Dvě volby hráče s čipy GeForce 256

Recenze karet Siluro GF256 a Powergene GeForce 256 s čipy Nvidia GeForce 256.
Petr Broža: O tom, že kvalitní grafické karty s čipy nVidia mají i méně známí výrobci, se příliš neví. Většina uživatelů se orientuje spíše na výrobce jako Creative Labs, ASUStek, Diamond nebo Leadtek. Ale svoje grafické karty založené na těchto čipech má snad každý tchajwanský výrobce - MSI, AOpen, ABIT apod. A ty bývají mnohdy levnější než drahé značky při zachování dobré kvality, jak ostatně dokazují karty ABI Siluro GF256 a Powercolor Powergene GeForce 256.

Obě karty mají společné základní prvky: grafický čip nVidia GeForce 256, 32 MB paměti SDRAM SDR a podporu AGP 4×. O vlastnostech grafického čipu GF 256 jsme psali podrobně v čísle 24/99 a v článku o hardwarovém T&L v čísle 3/00.

Siluro GF256
Siluro GF256 je příkladným počinkem firmy ABIT. V retail balení vás překvapí kvalitní manuál o 50 stranách, v němž je důkladně popsána instalace do všech operačních systémů (chybí však Windows 2000; ovladač pro ně můžete najít na cédéčku Computeru 8/00). V manuálu je vysvětlena i aktualizace BIOSu grafické karty a odkud ji stáhnout. Kromě běžného výstupu na monitor a čím dál častějšího výstupu kompozitního videa (i s příslušným kabelem) má karta také digitální výstup DVI-D na panel LCD.

V balení je docela slušná výbava: instalační cédéčko s ovladači a dvě plné hry Test Drive 5 a Shogo. Milovníci rychlé jízdy ocení zejména utilitu ABIT Graphic Max, která umožní rychle a pohodlně přetaktovat jak jádro, tak paměť karty. Na instalačním cédéčku nechybí ani přehrávač InterVideo WinDVD 2000. Kvalita přehrávaného videa je

dobrá, GF256 totiž umí funkci Motion Compensation (kompenzace pohybu a tedy plynulý obraz) prvně použitou u čipů ATI.

PowerColor Powergene GeForce 256
Druhá karta, Powergene GeForce 256, je oproti ABITu Siluro poněkud chudší. Nemá výstup na panel LCD, což zatím nevadí - v segmentu trhu, do nějž tato karta míří, se stejně zatím příliš nepoužívají. Výstup kompozitního videa však nechybí. Manuál je tenčí, zato popisuje všechno podstatné, i když ne tak podrobně a názorně.

Ovladače na přiloženém cédéčku jsou přímo od firmy nVidia, tj. Powercolor na rozdíl od ABITu nepoužívá svoje vlastní ovladače, což je trochu škoda - ty totiž většinou umí lépe využít možností konkrétní karty. Navíc nVidia vydává nové ovladače každý druhý týden, takže ovladače na cédéčku byly staré už v době jeho lisu.

Ke kartě dostanete kromě zmíněného instalačního cédéčka i hry Test Drive 5 a strategii Wargasm; nezapomnělo se ani na plnou verzi přehrávače WinDVD.

Široká nabídka
Výběr karet s čipem nVidia GeForce 256 a s čipy nVidia obecně je velmi bohatý. Liší se spíše drobnostmi než nějakými zásadními prvky, takže je většinou jedno, po kterém kousku sáhnete. Někteří výrobci (ASUStek, ABIT) na své produkty přidávají mnoho doplňků, jako možnost snímání videa nebo výstup na panel LCD, jiní zase prodávají karty holé, jejichž výhodou je nízká cena. Volba je na vás.

cenová osa

ASUS GeForce 256 Deluxe AGP 32MB, 11 520 KčABIT Siluro GF256, 9 690 KčASUS GeForce 256 AGP 32MB, 9 450 KčPowercolor Powergene GeForce 256, 8 900 Kčgrafické kartyABIT Siluro GF256Cena: 9 690 Kč bez DPHPowercolor Powergene GeForce 256Cena: 8 900 Kč bez DPHZapůjčil: Levi International, BrnoTelefon: (05) 48 42 39 11Záruka: 2 rokyABIT Siluro GF256: grafický čip nVidia GeForce 256, paměť 32 MB, výstup na televizor a panel LCD, kabel S-VHS, hry Test Drive 5 a Shogo, manuálPowercolor PowerGene GeForce 256: grafický čip nVidia GeForce 256, paměť 32 MB, výstup na televizor, kabel S-VHS, hry Test Drive 5 a Wargasm


Právě vyšlo
nové číslo
časopisu Computer.

Váš názor Další článek: Mimořádné: zatím nejzákeřnější varianta I Love You je mezi lidmi

Témata článku: Čipy, GeForce, Druhý týden, Hráč, Grafický výstup, Starý kousek, Volby, Přehrávané video, Kvalitní čip, Kvalitní kousek, Lisa, Slušná výbava, Aktualizace ovladače grafické karty, Nvidia driver, Nvidia Geforce, Čip


Určitě si přečtěte

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

** Nejmodernější český železniční tunel je prošpikovaný technologiemi ** Za tři tisíce koupíte počítač, který je překoná ** Seznamte se s Nvidia Jetson Nano

Jakub Čížek | 50

Zranitelnost platebních karet Visa umožňuje zločincům obejít limit při bezkontaktních platbách

Zranitelnost platebních karet Visa umožňuje zločincům obejít limit při bezkontaktních platbách

** Odborníci přišli na to, jak obejít limit bezkontaktních plateb ** Stačí zařízení, ovlivňující komunikaci mezi kartou a terminálem ** Stahují se nad bezkontaktními platbami mračna?

Karel Kilián | 79Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF