Dvě podivné základní desky ušetří vaši kapsu

Nejvíc zabolí, když musíme s novou součástkou do počítače inovovat i vše ostatní. To si uvědomily společnosti Gigabyte, ECS a ASRock a vytvořily základní desky, které zmírňují pokrok. Gigabyte a ECS vytvořili pro platformu Intelu desku s AGP sběrnicí a zároveň s PCI Express x16, ASRock pro změnu vytvořila desku, kde je jak patice Socket 754, tak 939.
Kapitoly článku

Povídání o neobvyklých základních deskách zahájím podle abecedy od výrobku společnosti ASRock Inc. Tento velmi mladý výrobce se snaží zaujmout poměrně vtipnou základní deskou s označením K8 Combo.

Proč dvě patice?

Jde o postup, kdy uživatel nemá na nový procesor pro Socket 939 nebo do něj nechce investovat. Proto zatím využije stávajících procesorů pro Socket 754 (AMD Athlon 64). Až budou procesory pro Socket 939 dostupnější (AMD Athlon 64 FX), vyjme dosavadní procesor a do druhé patice vloží nový. Pro procesory Athlon 64 se AMD začíná přesouvat od 754 k 939 a uvolněné místo hodlá podle kuloárních informací obsadit procesorem Sempron zřejmě ve třetím čtvrtletí 2004 (ovšem není potvrzeno výrobcem).

Pro zákazníky je příjemné, že k základní desce získá od výrobce kartu Gigabit Ethernet pro jeden ze slotů PCI Express x1. Pokud toto řešení chcete porovnávat s GbE kartami pro 32bitový PCI slot, nedělejte to. Pokud počítač využije duplexní Gigabit Ethernet naplno, potřebujeme 2x vyšší propustnost, než jakou nám 32bitová PCI poskytuje. PCI Express x1 je přitom duplexním Gigabit Ethernetem využita jen z poloviny a je tudíž vhodná pro toto použití.

Klepněte pro větší obrázek

ASRock K8 Combo - patice procesorů

A to jde takto kombinovat patice?

Historie se opakuje, tohle už jsme tu měli. Šlo o kombinaci Slotu 1 a Socket 370 na jedné základní desce, což měli ve své nabídce především levní až nejlevnější výrobci. Procesorová sběrnice si ale nenechá líbit vše, a tak byla spolehlivost tohoto systému nižší. V případě procesorů rodiny AMD64 je klasická procesorová sběrnice uvnitř procesoru, ven jdou signály HyperTransport a DDR SDRAM. HyperTransport je podle mého názoru odolnější, v tom tedy problém není. Případnému problému s paměťovým kanálem se výrobce vyhnul tím, že pro každou procesorovou patici umístil vlastní paměťové patice.

Jaký čipset vlastně deska má?

Vtipně zkombinovaným kočkopsem se jeví čipová sada. North Bridge SiS 755FX je starší generace, zatímco South Bridge obvod SiS 965 je nejmodernějším obvodem svého druhu tohoto výrobce. Původní dvojice North + South Bridge přitom jsou SiS755FX + SiS964 a SiS756 a SiS965. Z hlediska čipové sady je deska K8 Combo vybavena následovně:

North Bridge (SiS 755FX)

 • HyperTransport do 2000 MT/s včetně 8/16 bitů (pro Socket 754 do 1600 MT/s, pro Socket 939 do 2000 MT/s)
 • AGP 8x / 4x
 • MuTIOL® 1G (propojení se South Bridge rychlostí 1 GB/s)

South Bridge (SiS 965)

 • 2x PCI Express x1
 • 6x 32bitová PCI při 33 MHz
 • 4x Serial ATA/150 (ale na K8 Combo použity jen dva)
 • 2x ATA (až do UltraDMA/133 včetně)
 • podpora RAID 0, 1, 0+1 a JBOD
 • USB 2.0/1.1 (8 portů)
 • Gigabit Ethernet
 • Osmikanálový zvuk AC 97 verze 2.3

Díky novějšímu obvodu SiS 965 má základní deska například dvakrát PCI Express x1.

Klepněte pro větší obrázek

SiS 965 - blokové schéma South Bridge obvodu

Paměť

Rozhraní pro RAM není v čipové sadě, ale přímo v procesoru. AMD Athlon 64 (původní verze pro Socket 754) má jednokanálovou paměť typu DDR SDRAM, procesor AMD Athlon 64 FX (původní verze pro Socket 940 i novější pro Socket 939) a Athlon 64 (novější verze pro Socket 939) má dvoukanálovou paměť DDR SDRAM. Každý kanál má datovou šířku 64 bitů (stejně jako moduly DIMM). Na základní desce se nacházejí dvě paměťové banky po dvou 184pinových slotech typu DIMM.

Každá z nich je určena pro jednu patici. Jestliže použijeme procesor Athlon 64 pro patici Socket 754, můžeme využít jen jediný kanál (dva moduly). V případě procesorů pro Socket 939 můžeme využít opět jen dvě patice s tím, že každá z nich je na jiném paměťovém kanále. Jestliže se použije jiná patice procesoru, musejí se paměťové moduly příslušně přesadit.

Že to není novinka?

Uvedené desky bylo možné poprvé spatřit na letošním Computexu v Taipei před měsícem. Od té doby se nic podstatného nestalo. Je ale téměř jasné, že se tyto výrobky dostanou i na český trh. Výrobky ASRock distribuuje v České republice od dubna 2004 společnost Elap. Podle vyjádření odpovědného pracovníka ing. Hrůzy zatím nejsou základní desky K8 Combo na trhu ani v centrálním evropském skladu v Holandsku. Jakmile to bude možné, zařadí Elap uvedenou desku do nabídky; ovšem kdy a za kolik, to není zatím možné přesně odhadnout.

Kapitoly článku

Témata článku: Základní desky, Paměťový kanál, Paměťový modul, Možný upgrade, Duální bios, Taipei, Zak, North bridge, Guardian, Sis, Paměťová sběrnice, Jediný kanál, Bridge, Základ, Grafická karta, Základní verze, Původní dvojice, Combo, Původní výrobce, Gigabit, Grafická stránka, Express, PCI Express


Určitě si přečtěte

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

** Která klasická webová mapa se vám líbí nejvíce? ** Srovnali jsme šest velkých služeb v několika situacích ** Hlasujte v anketě

Jakub Čížek | 78

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně