E-komerce pro každého

[oprava] K vybudování internetového obchodu nepotřebujete najmout tým programátorů. Stačí, když využijete nějaké více či méně hotové řešení.
K vybudování internetového obchodu nepotřebujete najmout tým programátorů. Stačí, když využijete nějaké více či méně hotové řešení. Kromě kapitálu ve výši již kolem jedné tisícovky do měsíce pak bude vše další záležet už jenom na vašem umu.

Elektronická komerce u nás nabrala na obrátkách právě na letošní výstavě Invex Computer, kde několik našich méně (Webcom) či více (Zoner, Software602) známých softwarových společností představilo svá řešení pro elektronickou komerci. Je několik možností, jak dojít k cíli, jímž je fungující webový obchod. Shodou okolností každá ze zde představovaných aplikací patří svým řešením do trochu jiné skupiny.

Minimální riziko
Základním měřítkem podnikatele, pokud si zařizuje obchod (a je jedno, jedná-li se o obchod kamenný, nebo elektronický), jsou náklady na zařízení obchodu a posléze provozní náklady. Obecně se dá říct, že každý elektronický obchod je levnější než jakýkoliv jiný – kamenný. Náklady na obchod na Internetu mohou začínat již u částky 0,– Kč za měsíc (ale v takovém krámku velké kšefty neuděláte), nicméně jako přijatelné řešení se nabízí i pronájem placený měsíčně nebo ročně nebo možnost odvádět procentuální část ze zisku – vaše riziko je daleko menší, než v případě, že celé řešení rovnou koupíte.

Po technické stránce je důležité, kde je obchod umístěn a jaký je způsob získávaní dat. V zásadě existují jen dvě možnosti. První z nich je klasickou, převážně využívanou: obchodní aplikace běží na serveru, ke kterému se připojují klienti (vy jako majitelé při správě obchodu, vaši zákazníci). Na severu je umístěna veškerá obchodní logika a databázový server, zákazníci vstupují do obchodu pomocí obyčejného prohlížeče webu, který zobrazuje stránky dynamicky generované serverovou částí aplikace. Výhodou tohoto řešení je jeho robustnost: Obchodní logika běží na serveru, o kterém máte jako provozovatel alespoň základní přehled, a pokud se nejedná přímo o váš server, jedná se alespoň o server poskytovatele, jehož povinností většinou je starat se o správný chod vašeho obchodu. Obchod pak většinou umožňuje svým majitelům vzdálenou správu prostřednictvím prohlížeče nebo nějakého programu – tzv. řídicí konzole. Tento tradiční přístup používá většina řešení webových obchodů.

Druhou a méně tradiční možností je přenést část anebo celou obchodní logiku na stranu klienta, tj. zákazníků vašeho obchodu. Tuto možnost zde zastupuje aplikace WebNext Direct.

Pohled do budoucna
Internetové obchody u nás se stanou především záležitostí jednotlivých poskytovatelů připojení k Internetu. Poskytovatelé vám umožní provozování vašeho obchodu prostřednictvím jimi vybraných aplikací; z tuzemské produkce připadá v úvahu 602WebCatalog nebo Zoner InShop. WebNext pro Navision Financials je díky provázanosti s účetním systémem Navision určen až spíše pro firmy střední velikosti; nyní není nabízen přímo poskytovateli, ale koneckonců nabídka se bude formovat podle požadavků trhu. Hráčem na podobném hřišti, tedy mezi aplikacemi bussiness-to-bussiness, je i systém WebDeal brněnské firmy NetBrno, kterým komunikuje se svými zákazníky distributor A&A.

Aplikace jako WebNext Direct budou spíše záležitostí individuálního přístupu, nehledě na to, že trendem společností vyvíjejících v programovacím jazyce Java je spíše posunout většinu výkonného programu na stranu serveru než na stranu klienta. Zdá se téměř jisté, že nejrozšířenější formou provozování internetového obchodu bude jeho pronájem a platba paušální částkou, buď měsíčně, nebo ročně.

Většina výrobců se bude dále snažit propojit svoje internetové obchody na účetní systémy. V současnosti existuje napojení obchodu Zoner InShop na účetní systém Pohoda. [původní text: Software602 i Zoner software chystají propojení obou systémů na ekonomické systémy Money společnosti Cígler Software.] Společnost Cígler podle slov ředitele společnosti Martina Cíglera nespolupracuje s firmou Software602 na propojení produktů 602WebKatalog a Money 2000

Zdroj: Computer

Váš názor Další článek: Poskytovatelé připojení: nekupujte od zelináře

Témata článku: Software, Prohlížeče, Ekonomický software pohoda, Obyčejný zákazník, Obchod, Money, Direct X, Direct, Řídicí aplikace, Tuzemský obchod, Cígler software, Sever

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost