E-mail, web a IM na počítači s Linuxem

Jaké poštovní klienty a webové prohlížeče nabízí Linux? Jak na komunikaci a telefonování? Máme pro vás odpovědi.
E-mail, web a IM na počítači s Linuxem
Kapitoly článku

Instant Messaging

Nejpopulárnějším komunikátorem je v České republice stále ICQ (2 miliony tuzemských uživatelů). ICQ můžete používat i na Linuxu, uvědomte si však, že jednáte v rozporu s podmínkami používání. Při registraci účtu jste totiž přislíbili, že jej budete používat pouze v oficiálním klientu.

Jak tedy komunikovat v sítí ICQ na Linuxu? Existují dvě možnosti. Vyberte si program, který rozumí protokolu ICQ a používejte v něm svůj ICQ účet. Pokud se protokol změní (jako nedávno), zřejmě přestane klient fungovat – ovšem oprava přichází rychle.

Druhou možností je vytvoření účtu na některém Jabber serveru a využití transportu do sítě ICQ. To je mezivrstva, která umožňuje používat služby, které nejsou součástí protokolu XMPP. Získáte výhody Jabberu, a přitom zůstanete dostupní známým na ICQ.

Psi jsou mazlíčkem

Mezi velmi oblíbené IM klienty patří multiplatformní program Psi. V závěrečném stádiu vývoje se dnes nachází nová verze 0.11, ve které přibylo mnoho příjemných novinek. Psi je klientem pro protokol/síť Jabber.

S Pidginem se domluvíte

Výraz „pidžin“ označuje zjednodušené rozhraní, které vytváří spojení mezi dvěma odlišnými jazykovými systémy. IM klient Pidgin si tedy poradí s mnoha sítěmi. Program, původně pojmenovaný Gaim, pracuje s více účty a obsahuje úctyhodné množství zásuvných modulů, které jeho možnosti rozšiřují. Je multiplatformní, můžete si jej tedy vyzkoušet i na Windows.

Klepněte pro větší obrázek
Vytvoření nového účtu v Pidginu

Mezi další, rovněž rozšířené a oblíbené programy, patří Kopete, Gajim, Sim a třeba pro příkazovou řádku určený CenterICQ.

Telefonování přes net?

I když můžete vyzkoušet alternativní programy Wengo a Ekiga, velké podpoře se těší Skype. Ten nyní můžete použít i na Linuxu, nepočítejte však s tím, že budete mít k dispozici srovnatelné funkce jako v klientu ve Windows.

Textové editory

Od psané či mluvené komunikace se přesuňme k vytváření textů a jiných informací. Pokud bylo v oblasti instant messagingu hodně na výběr, potom při volbě textového editoru nabídka zřejmě přesahuje poptávku. Opět tedy jen ukázka několika programů – ovšem v první řadě je třeba zmínit, že PSPad v Linuxu jede ve Wine, autor jeho přepsání, pokud vím, neplánuje.

Gedit

Textový editor Gedit je komponentou prostředí Gnome. Jedná se o jednoduchý textový editor, který si poradí se základní editací textu. Jeho funkce můžete dramaticky rozšířit pomocí nejrůznějších zásuvných modulů. Barevné odlišení syntaxe je samozřejmostí, stejně jako podpora Unicode. Mezi další vlastnosti patří spouštění externích programů, doplňování kódu a nechybí ani kontrola pravopisu.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Zásuvné moduly v Geditu a barevné zvýraznění při editaci HTML kódu

Kate & spol.

V prostředí KDE je situace podobná, ale přece jen trochu odlišná. Existuje zde v podstatě jedno hlavní „jádro“ pro textový editor. Jmenuje se KatePart a je základem pro mnoho dalších editorů – jednoduchého KWrite, propracovanější Kate, HTML vývojářského prostředí Quanta+, editoru pro LaTeX Kile a mnoho dalších. Samotné jádro umí zvýrazňovat syntaxi jazyka, odsazovat řádky, lámat je měkce nebo tvrdě, nabízet nápovědu k textu atd.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Nastavení komponenty KatePart a editor Kate

Ve spojení a dalšími prvky tak lze vytvořit komfortní editor, který ještě přidává spouštění externích programů, prohlížení struktury kódu, útržky kódu (snippets), pomůcky pro vkládání symbolů apod.

Klepněte pro větší obrázek
Editor pro HTML, XML a CSS Quanta+

Z dalších editorů bych mohl zmínit jEdit napsaný v Javě nebo editory založené na multiplatformním jádru Scintilla. V této oblasti si vybere jednoduše každý.

Máte na věc odlišný názor? Používáte jiný poštovní program, instantní komunikátor nebo textový editor? Pochlubte se ostatním v diskuzi pod článkem.

Témata článku: Software, Prohlížeče, Internet, Linux, Open source, Unicode, Syntax, Kate, Editor, Linuxová aplikace, Latex, Webová stránka, PIM, Obrovský smysl, Uživatelský program, Lightning, Komunikátor, Samba, Fonts, Zjednodušené rozhraní, Weng, Oblíbený web, Běžná součást, Souborový formát, HTML Editor


Určitě si přečtěte

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

** Neuronová síť DeOldify obarvuje fotky ** Můžete si ji vyzkoušet sami i bez superpočítače ** YouTube je plný obarvených ikonických videí

Jakub Čížek | 21

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 35

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

** Technologie baterií se stále zlepšuje, ale žádné revoluce se nekonají ** Nejpopulárnějším typem baterií je Li-ion ** Efektivní baterie se stávají důležitější s příchodem elektromobilů

Karel Javůrek | 101

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

** Nvidia uvedla nové desktopové grafické karty GeForce RTX 3000 ** Jedná se o modely GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 ** K výrobě se používá 8nm technologii od Samsungu

Karel Javůrek | 67


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk