E-mailový marketing: ztrácí význam kvůli spamu

Spam je největší položkou v mailboxech a uživatelé naříkají nad „přesyceností“ poštovními zprávami.
E-mailový marketing: ztrácí význam kvůli spamu

E-mailový marketing, tedy zasílání „nevyžádaných“ e-mailových zpráv uživatelům různých služeb, je vnímán jako celkem nadějná a úspěšná součást marketingu v prostředí Internetu. Na rozdíl od bannerové reklamy, kterou lze připodobnit třeba k billboardům nebo inzerátům v tisku, je e-mailový marketing internetovou verzí letáků vhazovaných do poštovních stránek. Sice nikdo z nás asi nemiluje ani jedno, ani druhé, ale účinnost tištěných letáků vhazovaných do schránek je slušná, a u e-mailu se předpokládalo totéž.

Problémem je, jak asi není těžké uhádnout, spam. Přes přitvrzující antispamové zákony podíl spamu (tj. zcela nevyžádané pošty) v mailboxech nadále roste i v USA, kde má boj se spammery už docela dlouhou historii. Dvě studie nedávno provedené ve Státech prokazují, že spam tvoří procentuálně největší objem schránek uživatelů. U osob používajících Internet převážně z domova, tvoří spam 37% všech zpráv, 26% je pak osobní korespondence a 24% jsou povolené maily z oblasti hromadné korespondence (povolené komerční nabídky atd.). U osob používajících e-mail převážně v práci, rovněž vede spam s 28% všech zpráv, za ním následují pracovní maily s 25%.

Výzkum dále ukazuje, že tato situace se v porovnání s minulým rokem zhoršila. Sedmdesát procent respondentů říká, že dostává více mailů než před rokem a tři čtvrtiny z tohoto počtu uvádějí jako hlavního viníka právě zvýšení objemu spamu. Lidé jsou skutečně přesyceni e-mailováním: dvě třetiny všech respondentů říkají, že dostávají „příliš mnoho“ e-mailových zpráv.

Zajímavé jsou také reakce uživatelů na povolené komerční maily versus spam: překvapivě nevyznívají pro spam zase tak hrozně. 62% osob si povolené komerční maily čte, 13% osob ale čte i spam. 52% osob maže mail od neznámých osob bez čtení.

Čísla ukazují, že až překvapivě velké procento osob je ochotno, jak říká průzkum „se zvědavostí až chtivostí“ číst povolené hromadné maily – různé newslettery, přehledy zpravodajství, zprávy ze sportu, burzy, nabídky zaměstnání nebo i obchodní nabídky od firem, se kterými je uživatel ve styku. Zároveň pak tyto povolené maily mohou být účinným nosičem pro reklamní vsuvky: stále s vysokou účinností. Spam ale, na druhé straně, účinnost těchto mailů zabíjí: zdá se, že roste alergie uživatelů na jakékoli maily, protože mají pocit zahlcenosti e-mailem, a hodlají redukovat vše kromě individuální osobní nebo pracovní korespondence.

Spammeři bohužel toto dokáží přehlušit čistým množstvím zpráv, které rozesílají, jakkoli jsou náměty spamových zpráv stále ohranější a stupidnější (sex, vydělávání peněz, jak zhubnout a pořád dokola). Balíky e-mailových adres k hromadné rozesílce se kdysi prodávaly po statisících, dnes už jich můžete koupit deset miliónů za pár dolarů, a v tomto množství je už skoro jedno, že je jich většina neplatných a nesmyslných: tyto mailblasty vždy nějakým řízením osudu získají zlomek procenta odpovědí a poptávek a jsou tak schopny se jejich autorům dokonce vyplatit.

Témata článku: Internet, Spam, Marketing, Význam, Newsletter, Billboard, Mail, Dlouhá historie, Reklamní balík

40 komentářů

Nejnovější komentáře

  • myshpa 10. 7. 2002 14:13:44

    proste je celej zakon totalni nevymahatelna kokotina prispivajici k...

  • remet 10. 7. 2002 11:17:49
    minimalne me SMTP servery uvadeji kompletni cestu...
  • Cato 10. 7. 2002 10:42:36
    Diky nasim chrabrym zakonodarcum je mi uz jedno, kolik popelnic zaplnim...
Určitě si přečtěte

Země se jenom o vlásek vyhnula věčnému zmrznutí

Země se jenom o vlásek vyhnula věčnému zmrznutí

** Země po většinu doby své existence zmrzlá rozhodně nebyla ** Podle nového výzkumu tomu však unikla jen o vlásek ** Kdyby totiž byla jenom o 15 procent dále od Slunce, tak by prý kompletně celá zamrzla

20.  9.  2017 | Stanislav Mihulka | 9

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

** Masově oblíbený program pro softwarovou očistu Windows ovládli hackeři ** Narušení se podařilo zavčas odhalit, unikla jen data o počítačích uživatelů ** Je paradoxní, že CCleaner byl slabě zabezpečen, když jej letos koupil Avast

18.  9.  2017 | David Polesný | 46

Hacknutý CCleaner je mnohem zákeřnější, než se zdálo. Update na novou verzi nestačí, proveďte obnovu systému

Hacknutý CCleaner je mnohem zákeřnější, než se zdálo. Update na novou verzi nestačí, proveďte obnovu systému

** Chyba v CCleaneru je závažnější, než se zdálo ** Update na novou verzi nemusí stačit ** Přinášíme detaily

21.  9.  2017 | Stanislav Janů | 58

Noční strana Venuše vydala další tajemství

Noční strana Venuše vydala další tajemství

18.  9.  2017 | Jiří Černý

Americká armáda si pořizuje nové švédské pancéřovky Carl Gustav

Americká armáda si pořizuje nové švédské pancéřovky Carl Gustav

** Pancéřovky Carl Gustav jsou přenosné bezzákluzové protipancéřové zbraně ráže 84 mm se sofistikovanou optikou ** Jejich první verze byla vyrobena již v roce 1946 ** Mj. si je oblíbili i v americké armadě

21.  9.  2017 | Stanislav Mihulka


Aktuální číslo časopisu Computer

Vyplatí se ještě těžit kryptoměny?

Velký test studentských notebooků

Test pěti levných soundbarů

Nejlepší chytré hodinky