Microsoft | Redmond

Se SideShow to nevyšlo, ale Microsoft to zkouší znovu. Chystá vícedisplejová Windows

  • Microsoft prý chystá zařízení se dvěma obrazovkami
  • Ač se to může zdát jako žhavá novinka, opak je pravdou
  • Zařízení s více obrazovkami jsou tu více než 15 let

V souvislosti s připravovaným „odlehčeným“ operačním systémem Windows Lite se mimo jiné začalo mluvit o zařízeních se dvěma displeji. Právě na taková má být nový systém připraven. Ač se něco takového může zdát jako inovativní nápad, ve skutečnosti jde vlastně o oživení poměrně staré myšlenky, do které už se Microsoft jednou pustil. Je to i tentokrát slepá cesta?

Novou kategorii hardwaru prosazuje především Intel a mělo by se jednat například o notebooky se dvěma displeji, případně s obrazovkou skládající se ze dvou částí. Z podtextu lze také vytušit, že se počítá i s ohebnými obrazovkami, které už se dostaly do mobilních telefonů a je možné, že prorazí i v oblasti notebooků/tabletů. A Microsoft se na to chce evidentně připravit.

Poměrně starý nápad

V roce 2006 byly uvedeny Windows Vista. Přestože se tento operační systém nikdy výrazněji neprosadil a jeho přijetí ze strany uživatelů bylo mírně řečeno chladné, přinesl jednu nenápadnou novinku – Windows SideShow.

Šlo o funkci určenou k zobrazování informací, jako je například počet nepřečtených e-mailových zpráv nebo novinky ve sledovaném RSS kanálu, na sekundárním displeji. Počítalo se s tím, že druhá zobrazovací jednotka bude buď přímo součástí zařízení, nebo půjde o samostatnou komponentu.

Takzvané „doplňkové“ či „pomocné“ displeje představil Microsoft již v roce 2003 během konference Windows Hardware Engineering Conference. Počítal s nimi především v roli „informačních indikátorů“, které měly uživateli poskytovat důležité údaje v rychlé a snadno viditelné podobě.

Sekundární displej se stal součástí strategie v segmentu mobilních zařízení a jeho podpora byla integrována například do Windows Mobility Center či systému rozpoznávání řeči. Prototyp doplňkového zobrazovacího zařízení představil i Intel na konferenci Intel Developer Forum na podzim roku 2004.

Nadějný vývoj v dalších letech

V únoru 2005 představil Microsoft beta verzi chystaných Windows Vista s kódovým označením „Longhorn“. Spolu s operačním systémem také vydal SDK pro vývojáře, jejíž součástí byla podpora sekundární obrazovky.

Na konferenci WinHEC téhož roku firma uvolnila další podrobnosti a diskutovala o nových scénářích, které tato technologie umožňuje. V dobové prezentaci zmiňuje jako příklad zobrazování informace o síle signálu bezdrátové sítě, upozornění (například na nízký stav baterie) či oznámení z aplikací (např. upozornění na blížící se schůzku).

Klepněte pro větší obrázek
Správa displeje SideShow ve Windows Vista

V prostorách, kde se konference konala, bylo vystaveno několik prototypů zařízení s doplňkovým displejem. O rok později byl na téže akci prezentován další hardware s touto funkcí.

Součástí vydání Windows Vista byly dvě miniaplikace, které byly schopné fungovat na sekundární obrazovce: jedna pro poštovního klienta Windows Mail a druhá pro multimediální přehrávač Windows Media Player. V roce 2007 pak přibyla podpora v rámci MS Office, kdy Outlook dokázal na druhém displeji zobrazovat události z kalendáře.

Další krok přišel s Windows 7

S operačním systémem Windows 7 v roce 2009 přišlo rozšíření podpory miniaplikací, zlepšila se spolehlivost a odolnost rozhraní API SideShow. Kromě toho došlo ke zvýšení výkonnosti asynchronního zpracování a aktualizaci ovládacího panelu.

Klepněte pro větší obrázek
Doplňkový displej s podporou Windows Sideshow na klávesnici Logitech

Sekundární zobrazovací jednotka se často objevovala jako informační panel v blízkosti klávesnice, mohla však fungovat i odděleně – prostřednictvím technologií bezdrátové sítě, typicky přes Bluetooth a Wi-Fi.

Kromě zvýšení produktivity se tato technologie začala prosazovat také ve hrách, kde sekundární displej sloužil například k zobrazování statistik, informací o získaných předmětech či stavu munice.

Hardware s pomocným displejem

Jedním z prvních zařízení s podporou funkce SideShow byl digitální fotorámeček Momento, prezentovaný roku 2006 v rámci konference WinHEC. S počítačem komunikoval prostřednictvím Wi-Fi. K dispozici byl ve dvou velikostech: Model 70 měl úhlopříčku obrazovky 7", model 100 dokonce 10,2", přičemž oba disponovaly TFT panelem s rozlišením 800 × 480 obrazových bodů. Prodeje tohoto na dnešní dobu nepříliš vzhledného zařízení skončily v roce 2009.

Klepněte pro větší obrázek
Notebook Asus W5Fe z roku 2007 se sekundárním displejem na víku

Poměrně revolučním zařízením byl v tomto směru malý notebook Asus W5Fe, který spatřil světlo světa v roce 2007. Sekundární displej byl umístěn na víku notebooku a zvětšoval tloušťku stroje na celé čtyři centimetry. Barevná obrazovka měla úhlopříčku 2,8" a fungovala bez nutnosti zapínat celý notebook. K ovládání sloužilo čtyřsměrné tlačítko s potvrzovacím středem, doplněné dvěma další tlačítky pro vyvolání nabídky a návrat zpět.

V říjnu téhož roku se do party přidal Dell se svým desktopem XPS 240. Ten měl na horní části skříně malý sekundární displej, označovaný jako MiniView. I v tomto případě výrobce použil k ovládání mechanická tlačítka vedle obrazovky. Zařízení umělo zobrazovat čas, datum, měsíční kalendář a statistiky systému (např. počet připojených uživatelů), rychlost a teplotu procesoru, dostupnou operační paměť, rychlost ventilátoru a další informace. Výrobce však toto vylepšení příliš nepropagoval a o rok později v následujícím modelu XPS 430 displej v tichosti vypustil.

Technologie SideShow byla podporována v operačních systémech Windows Vista, Windows 7 a Windows 8. Definitivní konec přišel roku 2013 spolu s Windows 8.1, kdy byla její podpora bez větší publicity odstraněna.

K čemu vlastně více obrazovek?

Řada uživatelů dnes pracuje na počítačích se dvěma a více obrazovkami. Systém Windows neklade v tomto směru žádný odpor a nabízí dva základní režimy: zrcadlení, kdy je na obou displejích stejný obraz, a rozšíření pracovní plochy.

Ovšem zatím je systém v tomto směru připravený tak, aby se ve víceoobrazovkovém režimu používal trvale. Připojení či odpojení sekundárního monitoru je sice možné za chodu systému, ale překreslení trvá dlouho, není uspokojivě vyřešena správa otevřených aplikací a nadmíru časté střídání zobrazovací plochy může vést k nestabilitě systému. Přesto už se objevilo několik přenosných zařízení s Windows, které více displejů podporovaly.

Zajímavá zařízení se dvěma obrazovkami

Na začátku roku 2009 představilo Lenovo nový ThinkPad W700ds. Jeho součástí byla menší obrazovka, která se vysouvala z pravé části běžného displeje a sloužila pro rozšíření pracovní plochy. Cílil na grafiky a inženýři předpokládali, že na velkém displeji bude většinu času pracovní plocha Photoshopu, zatímco na přídavném displeji budou nástrojové lišty. Což o to, výkon by byl i pro potřeby grafiků dostatečný, ale celý stroj byl velmi drahý, těžký a tlustý, takže nástupce už se nedočkal.

Klepněte pro větší obrázek
Lenovo ThinkPad W700ds

Téhož roku přišel také na trh lehce šílený notebook gScreen SpaceBook. Jeho devizou byla unikátní konstrukce, skrývající dva plnohodnotné 15,4palcové displeje v jednom celkem běžném těle. Nakonec vzniklo jen pár kusů – zjistilo se, že je to vlastně nepohodlné, těžké a šíleně drahé řešení.

Poměrně zajímavým experimentem byl v tomto směru notebook Asus Taichi z roku 2013, který se od běžné produkce na první pohled odlišoval pouze lesklým sklem pokrývajícím víko displeje. Ve skutečnosti se jednalo o zařízení se dvěma obrazovkami – zatímco hlavní byla na obvyklém místě, sekundární fungovala při zavřeném víku jako tablet s úhlopříčkou 11,6" a rozlišením 1 920 × 1 080 bodů.

Před dvěma roky zaujal na CESu herní notebook Razer Valerie, který obsahuje hned tři 17,3" 4K displeje s rozlišením 11520 × 2160 bodů. Speciální péče byla věnována provedení kloubů, které po vysunutí přicvaknou boční displeje co nejtěsněji k hlavnímu monitoru. Ač na veletrhu vzbudilo toto zařízení veliký zájem (dokonce takový, že dva kusy někdo odcizil), dosud se nedostalo do sériové výroby.

Budoucnost v očích Microsoftu

Microsoft dosud oficiálně nepotvrdil vývoj Windows Lite, natož pak skutečnost, že by měl mimo jiné cílit na zařízení se dvěma obrazovkami. Údajně však na takovém přístroji pracuje a chce ho uvést na trh. Zahraniční média zmiňují v tomto kontextu kódové označení „Centaurus“ a odkazují na podobnost s projektem počítače Microsoft Courier – ohlášeným roku 2008 a ukončeným o dva roky později.

Courier měl disponovat dvěma sedmipalcovými dotykovými obrazovkami, které se měly otevírat podobně jako knížka. Microsoft sice přiznal, že na takovém produktu skutečně pracoval, avšak nikdy ho neuvedl do života. Pozdější zprávy ukázaly, že celý projekt byl do značné míry vyvíjen mimo běžné vývojové kanály a jeho existence byla známa pouze několika klíčovým inženýrům.

Centaurus by měl přijít v tomto roce jako zbrusu nový formát zařízení, na kterém Microsoft už zhruba rok spolupracuje s Intelem. Kromě jiného se má jednat o ukázkový produkt, s jehož pomocí chce Microsoft demonstrovat možnosti tohoto typu hardwaru. Netradičnímu provedení se pochopitelně přizpůsobí i operační systém, který bude muset umět reagovat na změny orientace a rozložení a přizpůsobit jim uživatelské prostředí.

Uvidíme, co se z toho nakonec vyklube – zda půjde o vertikálně rozkládací tablet nebo nějaký novodobý hybrid na pomezí notebooku a telefonu. Za připomenutí v této souvislosti stojí třeba předloni prezentované koncepty notebooků s ohebným displejem od Lenova. Ohebný displej přitom může být zevnitř či zvnějšku, nebo doplněný o druhý. Ostatně mobilní zařízení Samsung Fold nebo Huawei Mate X dávají tušit, kudy se vývoj může ubírat. V jejich případě se musel na flexibilní obrazovky zavčas připravit Google s Androidem, teď se na něco takového připravuje Microsoft s Windows.

Diskuze (31) Další článek: Tesla Model Y: Nový model je menší vyvýšený sporťák až pro sedm lidí

Témata článku: Microsoft, Windows, Intel, Asus, Outlook, Bluetooth, Lenovo, Wi-Fi, Dell, Windows Vista, Redmond, Ohebný displej, Windows Lite, Centaur, Displej, Windows SideShow, Windows Mobility Center, Zařízení, Win +, Microsoft s Windows, Operační systém, Notebook, MS Office, Asus Taichi, SDK pro vývojáře

Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu