DynaMO 640 - konkurent Jazu?

DynaMO 640 je externí magnetooptická mechanika, podzimní novinka společnosti Fujitsu.
DynaMO 640 je externí magnetooptická mechanika, podzimní novinka společnosti Fujitsu. Připojuje se k řadiči SCSI nebo k paralelnímu portu a pracuje s 3,5" disketami o kapacitách 128, 230, 540 a 640 MB, prostě klasika. Jak obstála v naší redakci?

Komfortní zboží
DynaMO už svým elegantním vzhledem a střídmým vybavením nenechá nikoho na pochybách, že v rukou držíme opravdu kvalitní zařízení. Papírový návod je stručný, neplýtvá planými řečmi, ale podstatné věci mu neschází (podle očekávání v šesti světových jazycích, čeština ale chybí). Podrobný a pěkně zpracovaný manuál nalezneme na instalačním cédéčku v elektronické podobě ve formátu HTML. Instalace je bezproblémová, potíže by mohl mít méně zkušený uživatel s připojováním mechaniky jakožto zařízení SCSI na paralelní port (používá se převodník v kabelu společnosti Shuttle Technology) či s přidáváním do řetězce SCSI (je nutné nastavit správnou hodnotu ID a terminaci, která není automatická).

O preciznosti svědčí dodávané ovladače nejenom pro veškeré platformy Windows (3.1, 95/98, NT) a Macintosh, ale také pro operační systém OS/2 (na to, zda a kdy některý z výrobců hardwaru začne dodávat ovladače i pro Linux, zatím stále čekáme).

Konečně při práci je tichá a rychlá, propustnost paralelního portu využívá maximálně (viz tabulka naměřených přenosových rychlostí). Shrnu-li to, běžným uživatelům možná nebude po chuti skromnost mechaniky a její vybavení, žádný bonusový software, tlustý manuál a další pozlátka. Naproti tomu zkušeného uživatele, který ví, co chce, potěší až uspokojí.

Třešničky na dortu
Magnetooptické diskety jsou standardizované mezinárodní organizací ISO, je možné s nimi pracovat v mechanikách různých výrobců. Do kapacity 540 MB mají datové sektory na disketách velikost 512 bajtů, ovšem 640MB diskety mají sektory po 2048 bajtech. Proč se o tom zmiňuji? Před prvním použitím je nutné každou disketu připravit – naformátovat. Protože běžné diskové utility operačního systému (FORMAT, FDISK) jsou na 2048 bajtů „krátké“, je nutné používat utility dodané s mechanikou. Kromě nich uživatel mechaniky DynaMO dostane již jen souborový konvertor pro přenášení souborů mezi PC a Macintoshi pojmenovaný RONGOWIN.

Mechaniku je možné zakoupit buď společně s převodníkem na paralelní port (a příslušnými ovladači) za 14 489 korun (tuto verzi jsme měli k dispozici) nebo levněji bez něj za 13 577 Kč. V obou případech jsou v balení hned tři (!) 640MB diskety, avšak chybí kabel na SCSI – ten si uživatel musí dokoupit podle typu svého řadiče SCSI.

Magnetooptiky vnímáme špatně jako náhradu běžných disket či přepisovatelných cédéček. Nejenom však vzhledem k její ceně, ale především spolehlivosti pro ukládání citlivých dat je nutno hledat jejího konkurenta ve vyšší kategorii – například u Iomega Jaz 2 drive. Kapacita je sice třikrát menší, ale po CeBITu přichází 1,3 GB.

Magnetooptická mechanika
Fujitsu
DynaMO 640
Zdroj: ComTec CZ
Telefon: 019–722 23 42
Cena: 14 489 Kč bez DPH
Záruka: 1 rok
Parametry: cena média – 400 Kč, přenosová rychlost až 3,9 MB/s (SCSI), 3600 otáček za minutu, přístupová doba 28 ms, 2 MB vyrovnávací paměti
Zdroj: Computer
Váš názor Další článek: Další rok po boku diskety?

Témata článku: Windows, Linux, 2048, Konkurent, Zkušený uživatel, COMT, Běžný uživatel, Disketa, Dynamo, Podzimní novinka


Určitě si přečtěte

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

** České nebe každý den křižuje hromada exotických letounů ** Na populární mapě Flightradar24 je ale nenajdete ** Jsou to vojenské letouny USA, UK a NATO

Jakub Čížek | 39

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

** Honor u nás přichází s prvním telefonem bez Google Mobile Services ** Současný stav je lepší než na začátku, ideální ale není ** Zkusili jsme i hack s ručním přidáním služeb Googlu

Tomáš Holčík | 162


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně