E-obchody v Americe: špatné služby se už netolerují

Před Vánocemi letošního roku jsou američtí internetoví prodejci nervóznější než jindy.
Letos se už výmluvy nepřijímají. Tak se prý dá podle internetových prodejců charakterizovat nadcházející předvánoční nákupní sezóna, která bude znamenat rekordní růsty návštěvnosti i tržeb. Už začíná a dosahuje až několikasetprocentního nárůstu proti průměru předchozích měsíců – je ale zajímavé, že největší vzrůst je u internetových „vitamínek“ a internetových hračkářství. (Pro zajímavost, jaké jsou podle Media Matrix denní návštěvnosti u největších obchodních webů: vede eBay s 1,46 mil. denních návštěvníků, Amazon.com 800 tisíc, VitaminShoppe.com 275 tisíc, Toys“R“Us (hračky) 245 tisíc, všeobecný Buy.com 240 tisíc a další hračkářství eToys 221 tisíc. Pro srovnání Vltava zaznamenává denně cca 3000 návštěvníků).

Kromě pozitivních vzrůstů ale také panuje u internetových obchodů obava, zda budou schopny vyhovět náporu zákazníků a vyřídit objednávky spolehlivě a bez prodlení. U internetového obchodníka platí tato obava vždycky, ale o Vánocích nabývá na akutnosti – zboží je totiž obvykle míněno jako vánoční dárek a zde žádná výmluva neplatí.

Kdo si ještě vzpomíná na loňský rok, bude si pamatovat na následnou vlnu stížností, která se nevyhnula žádnému z významných obchodů – vysoké procento nesplněných objednávek znamenalo začátkem letošního roku dost výraznou skvrnu na kráse internetových obchodů, které se těžko zbavovaly. Internetový obchod to nemá jednoduché – ve snaze o nabídku co největšího sortimentu prodává i to zboží, které skutečně nevlastní (s nadějí, že jej sežene), a v ostrém konkurenčním boji nabízí dodací lhůty, které není vždy schopen splnit.

Co lze čekat v tomto směru od českých internetových obchodů? I když se říká, že ztráta za Amerikou je dva až tři roky, požadavky na splnění slibu daného zákazníkovi se alespoň u úzké skupinky významných obchodů, které tu už nějakou dobu existují, berou jako hlavní priorita. Kvality amerických služeb se ale bohužel ještě nedosahuje, což je ovšem dáno i nespolehlivostí celkového trhu, nedobře funkčních dodavatelů, ne ideálními dodavatelskými službami a podobně. Český zákazník by tedy neměl na internetových obchodech nakupovat dárky pár dní před Štědrým dnem (to by ostatně neměl dělat ani zákazník americký), a měl by si v tomto období pro jistotu mailem nechat potvrdit od osoby (ne od „robotka“), že obchod jeho objednávku splní.

Diskuze (15) Další článek: Čtyři vylepšení pro tablet

Témata článku: USA, Služby, Předchozí návštěvník, Matrix, Obchod, Zajímavý dárek, Krása, Hlavní priorita, Rekordní růst, ToysKuba během půlhodiny rozbil nový drahý dron a třetina Čechů neumí zkopírovat soubor | Týden Živě

Kuba během půlhodiny rozbil nový drahý dron a třetina Čechů neumí zkopírovat soubor | Týden Živě

** Do redakce nám dorazil Mavic 3 a hned jsme ho rozbili ** Statistický úřad zveřejnil data, jak používáme PC a mobil ** NordPass spočítal, jaká hesla používáme nejčastěji

Jakub ČížekMartin Miksa
Týden ŽivěVideo
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Tohle nejsou Jedenáctky, ale Linux. Windowsfx 11 opisuje opravdu důkladně
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyLinux
Jak se nechat fotografovat a naučit se správně pózovat?

Jak se nechat fotografovat a naučit se správně pózovat?

Ve většině případů se na fotografických webech setkáte s recenzemi aparátů, radami jak fotit anebo přímo s konkrétními návody, jak dosáhnout nějakého efektu. Kde ale najdete informace o tom, jak by se mělo pózovat?

Petr Březina
Fotoškola
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
Novela DPH je hotová. Od října se i v Česku bude platit daň za zásilky do 22 eur. Možná…

Novela DPH je hotová. Od října se i v Česku bude platit daň za zásilky do 22 eur. Možná…

** V EU se od léta daní všechny mimoevropské zásilky ** Skončilo osvobození pro ty nejlevnější do 22 eur ** Česko nestihlo schválit vlastní novelu a fungovalo zde jakési bezčasí

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress