E-mail v klientu, v mobilu i na webu

Při dnešních cenách a možnostech by byl hřích nevyužít služeb, které v sobě kloubí ty nejlepší možnosti správy e-mailů a času.

Minulý týden jsme na Živě.cz psali o bezpečnosti současných freemailových schránek. Dnes na toto téma navážeme představením jedné šikovné alternativy – placené služby na bázi hostovaného Exchange serveru.

Mnoho uživatelů placené a profesionální služby nevyžaduje a případné nepříjemné následky spojené s provozem freemailových schránek akceptují. Pak je tu ale skupina těch, kteří vyžadují profesionální služby, za které jsou ochotni uvolnit i nějakou tu korunu. A těch korun není potřeba nijak moc, protože dnešní možnosti jsou vzhledem k nabízeným službám cenově přijatelné.

K poště přes web, klient i mobil

Princip Exchange serveru je v základu velmi jednoduchý. Na specializovaném serveru máte založený účet, který sdružuje vše potřebné: e-maily, kontakty, kalendář, úkoly a poznámky. K tomuto účtu pak můžete přistupovat z jakéhokoliv místa a prostředí s tím, že pokud provedete změnu na jednom z takových míst (například přes webové rozhraní), automaticky se projeví kdekoliv jinde.

Jako příklad si uveďme situaci, kdy v „terénu“ zadáte ve svém mobilním telefonu upomínku „koupit brambory“ a ta se během okamžiku synchronizuje s Exchange serverem. Pokud se pak doma, nebo kdekoliv jinde, přihlásíte na svém počítači pomocí Outlooku, poznámka v něm bude. Takto to funguje vzájemně mezi poštovním klientem, webovým rozhraním a mobilním telefonem nebo PDA. Vše tak máte pěkně na jednom místě, bez nutnosti neustále hlídat „manuální“ synchronizaci a hlavně je to neuvěřitelně pohodlné a návykové.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Exchange umožní přístup k poště, úkolům, kontaktům, kalendáři a poznámkám z webového rozhraní, Outlooku a mobilního zařízení. Veškeré provedené změny se provádí jedna ku jedné vůči ostatním

Pro některé však může být nevýhodou, že je ke komunikaci využíváno MAPI od Microsoftu. Kvůli tomu může být někdy problém provozovat tyto služby v aplikacích třetích stran (mluvíme tedy spíše o e-mailových klientech). Existují však řešení, která se s tím dokáží poprat. Webové rozhraní pak ve své plné verzi funguje pouze v Internet Exploreru. Firefox, Opera a další zobrazují „lite“ verzi.

eOutlook: pro jednotlivce a firmy

Zřejmě nejdostupnější službou tohoto typu pro běžné uživatele je eOutlook. Ten nabízí několik cenových variant, přičemž ani ty nejlevnější nejsou omezeny žádnou chybějící funkcí či podporou, ale nabízí pouze méně prostoru pro uložená data.

Nejlevnější model se cenově pohybuje okolo dvou set korun měsíčně. Mimo popisovaného přístupu pomocí webového rozhraní, Outlook klientu nebo mobilního zařízení, získáte možnost stahovat poštu i pomocí POP3 či IMAP (to se hodí například v mobilním telefonu, když nemáte datový tarif a nepřetržitá synchronizace je tak nereálná), volbu libovolné domény, ochranu proti spamům a virům, téměř nonstop technickou podporu, 100 MB volného prostoru a v neposlední řadě také licenční klíč a instalační soubory k Outlooku 2007 v češtině.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Webové rozhraní je nanejvýše komfortní... Plně však funguje pouze v IE, ostatní prohlížeče zobrazují lite verzi

Možnosti eOutlooku jsou samozřejmě rozsáhlé a je možné si přesně upravit podmínky tak, jak vám vyhovují. Jednoduše jde například navyšovat úložný prostor, je možné si nechat převést svojí vlastní doménu (standardně se používá formát váš_alias@eoutlook.cz) či si přímo nechat nakonfigurovat klient nebo mobilní telefon.

Co u eOutlooku musím pochválit je podpora mobilních zařízení, která se neorientuje pouze na platformu Windows Mobile. Technologie RoadSync, kterou eOutlook využívá, umožňuje (samozřejmě někde méně či více omezeně) on-line synchronizovat položky i na telefonech se Symbianem, UIQ, Palmem či dokonce některých modelech s Javou.

Zřízení účtu je otázkou několika málo kroků. Prakticky stačí e-mailem zaslat některé své osobní údaje, zvolit interval platby (od tří měsíců až po jeden rok) a obratem obdržíte veškeré potřebné údaje: od přístupových hesel, návodů k nastavení až po FTP server ke stažení Outlooku 2007. Navíc je možné otestovat si službu zcela zdarma po dobu jednoho měsíce, v případě rozsáhlejšího nasazení (například u vás ve firmě) lze pak testovací dobu prodloužit i na dva měsíce. Technická podpora pak funguje bez menších zaváhání a i když je pracovní doba jasně vymezena, nestalo se mi, že bych nedostal odpověď i v sobotu o půlnoci. To samé platí o stabilitě a bezpečnosti celého systému. Výpadky nejsou vůbec žádné, servery jsou každý den zálohovány a vaše data jsou tak v bezpečí.

Klepněte pro větší obrázek
Přístup přes webové rozhraní je maximálně bezpečný, přistupuje se pomocí zabezpečeného protokolu https

ProfiEmail a O2: Spíše korporátní řešení

eOutlook samozřejmě není ve hře úplně sám, v orientaci na jedince však ale nabízí ideální řešení. Konkurenční řešení můžeme najít například u mobilních operátorů – Vodafone nabízí online synchronizaci e-mailové schránky se službou Business e-mail plus, O2 nově konkuruje se službou O2 Business e-mail. Dále se nabízí například ProfiEmail od AutoContu.

Službu O2 jsem zatím neměl možnost otestovat, je to čerstvá novinka. Každopádně O2 jasně hraje na dobrou cenovou politiku a zřejmě hodlá ovládnout masovější trh. Podobně je na tom Vodafone (více informací zde). U ProfiEmailu od AutoContu je hned na první pohled jasné, že se orientuje na rozsáhlejší nasazení. Poskytováno je samozřejmě i řešení pro jednotlivce, cenově se však nemůže s konkurencí rovnat. Ostatně službám ProfiEmailu nelze nic vytknout, pouze tu cenu.

Pro firemní klientelu jsou na trhu dostupná další řešení, která jsou však pochopitelně značně nákladná a jednotlivcům se ani nenabízí. 

Skvělé, ale ne pro každého

Výběr hostovaných Exchange služeb u nás není nijak široký, proto máte rozhodování dost ulehčeno. Kvalita, jistota a komfort veškerých služeb je to nejlepší, co si lze v současné době v této oblasti dopřát, avšak je jasné, že dvě stovky měsíčně nemusí být pro někoho tím pravým lákadlem. O tom, zda se vám investice vyplatí, si musíte rozhodnout sami.

Jen na závěr si dovolím upozornit na možnosti, které vám do jisté míry mohou Exchange řešení nahradit, a to dokonce zdarma. Microsoft, i když je tak defakto sám proti sobě, nabízí v rámci e-mailového účtu Live.com i bezplatné napojení na Outlook, mobilní telefon a webové rozhraní. V základu je však podporována pouze pošta a kontakty, pro synchronizaci ostatních položek si musíte stáhnout Outlook Connector.

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Microsoft, Firefox, Opera, Licenční klíč, Placený tarif, Nejlevnější mobilní telefony, Klient, Skvělá alternativa, Čerstvá novinka, Potřebný prostor, Pracovní doba, Profesionální nasazení, Nejlevnější verze, Webové rozhraní, E-mailový klient, Čerstvý pohled, O2 mobilní telefony, Webová služba

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 162

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

Na webu najdete hromadu rad, jak zrychlit počítač a Windows. My jsme na to šli opačně a naopak jsme hledali činnosti, které ho nejvíce zpomalují. Toto je třicítka těch základních.

12.  11.  2017 | Jakub Čížek | 90

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

** Každá elektrická krabička má konektor pro napájení nebo baterii ** Jenže pozor, jednou by to tak nemuselo být ** Drobná elektronika se může živit rádiovými vlnami

14.  11.  2017 | Jakub Čížek | 15

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

** I pod hranicí desíti tisíc korun existují dobře použitelné notebooky ** Mohou plnit roli pracovního stroje i zařízení pro zábavu ** Nejlevnější použitelný notebook koupíte za pět a půl tisíce

16.  11.  2017 | Stanislav Janů | 52

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

** Bývalý šéf a expert z několika velkých automobilek se vyjádřil k budoucnosti tohoto průmyslu ** Do 20 let „nikdo“ nebude vlastnit auta ** Veškerá doprava bude řešená pomocí velkých logistických platforem

15.  11.  2017 | Karel Javůrek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje