vše je měřeno stejným metrem. eBanka svůj krok zdůvodňuje srovnáním cen s konkurencí.

Každému majiteli účtu v eBance se zvednou náklady na vedení účtu jinak, staré zvýhodněné programy (výběry z bankomatu zdarma či bonus při vyšším zůstatku na účtu) jsou minulostí a řada služeb je nově zpoplatněna. Neuvedl jsem všechna zdražení, každý by si měl nový ceník prostudovat a určit si vliv na něj samotného. Mění se ceny i u firemních účtů, zmapování tedy i těchto změn také doporučuji.

Zajímá nás, o kolik se zvednou náklady na vedení účtu vám a zda to bude pro vás důvodem ke změně bankovního ústavu. Rychlý průzkum mezi mými ebankovými kolegy lze shrnout větou: Je to značné zdražení, ale pryč nepůjdu, protože nic lepšího neznám.

Diskuze (217) Další článek: Nejrychlejší vypalovačka

Témata článku: Zdražení, Platba, Komplet, Účet, Online kanál, Mastercard, Značné snížení


Určitě si přečtěte

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 44

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle
Platby kartou se můžou rozšířit úplně všude. Jako terminál poslouží mobil
Lukáš Václavík
BankaPlacení mobilemNFC
Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 122

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky
Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Od drobností do USB až po routery a tiskárny

David Polesný, Stanislav Janů | 20

David PolesnýStanislav Janů
Příslušenství
Windows 10 čekají velké věci. Spekuluje se také o podpoře aplikací pro Android
Lukáš Václavík
Windows 10AndroidSoftwareMicrosoft
Můžete mít dvakrát rychlejší VDSL? Mapa Cetinu ukazuje, kde je dostupný bonding
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest herních monitorů

Jak zabezpečit mobil v rukou dítěte

Radíme s nákupem grafické karty