Dýdžejem snadno a rychle

Acid Music pH1.0 promění váš počítač v malou hudební laboratoř, ve které můžete během několika málo minut vytvořit ze „vzorků“ hudby uchu lahodící „sloučeninu“.
Tento článek vyšel v časopise Computer 21/00, který vyšel 9. listopadu 2000

Zdeněk Štangl: Zkuste na okamžik zavřít oči a snít o hudbě, která je vám příjemná. O hudbě, kterou sami vytvoříte a která bude odrazem vás samých. Zkuste si na malou chvíli představit, jaké by to bylo, kdybyste mohli hudbu malovat štětcem jako malíř a bez jakýchkoliv hudebních znalostí si jen vybírali z palety zvuků a rytmů, které potom jediným tahem zakomponujete do skladby svých snů … Pokud se vám to zdá jako nesplnitelný sen – utopie hodná sci-fi, musím vás ujistit, že software, který vám to umožní, je již nějaký ten pátek na světě. Autoři ze Sonic Foundry jej pojmenovali Acid Music pH1.0.

Dýdžejem snadno a rychle

Acid Music pH1.0 promění váš počítač v malou hudební laboratoř, ve které můžete během několika málo minut vytvořit ze „vzorků“ hudby uchu lahodící „sloučeninu“.

Acid Music pH1.0 je odlehčenou verzí svého tučnějšího bratra Acid Music PRO, ovšem nabízí – až na pár jemností – naprosto shodné funkce. Stavebními kameny každé kompozice jsou v našem případě hudební nebo rytmické smyčky – tzv. loops. Smyčkou se zde rozumí krátký úsek skladby nebo rytmu, který je možné přehrávat stále dokola, aniž by docházelo k rytmickým nepravidelnostem. Zpravidla jde vždy o úseky v délce jednoho, dvou nebo více taktů. Navíc je možné v kompozicích používat i klasické samply (vzorky nástrojů). Například pro jednotlivé bicí nástroje, kdy nám nejde o cyklické opakování, ale pouze o jeden úder (One Shot).

Vytvářím první mix

Jak tedy probíhá tvorba skladby s Acid Music pH1.0? Po spuštění programu se octnete v přehledném prostředí sestávajícím ze tří hlavních částí. Je to panel nástrojů s tlačítkem pro přehrávání, pracovní plocha a konečně průzkumník pro snadný přístup ke zvukovým souborům na disku. Pro ty z vás, kteří chcete s muzikou začít a nemáte žádné vlastní zásoby zvuků a smyček, je na instalačním cédéčku přichystáno přes 600 smyček a samplů nejrůznějších stylů, které jsou vám plně k dispozici. Jedinou podmínkou je, že skladby vytvořené z tohoto materiálu nesmíte prodávat. Nic vám ale nebrání poskytovat je zdarma.

Každá práce na skladbě začíná nápadem. Ovšem v případě, že začínáte od píky, bude asi nejlepší, poslechnout si jednotlivé smyčky na cédéčku. K tomu slouží průzkumník v programu, který každý zvukový soubor okamžitě po výběru přehrává.

Prostým přetažením do levé části pracovní plochy tak vytvoříte banku smyček a one-shot nástrojů, jež chcete použít. Pro každou smyčku/nástroj program vytvoří vlastní řádek s nastavitelnými parametry (hlasitost, panorama efekt), můžete zde nástroj vypnout nebo nechat hrát jen jako sólo.

Po výběru nástrojů můžete přistoupit k samotné tvorbě, při které si vystačíte jen s myší. K dispozici je šest pracovních nástrojů, pomocí nichž vkládáte či upravujete svoji skladbu. Další vynikající vlastností programu jsou obálky. Díky nim můžete navolit průběžnou změnu hlasitosti nebo panorama efektu u jednotlivých nástrojů v libovolné části skladby. Smyčce tak mohou pomalu nastupovat a nabírat na hlasitosti, zatímco kotle slábnou a přecházejí z levé strany na pravou.

Rychleji i pomaleji

Brilantní práci odvedli programátoři Sonic Foundry v případě časové komprese a expanze samplů a smyček. Skladba v Acidu totiž může hrát v tempu od 75 do 200 bpm (úderů za minutu) s tím, že kvalita a tón přehrávaných smyček nebo nástrojů se nemění, případně (při zvlášť výrazném zpomalení) je jejich kvalita stále přijatelná.

Proč tedy Acid Music pH1.0? Předně proto, že odbourává bariéry mezi striktním světem hudebníků a dnešní počítačové generace, která si chce hrát a ne trávit léta studiem hudby, aby potom mohla tvořit. Acid Music pH1.0 otevírá dveře do světa fantazie. Je sofistikovaným, avšak snadno ovladatelným nástrojem pro tvorbu hudby nejrůznějších stylů.

Plusy a minusy
+ snadné ovládaní a stabilita
+ několikanásobné Undo/Redo
+ rozumné systémové nároky
- nelze míchat zvuky v jedné stopě
- verze pH1.0 umí využívat jen direct-x plug-iny od Sonic Foundry (nejsou součástí instalace)
zvuková střižna
Sonic Foundry Acid Music pH1.0
Zapůjčil: Disk Multimédia, Boskovice
Telefon: (0501) 45 47 69
Cena: 4 200 Kč vč. DPH
Parametry: vstupní formáty: acd, aif, wav; výstupní formáty acd, asf, wav
Minimální konfigurace: Pentium 133, 32 MB paměti, 5 MB na pevném disku, Windows 9x/NT, DirectX

Právě vyšlo
nové číslo
časopisu Computer.
Váš názor Další článek: JVC GR-DVL107 - Technické parametry

Témata článku: Hudba, filmy, seriály, Panorama, Kotel, Vynikající vlastnost, Pracovní plocha, Redo, Sonic, Music, Libovolná kompozice, Nejrůznější nástroje, Krátký úsek


Určitě si přečtěte

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 119

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 65

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

** Jak uložit elektřinu z fotovoltaiky a větrných turbín ** Pomohou třeba staré autobaterie, nebo setrvačníky ** A pak tu jsou bizarní gravitační akumulátory velikosti mrakodrapu

Jakub Čížek | 252Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu