E-mail zdarma: Vyberte si ten nejlepší

Bezplatných webových e-mailů najdete na internetu několik stovek. Mohou se však české webmaily srovnávat se zahraničím?
Kapitoly článku

Zatímco na přelomu století se běžný uživatel připojoval k internetu pomocí vytáčeného připojení, dnes je situace poněkud jiná a razantně roste počet těch, kteří surfují na vysokorychlostním paušálním internetu. Jakmile nemusíte hlídat každý stažený kilobajt, přirozeně využíváte více a více webových služeb. Velmi běžnou službou je webové rozhraní pro čtení a odesílání pošty.

Jaký komfort tedy dnes nabízí běžnému uživateli české i známé zahraniční webové e-maily? Vybíráte si webový e-mail podle kapacity schránky, nebo je pro vás rozhodují počet a kvalita doprovodných služeb? Třeba vám v rozhodování pomůže tento stručný přehled.

Seznam Mail – opraví překlepy a odešle SMS

Elektronická pošta na Seznamu nabízí základní kapacitu 10 MB. To je na dnešní poměry celkem málo, naštěstí si však po odeslání aktivační SMS v ceně 3 Kč můžete rozšířit kapacitu schránky na 2000 MB. Příloha může dosahovat velikosti maximálně 13 MB.

Klepněte pro větší obrázek
Doručená pošta

K poštovní schránce se přihlásíte z vašeho počítače pomocí POP protokolu včetně SSL a skrze přehledné webové rozhraní. Budete-li spravovat poštu z webu, můžete při psaní zprávy vyzkoušet kontrolu překlepů pro angličtinu a češtinu a doplňování diakritiky. Samozřejmostí je import a export kontaktů ve formátu CSV, filtr pro nevyžádanou poštu a přístup do schránky přes wap.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Kontrola překlepů a editor SMS s funkcí odstranění mezer a diakritiky

Specialitou webové pošty na Seznamu je jednoduchá SMS brána na všechny české operátory. Tuzemská textová zpráva vás přijde na 1 Kč, můžete však odeslat SMS i na zahraničního operátora s jednotnou cenou 3 Kč.

Seznam Mail
Tvar e-mailujmeno@seznam.cz
Kapacita10 MB
Extra kapacita2000 MB (3 Kč)
Velikost přílohy13 MB
POP/IMAPAno/Ne
SpecialitySMS brána, kontrola pravopisu, přístup přes WAP


Centrum Mail – 10MB zápisník a obří přílohy

Po registraci elektronické poštovní schránky na Centrum.cz máte k dispozici e-mail s kapacitou 1000 MB. Pokud odešlete aktivační SMS v ceně 3 Kč, velikost schránky se vám zdvojnásobí. Na běžný e-mail můžete odeslat přílohu o velikosti až 15 MB a libovolná Centrum poštovní schránka pojme soubor o velikosti až 600 MB.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Doručená pošta v běžném rozhraní a ve vylepšené testovací verzi

Svou poštu můžete spravovat přes webové rozhraní v běžné a testovací verzi. Samozřejmostí je správa pošty pomocí protokolů POP a IMAP, který si ale musíte aktivovat pomocí SMS v ceně 50 Kč. Centrum Mail obsahuje antivirovou kontrolu a filtr na nevyžádanou poštu. Zákazníci O2 mohou k poštovní schránce přistupovat také přes wap. Kontakty můžete importovat a exportovat ve formátu vCard, samotný adresář pak nabízí funkci jednoduchého tisku výročí a všech kontaktů.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Jednoduchý zápisník a adresář s funkcí tisku výročí kontaktů

K poštovní schránce získáte také jednoduchý textový zápisník s kapacitou 10 MB. V betaverzi webového rozhraní, která je volně k dispozici, můžete využít WYSIWYG editor FCKEditor a jiný vzhled. Poštu chrání antivirový systém ESET NOD32.

Centrum Mail
Tvar e-mailujmeno@centrum.cz
Kapacita1000 MB
Extra kapacita2000 MB (3 Kč)
Velikost přílohy15 MB/600 MB (v síti Centrum)
POP/IMAPAno/Ano (50 Kč)
Speciality10MB zápisníček, 600MB příloha, tisk výročí


Atlas Mail – přehledné poznámky a spolupráce s ICQ

E-mail od Atlasu nabízí po registraci 15MB poštovní schránku. Podobně jako u konkurence můžete velikost schránky rozšířit na 1000 MB odesláním aktivační SMS v ceně 6 Kč. Velikost přílohy je omezena na 10 MB.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Doručená pošta a integrace s ICQ účtem

Poštu můžete spravovat na webu, pomocí POP a IMAP. Samozřejmostí je podpora šifrované SSL komunikace. Atlas nabízí i jednoduchý adresář kontaktů, chybí však import a export kontaktů.

Pokud používáte ke komunikaci ICQ, Atlas vám nabízí lokalizovanou verzi ICQ 6 s možností odesílání SMS (a příjmu odpovědí) zdarma skrze speciální bránu. Svůj poštovní účet si můžete s ICQ propojit a být tak informováni o nové poště.

Klepněte pro větší obrázek
Barevně textové poznámky

Využít můžete také jednoduché funkce krátkých textových poznámek, které rozlišíte barvou pozadí. Atlas podporuje fulltextové vyhledávání v poštovní schránce, indexaci však musíte explicitně povolit.

Atlas Mail
Tvar e-mailujmeno@atlas.cz
Kapacita15 MB
Extra kapacita1000 MB (6 Kč)
Velikost přílohy10 MB
POP/IMAPAno/Ano
Specialitypropojení s ICQ, poznámky


Volný.cz Mail – 10MB úschovna a konzervativní design

Volný.cz nabízí poměrně konzervativní design webového rozhraní. Po registraci získáte 10MB schránku. Zdarma můžete požádat o zvýšení kapacity na 250 MB a za měsíční paušál 29 Kč získáte prostor 2 GB. Velikost přílohy je omezena na pouhých 5 MB.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Doručená pošta a funkce 10MB úschovny pro vaše přílohy a data

Webové rozhraní elektronické pošty u Volného je poměrně konzervativní a některé prvky nejsou přeloženy do češtiny. Do kontaktu s angličtinou se tak dostanete například při editaci nové zprávy ve WYSIWYG editoru. Poštu můžete spravovat přes webové rozhraní, k dispozici je také POP protokol.

Pokud některé přílohy odesíláte častěji, můžete využít jednoduché 10MB úschovny pro libovolná data a přílohy vybírat přímo odtud. To se hodí zejména při přístupu ke schránce z mobilních zařízení, kde ušetříte za přenesená data. Jednoduchý adresář podporuje import i export kontaktů ve formátu CSV.

Volný Mail
Tvar e-mailujmeno@volny.cz
Kapacita50 MB
Extra kapacita250/2000 MB (31 Kč měsíčně)
Velikost přílohy5 MB
POP/IMAPAno/Ne
Speciality10MB úložiště


Další oblíbené české webové e-maily zdarma:

Témata článku: Windows, Windows Live Mail, Jednoduchý tvar, Mail, Google Plus, Yahoo Mail, Nadstandardní množství, Hotmail, Kapacita, Extra, Poštovní účet, Doručená pošta, Live, Konzervativní design, Neomezená kapacita, IMAP, Podobné rozhraní, Neoficiální verze, Šifrované připojení, Textová zpráva, Zahraniční operátor, Neoficiální doplněk, Seznam, Webové rozhraní, Poštovní schránka

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5