Dvě jedničky mezi webovými prohlížeči: Avant Browser 11

Avant Browser není plnohodnotný prohlížeč. Jde o nadstavbu pro Internet Explorer, jehož je využíváno zobrazovací jádro. Avant je tedy vhodný pro všechny, kteří chtějí prohlížet stránky prostřednictvím enginu MSIE, ale zároveň užívat podpory množství pokročilých funkcí známých z Opery či Firefoxu.
Dvě jedničky mezi webovými prohlížeči: Avant Browser 11

Právě proto, že Avant využívá zobrazovacího jádra Microsoft Internet Exploreru, není fakticky přímým konkurentem jmenovaným dvěma alternativním prohlížečům. Největším soupeřem pro Avant je bezesporu jiná nadstavba nad MSIE, Maxthon. Avant Browser (AB) je vyvíjen již řadu let a právě v těchto dnech finišují práce na vydání jeho jedenácté verze. Aktuální sestavení má označení RC5 a zdá se, že hlavní vývojář, vystupující pod přezdívkou Anderson, se k uvedení dvou jedniček v život přibližuje velmi rychle.

Klepněte pro větší obrázek

Starého psa…

Jakkoli bude jedenáctka významným krokem v evoluci tohoto prohlížeče, Avant je samozřejmě velmi schopný i v současnosti. Poslední stabilní verze označená jako 10.2, sestavení 52 (z 10. 5. 2006), se honosí tím, že jde o nejrychlejší prohlížeč na světě. Popravdě řečeno, nic takového nelze potvrdit. Ze subjektivního posouzení rychlosti AB nevychází výrazně lépe (avšak ani hůře) než jiné prohlížeče. Objektivní testy lze dělat jen velmi těžko, protože by bylo třeba zajistit rovné podmínky všem účastníkům, což by například v případě nutnosti stabilních parametrů internetového připojení či konstantní zátěže webového serveru mohl být problém.

Zásadní funkcí a zřejmě primárním důvodem používání Avantu je podpora záložek. Není tak třeba mít otevřené desítky oken, všechny potřebné stránky se pohodlně vejdou do jediného. Záložky standardně mají křížek pro zavírání. Dosud neprohlédnuté stránky jsou graficky zvýrazněny, stejně jako i stránka aktuálně prohlížená. Záložky lze po liště přesouvat, duplikovat či jejich obsah v zadaných časových intervalech automaticky obnovovat.

Se záložkami lze u některých funkcí pracovat hromadně. Například příkaz Zastavit vše přeruší načítání všech aktuálně stahovaných stránek. To je jistě využitelné například v okamžiku, kdy uživatel získá pocit, že takové množství konkurenčních spojení by již jeho internetové připojení nemuselo být schopno spolehlivě obsloužit.

Neopomenutelné jsou i funkce blokování reklam a vyskakovacích oken. Každou lze samozřejmě aktivovat nezávisle na té druhé. Na základě oddělených seznamů (blacklistů) serverů, cest, či částí názvů reklam a vyskakovacích oken Avant rozhoduje, který banner, či pop-up zablokuje.

Roztomilou vlastností je možnost definovat zástupce pro hledání i zkratky pro přístup k jednotlivým stránkám. Pro vyhledávání tak nemusíte navštívit daný vyhledávač a zadat dotaz, nýbrž postačí pouze stisknout jediné písmeno daný vyhledávač reprezentující, doplnit mezeru a za ni již svůj předmět zájmu. Zkratky fungují podobně, netřeba tedy vypisovat celý URL jednotlivých souborů na webech, ale lze je nahradit několikapísmennými zkratkami. Obě možnosti nejsou samozřejmě nastaveny napevno, lze tudíž vytvářet nová a mazat již existující nastavení.

AB nabízí dva zvláštní módy celoobrazovkového prohlížení. Zatímco v Internet Exploreru zůstávají i při práci přes celou obrazovku neustále přítomny ovládací prvky, v Avantu vyplní po stisku klávesy F11 celý displej pouze a jedině prohlížená stránka. Ovládací prvky a status bar se objeví při najetí myší k hornímu, resp. dolnímu okraji obrazovky. Vynechat nesmíme ani režim zobrazení přes celou plochu, kdy se Avant maximalizuje pouze tak, že Hlavní panel Windows zůstane viditelný.

RSS čtečka a ovládání prostřednictvím gest myší jsou další funkce, na něž jsou zvyklí i uživatelé některých jiných prohlížečů. Jejich implementace v Avantu nijak výrazně nevybočuje z běžného dobrého standardu.

… přeci jen pár kousků naučili…

Jaké změny přináší jedenáctá verze, někdy též označovaná jako Avant 2006? Nejviditelnější změnou je zabudování podpory pro ukládání uživatelských dat online. Co si pod tím představit? Jednoduše to, že Anderson pro uživatele Avantu pořídil čtyři servery, které slouží coby online úložiště pro informace, které je někdy užitečné mít dostupné kdekoli na světě, nikoli pouze v jediném uživatelském profilu ve Windows na jediném počítači.

Úložiště online je funkce, která umí ukládat a online zpřístupnit nastavení prohlížeče, záložky z Oblíbených, a přístupové údaje k různým serverům získané ve spolupráci s funkcí AutoFill. AutoFill může být alternativou k běžnému pamatování hesel ve Windows.

Výrazně zdokonalena je i práce s oblíbenými webovými stránkami. Lze je totiž třídit podle jména, návštěvy, nebo vytvoření, lze je hromadně otevírat, či jen automaticky ověřovat jejich dostupnost. Není problém exportovat Oblíbené do formátu, který používají prohlížeče Mozilla.

Vylepšeno je i zobrazení RSS a práce s těmito informačními kanály. Existuje možnost konfigurace oznámení o stažení – buď každé zprávy či všech zdrojů. Přibyl i dlouho očekávaný import RSS zdrojů z OPML souborů. Bylo změněno chování záložek stránek, na nichž se také nově objevil proužek ukazující průběh načítání. Přibyla možnost odstranění křížků pro zavírání.

Program celkově prošel mnoha vnitřními optimalizacemi a dočkal se i oprav mnohých chyb. Například se již nestává, že by problém s načítáním některé stránky způsobil, že se nenačte ani žádná souběžně zpracovávaná, což někdy vedlo i k zamrznutí celého prohlížeče.

… i když některé zatím chybí

Avant Browser nemá ve srovnání s MSIE příliš slabin. Tou nejcitelnější je asi nepřítomnost automatického zmenšování obrázků v situaci, kdy prohlížeč zobrazuje přímo obrázek, nikoli tedy obrázek jako součást stránky. Internet Explorer obrázek automaticky zmenší tak, aby se celý vešel do aktuálního okna. V Avantu lze toto zadání vyřešit ručně pomocí lupy v panýlku nástrojů, který se zobrazí při podržení kurzoru myši nad jakýmkoli obrázkem. Méně elegantní, ale přesto funkční řešení je přejmenování spustitelného souboru AB na iexplore.exe, čímž Avant získá mnohé možnosti, které jinak Windows šetří pouze pro svůj korunní prohlížeč. Kromě již zmíněného automatického zmenšování obrázků a s tím souvisejícího panelu nástrojů Obrázek se dočkáme ještě podpory Norton Password Manageru, dostupný bude oznamovací proužek známý z IE ve Windows XP SP2, či explorerovské blokování vyskakovacích oken.

Dodatečnou funkčnost lze Avantu přidat prostřednictvím rozšíření, která se instalují přímo po kliknutí na zvláštní odkazy. Jedno z rozšíření pro poslední testovací verze jedenácté řady umí právě i výše zmíněné zmenšování obrázků.

Závěrem jen upozorněme, že pokud se vám omylem podaří zadat do prohlížeče adresu awantbrowser.com, stanete se obětí spekulantů, kteří se přiživují na variacích na známá doménová jména. Doporučujeme tedy dát si na tuto adresu pozor.

Diskuze (55) | Ke stažení: zavzpomínejte na starší hry

Témata článku: Internet, Internet Explorer, Prohlížeč, Sestavený profil, Subjektivní posouzení, Avant, Stahovaný soubor, Zobrazený prvek, Webový prohlížeč, Online úložiště, Jed, Maxthon, Vnitřní optimalizace, Jediná možnost

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší