Easter Eggs – velikonoční vajíčka v programech 1

Pondělí velikonoční je tím pravým dnem pro první část seriálu, který se bude věnovat tzv. „Easter Eggs“ aneb česky velikonočním vajíčkům. A o čem že to mluvím?

Každý z autorů – programátorů – většinou chce, aby v jeho naprogramovaném díle po něm zůstala nějaká památka. Ovšem většina velkých firem veškerou programátorskou sílu shrne jedním suchým řádkem informujícím o autorských právech - © FIRMA. Proto se autoři často snaží svá jména nebo nějakou svoji tvůrčí invenci propašovat do vyvíjeného software tajně a umožnit následně jejich vyvolání pomocí tajného postupu.

My si ukážeme některé z těchto skrytých funkcí programů, které již byly prozrazeny. Všeobecně platí, že tyto „tajné“ obrazovky nejsou veřejně dostupné a proto také není žádná garance jejich existence či dostupnosti ve všech verzích daného programu. V tomto díle se podíváme na několik „vajíček“ v operačních systémech Windows a v internetovém prohlížeči Internet Explorer.

Dopředu si však dovolím upozornit, že některé postupy vyžadují mírně hlubší znalosti v ovládání počítače (zásahy do systémového registru apod.) a postupy zkoušíte na svoje vlastní riziko. Většina těchto tajnůstek funguje pouze v některých verzích Windows a někdy jsou rozdíly v chování i v různých jazykových variantách.

Skryté funkce v operačních systémech

Windows 95 – obrazovka autorů

Vyvolání této funkce funguje pouze na některých verzích Windows 95.

 • Klikněte pravým tlačítkem na ploše a vytvořte novou složku.
 • Složku pojmenujte přesně takto: "and now, the moment you`ve all been waiting for".
 • Stiskněte F2 a složku přejmenujte na: „we proudly present for your viewing pleasure“.
 • Opět stiskněte F2 a složku opět přejmenuje: „The Microsoft Windows 95 Product Team!

Nyní dvakrát poklikejte na složku a sledujte, co se bude dít.

Windows 95 – Billův kůň

Ve chvíli, kdy Windows 95 nabíhá, si počkejte na chvíli, kdy se objeví kurzor myši uprostřed čisté obrazovky. Nyní stiskněte následující klávesy v uvedeném pořadí: Ctrl, F6, pravý Shift, Del a klikněte pravým tlačítkem myši.

Pokud tuto akci stihnete dříve, než je čistá obrazovka nahrazena pozadím, zobrazí se kůň Billa Gatese – Nugget.

Windows 98 – Obrazovka autorů

Poklikejte na hodiny v systémové oblasti spodní lišty s tlačítkem Start. Objeví se vám dialog pro nastavení data a času.

 • Klikněte na záložku Časové zóny.
 • Držte stisknutou klávesu Ctrl, klikněte a táhněte myší z bodu 1 do bodu 2. Uvolněte tlačítko myši. Nic se na první pohled nestane.
 • Zopakujte postup, ale tentokráte myš přetáhnete se stisknutým levým tlačítkem myši společně s klávesou CTRL z bodu 2 do bodu 3.
 • Nyní se objeví obrazovka s autory včetně videa a hudby.

Zde jsou zobrazena přibližná umístění bodů:

Klepněte pro větší obrázek

Pokud vám klikání na mapu nefunguje, zkuste tuto alternativní možnost:

 • Běžte do složky C:\WINDOWS\Application Data\Microsoft\WELCOME\
 • Vyberte soubor Weldata.exe a vytvořte si na něho zástupce.
 • Pravým tlačítkem na zástupci vyvolejte jeho vlastnosti.
 • V políčku Cíl přidejte na konec existujícího textu "You_are_a_real_rascal". Ve výsledku může záznam vypadat například takto: "C:\WINDOWS\Application Data\Microsoft\WELCOME\WELDATA.EXE" You_are_a_real_rascal
 • Z možností spuštění zvolte položku pro Minimalizované spuštění.

Poklikejte na zástupce a show může začít!

Registrace Windows 98 – Obrazovka autorů

Spusťte (Start/Spustit) program Welcome.exe z Windows. Zobrazí se vám stejná úvodní obrazovka jako po instalaci operačního systému. Klikněte na možnost Zaregistrujte se nyní. Na první obrazovce registračního průvodce stiskněte CTRL-Shift a klikněte pravým tlačítkem myši na obrázek vlevo. Zobrazí se seznam autorů.

Windows XP – citáty slavných

Ve Windows XP běžte do složky C:\WINDOWS\SYSTEM32\DRIVERS\etc, ve které naleznete skrytý soubor quotes (bez přípony). Otevřete si tento soubor v Notepadu nebo ve Wordu a můžete začít se studováním citátů, které zde zanechali vývojáři Microsoftu. Soubor se nenachází v některých verzích Windows XP Professional a v některých lokalizovaných verzích Windows.

Hry ve Windows

Jedny z nejoblíbenějších položek ve Windows – hry – mají v sobě také spoustu skrytých vlastností. Opět všechny volby nemusí fungovat na všech verzích Windows.

Solitaire

Pokud hrajete verzi hry se třemi kartami, můžete po kliknutí na balíček odkrýt vždy jen 3 karty najednou. Ovšem pokud při kliknutí přidržíte klávesy CTRL+ALT+Shift, odkryjete pouze jednu kartu namísto tří. U starších verzí hry je nutno před použitím tohoto triku vyťukat na klávesnici písmena XYZZY.

Vlastníte-li Windows CE, můžete zkusit ještě ve hře Solitaire zobrazit obrazovku autorů. Spusťte si tuto hru a najděte srdcovou kartu A. Přemístěte ji na libovolnou ze čtyř horních pozic. Dále stiskněte Ctrl-Alt-Del a následně hned Storno (Cancel). Klepněte znovu na srdcovou kartu A. A je to…

Free Cell

Chcete jednoduše vyhrát? Pokud ano, stiskněte v průběhu hry klávesy CTRL+Shift+F10 a vyberte si z nabízených možností J

Zkuste také stisknout klávesu F3 a zadat číslo hry -1 nebo -2.

Hledání min

Stiskněte klávesu Shift a na klávesnici napište XYZZY (pozor na českou klávesnici). Nyní stiskněte klávesu Shift, jezděte nad plochou s minami a sledujte malý bod úplně v levém horním rohu obrazovky. Bod bude měnit svoji barvu – bílá = není mina, černá = je mina. V některých Windows není ani nutné mačkat Shift při psaní kódu XYZZY a následně není potřeba ani držet Shift pro zobrazování nápovědného bodu.

Srdce (Hearts)

Spusťte regedit.exe (editor registru) a přejděte do klíče HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Applets\Hearts Zde vytvořte novou textovou položku pojmenovanou „ZB“. Do její hodnoty (po dvojkliku na ni) vložte „42“. Spusťte hru Srdce a stiskněte klávesy CTRL+ALT+Shift+F12. Zobrazí se vám karty všech spoluhráčů.

Šetřiče obrazovky také nebyly ušetřeny

I šetřiče obrazovky mají některé skryté volby. Pojďme se podívat na několik z nich:

Prostorový text OpenGL (3-D text)

Pokud máte Windows 95, 98 nebo NT, běžte do konfigurace tohoto šetřiče obrazovky a do políčka textu zadejte řetězec „volcano“ (bez uvozovek). Šetřič bude postupně vypisovat různá jména vulkánů ze severozápadu USA. V některých verzích šetřiče dále fungují slova „Rock“ a „Beer“.

V novějších systémech již tato funkce nefunguje, ale šetřič má ještě další funkci – výpis vašich libovolných textů.

Spusťte regedit.exe (editor registrů) a vyhledejte v něm klíč:

HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Screen Saver.3DText

V pravém okně klikněte pravým tlačítkem a vytvořte novou textovou položku pojmenovanou „Magic“ (pozor na velká a malá písmena). Poklepejte na ni a přiřaďte ji hodnotu „C:\3dtext.txt“.

Na disku C:\ vytvořte textový soubor 3Dtext.txt. Jeho první řádek musí začínat pomlčkou a hned za ní musí být první slovo, které chcete zobrazovat. Další slova se píšou na nové řádky už bez pomlčky. Tedy například:

-Ahoj Toto je můj šetřič Líbí se vám? Nyní běžte do konfigurace šetřiče a do položky text napište slovo z prvního řádku bez pomlčky. Od této chvíle vám bude šetřič zobrazovat obsah vašeho souboru. Sekcí, začínajících pomlčkou si můžete v souboru vytvořit více. Bude se zobrazovat vždy ta, kterou uvedete v konfiguraci.

Prostorové potrubí (3-D pipes)

Běžte do konfigurace tohoto šetřiče a nastavte tyto parametry: vícenásobné potrubí, tradiční typ potrubí, typ spojení smíšený.

Potvrďte konfiguraci a spusťte si šetřič. Místo některých spojů potrubí budou čajové konvice.

Internet Explorer

V Internet Exploreru je velké množství skrytých funkcí, které jsou ale poměrně hodně závislé na jeho verzi.

Explorer nemá rád Mozillu?

Do řádku adresy v Internet Exploreru napište „about:Mozilla“. Po stisku klávesy Enter celá plocha okna zmodrá. Zajímavé, že?

Potrhlé hledání V IE 5.0?

Otevřete IE 5.0, běžte do Nástroje/Možnosti Internetu. Na záložce Obecné vyberte tlačítko Jazyky. Stiskněte tlačítko Přidat, vložte „ie-ee“ a potvrďte tlačítkem Ok. Vložený text posuňte na první místo v seznamu jazyků.Nyní se vraťte zpět do prohlížeče. Klikněte nahoře na ikonku Hledání. Podívejte se na nové možnosti nastavení a zkuste zvolit Předchozí hledání.

Autoři v IE 5.0

Otevřete IE5 (verze 5.00.1402.16 nebo vyšší). Do řádku adresy zkopírujte tento text:

about:<!-- introducing the Trident team -->

Autoři v IE 5.5 a vyšších

Zobrazení autorů v Internet Exploreru 5.5 a vyšších je trošku složitější.

Do políčka adresy zkuste vložit „res://shdoclc.dll/wcee.htm“. Zobrazí se vám jednobarevná obrazovka, na které klikněte pravým tlačítkem a zvolíte Zobrazit zdroj. V zobrazeném dokumentu najděte znaky „gurjPRR“. Ty vás dovedou ke dvěma řádkům, které ze souboru vymažete:

if (DecodeStr("gurjPRR") != window.name) return;

Následně uložte tento soubor kamkoliv na disk s příponou .HTML a podívejte se na něj v internetovém prohlížeči.

Ach ty jména barev

Čistě náhodou si nějaký web-designer (zřejmě momentálně ve špatném rozpoložení) všimnul nové konstanty barvy. Tu autoři pojmenovali jako crap. Anglické mluvy znalým zřejmě asi dojde o jakou barvu se jedná, pro ty ostatní se jedná o zajímavě světle hnědou. Proč tedy někdy tuto konstantu nepoužít třeba takto:

<font color=”crap”>Toto je záchodová barva</font>

Závěr

Jak vidíte, o skryté volby v programech rozhodně není nouze. V žádném případě jsme nevyjmenovali vše, co lze ve Windows najít. Proto i vy, pokud máte nějaký tip, si ho nenechávejte pro sebe, ale zkuste využít například diskuzi pod tímto článkem…

V příštím díle si ukážeme, že i ve spoustě dalších programů (nejen od Microsoftu) můžeme najít spoustu překvapení.

Diskuze (42) Další článek: MP3 červ pro Macintosh

Témata článku: Windows, Internet Explorer, Shift, Solitaire, Easter, Beer, První karta, Editor registrů, Památka, Trident, East, První verze, Libovolný bod, První slovo, Malý bod, Vulkán, Předchozí hledání, Welcome, Obrazovka, Horní okno, První funkce, Volcano, Pravé tlačítko, Egg, Klávesa


Určitě si přečtěte

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

** Neuronová síť DeOldify obarvuje fotky ** Můžete si ji vyzkoušet sami i bez superpočítače ** YouTube je plný obarvených ikonických videí

Jakub Čížek | 21

Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme stavebnice pro malé caparty i budoucí experty

Jakub Čížek | 9

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

** Jak funguje biometrické zabezpečení ve Windows ** Nejlepší správci hesel ** Létáme v Microsoft Flight Simulator

Časopis Computer | 5

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

** Před dvěma lety se Microsoft zasnoubil s Chromem ** Nový Edge není zdaleka jejich jediné dítě ** Ještě důležitější je komponenta WebView2

Jakub Čížek | 50

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Podrobný návod, jak hledat ve starých matrikách informace o předcích a nemuset při tom ani vstát od počítače. Základy internetové genealogie.

Marek Lutonský | 59


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači