E-mailový marketing: ztrácí význam kvůli spamu

Spam je největší položkou v mailboxech a uživatelé naříkají nad „přesyceností“ poštovními zprávami.
E-mailový marketing: ztrácí význam kvůli spamu

E-mailový marketing, tedy zasílání „nevyžádaných“ e-mailových zpráv uživatelům různých služeb, je vnímán jako celkem nadějná a úspěšná součást marketingu v prostředí Internetu. Na rozdíl od bannerové reklamy, kterou lze připodobnit třeba k billboardům nebo inzerátům v tisku, je e-mailový marketing internetovou verzí letáků vhazovaných do poštovních stránek. Sice nikdo z nás asi nemiluje ani jedno, ani druhé, ale účinnost tištěných letáků vhazovaných do schránek je slušná, a u e-mailu se předpokládalo totéž.

Problémem je, jak asi není těžké uhádnout, spam. Přes přitvrzující antispamové zákony podíl spamu (tj. zcela nevyžádané pošty) v mailboxech nadále roste i v USA, kde má boj se spammery už docela dlouhou historii. Dvě studie nedávno provedené ve Státech prokazují, že spam tvoří procentuálně největší objem schránek uživatelů. U osob používajících Internet převážně z domova, tvoří spam 37% všech zpráv, 26% je pak osobní korespondence a 24% jsou povolené maily z oblasti hromadné korespondence (povolené komerční nabídky atd.). U osob používajících e-mail převážně v práci, rovněž vede spam s 28% všech zpráv, za ním následují pracovní maily s 25%.

Výzkum dále ukazuje, že tato situace se v porovnání s minulým rokem zhoršila. Sedmdesát procent respondentů říká, že dostává více mailů než před rokem a tři čtvrtiny z tohoto počtu uvádějí jako hlavního viníka právě zvýšení objemu spamu. Lidé jsou skutečně přesyceni e-mailováním: dvě třetiny všech respondentů říkají, že dostávají „příliš mnoho“ e-mailových zpráv.

Zajímavé jsou také reakce uživatelů na povolené komerční maily versus spam: překvapivě nevyznívají pro spam zase tak hrozně. 62% osob si povolené komerční maily čte, 13% osob ale čte i spam. 52% osob maže mail od neznámých osob bez čtení.

Čísla ukazují, že až překvapivě velké procento osob je ochotno, jak říká průzkum „se zvědavostí až chtivostí“ číst povolené hromadné maily – různé newslettery, přehledy zpravodajství, zprávy ze sportu, burzy, nabídky zaměstnání nebo i obchodní nabídky od firem, se kterými je uživatel ve styku. Zároveň pak tyto povolené maily mohou být účinným nosičem pro reklamní vsuvky: stále s vysokou účinností. Spam ale, na druhé straně, účinnost těchto mailů zabíjí: zdá se, že roste alergie uživatelů na jakékoli maily, protože mají pocit zahlcenosti e-mailem, a hodlají redukovat vše kromě individuální osobní nebo pracovní korespondence.

Spammeři bohužel toto dokáží přehlušit čistým množstvím zpráv, které rozesílají, jakkoli jsou náměty spamových zpráv stále ohranější a stupidnější (sex, vydělávání peněz, jak zhubnout a pořád dokola). Balíky e-mailových adres k hromadné rozesílce se kdysi prodávaly po statisících, dnes už jich můžete koupit deset miliónů za pár dolarů, a v tomto množství je už skoro jedno, že je jich většina neplatných a nesmyslných: tyto mailblasty vždy nějakým řízením osudu získají zlomek procenta odpovědí a poptávek a jsou tak schopny se jejich autorům dokonce vyplatit.

Diskuze (40) Další článek: Jak často vyměňujete počítač? Nyní prý jednou za 40 měsíců

Témata článku: Internet, Spam, Marketing, Billboard, Reklamní balík, Mail, Newsletter, Alergie, Dlouhá historie, Význam

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů