E-mailový marketing na vzestupu

15. listopadu 2000
Test SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
Doubleclick koupil NetCreations a má teď ve sbírce 22 miliónů mailových adres.
Rozlišování e-mailů na „vysloveně vyžádané“ a „všechno ostatní = spam“ už dnes neplatí. Stejně jako v televizi, novinách nebo koneckonců i na webu si pomalu zvykáme na to, že i na elektronickou poštu se začíná navěšovat reklama – ve formě, která je snesitelná.

Střední cestu mezi vysloveně vyžádanými, privátními či pracovními maily a „tvrdým spamem“ představuje forma e-mailu, označovaná jako „opt-in“. Nejlépe to lze pojmenovat jako maily „povolené“ či „přihlášené“ – uživatel souhlasí, že bude dostávat z daného zdroje maily, přičemž ví, jaký bude jejich přibližný obsah a periodicita, a vždy musí mít možnost zasílání těchto mailů snadno zrušit. K těmto třem zlatým pravidlům opt-in emailů se někdy připojují ještě další, jako je neposkytnutí adresy třetí osobě, definování maximální délky mailu, volba (určení) jeho formátu (plain text, HTML) atd. V těchto mailech, které jsou primárně informační (jsou to vlastně jakési „bulletiny“), se pak objevují reklamní vsuvky, obvykle s odkazem na webovou stránku – uživatel ví, že toto je cena, kterou za přijímání uvedených bulletinů platí, souhlasí s ní předem.

Význam e-mailového marketingu jako rychle rostoucího segmentu internetové reklamy si dobře uvědomuje i firma DoubleClick, dnes zřejmě největší světová internetová reklamní společnost. Ta začínala jako standardní „bannerová“ firma, a nyní si do svého portfolia přidává i e-mailovou reklamu. Po delším jednání DoubleClick pohltil internetovou firmu NetCreations, zaměřenou právě na mailový opt-in marketing. Jednička zde kupovala jedničku – NetCreations se chlubí, že obsluhuje 15 mil. e-mailových adres prostřednictvím různých maillistů a newsletterů. DoubleClick již předtím o e-mailový marketing usiloval a nasbíral 7 mil. adres, ale za NetCreations byl stále hodně pozadu. Proto musel sáhnout docela hluboko do peněženky – akvizice jej stála 191 mil. dolarů. Sice v akciích, ale v dnešní době deprese internetových akcií už nejde o nadhodnocené papírky.

V českých podmínkách zatím cílený e-mailový marketing téměř neexistuje. Freemailové služby sice zákazníkům nabízejí zaslání mailů na jejich klientelu, ale má to daleko do dokonalosti, bannerové systémy jsou vedle e-mailových o generaci vyspělejší. U freemailů navíc není vztah s klientem (uživatelem freemailu) tak jasně určený jako u opt-in emailů, kde uživatelé jasně písemně schválili, co a jak často smějí či „chtějí“ dostávat do mailboxu. U freemailů sice uživatel předpokládá, že když má službu zadarmo, provozovatel mu tam občas může prsknout nějaký reklamní mail, ale dohody o periodicitě či dokonce zaměření neexistují; chybí také přesnější cílení, protože jenom velmi málo freemailů má validní informace o zaměření svých uživatelů (nejdále je v tom zřejmě email.cz). Podobným velkým internetovým poštovním úřadem je Pandora.cz, ta ale zatím používá pouze vkládání vsuvek na závěr poštovních zpráv. Skutečný opt-in mail systém, jak jej provozuje NetCreations, ale u nás zatím není.

Diskuze (1) Další článek: Test

Témata článku: Marketing, Newsletter, Mail, Jednička

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů