DVDXCopy: kopírování DVD filmů na tlačítko

S uvedením tohoto programu se kopírování, resp. zálohování filmů na dvouvrstvých DVD bez ztráty kvality stalo o mnoho jednodušší. Nová verze programu 1.4 je navíc nejen menší, jednodušší, ale také funguje i ve Windows 98.
DVDXCopy: kopírování DVD filmů na tlačítko
Kapitoly článku

DVDXCopy kopíruje filmy bez ztráty kvality

Narozdíl od starších verzí je nová 1.4 o dost menší, z webu výrobce stačí stáhnout něco málo přes tři megabajty. Program stojí 99 dolarů a můžete si jej stáhnout nebo koupit v krabici; obojí je možné objednat přímo u výrobce. K práci není nutné mít nainstalovaný žádný další vypalovací program nebo ovladače, vše je obsaženo v programu - to je další rozdíl oproti starším verzím. Navíc program funguje i ve Windows 98.

A co program umí? Zkopírovat jakýkoliv film na DVD-5 nebo DVD-9 na podporovaná média DVD-R/RW nebo DVD+R/RW; záleží na tom, jakou vypalovačku máte. Náš test probíhal na mechanice Sony DRU-500A, která podporuje oba typy médií. Protože vypalovací média mají ze zjevných důvodů kapacitu pouze 4,7 GB (není možné zapisovat na dvě vrstvy), tedy tolik jako formát DVD-5, je pro kopírování filmů na DVD-9 mít pro ruce dvě média. Program totiž kopii rozdělí na dvě části. Ale o tom až dále.

Poznámka: Zkoušel jsem kopírovat desítku filmů na DVD, většinu na médiu DVD-9, dva pak na médiu DVD-5. Výsledky jsem testoval na počítači pomocí programu PowerDVD 4 a ve stolním přehrávači Grundig. Docela jsem se navíc divil, že médium DVD+RW (zn. Sony) dokázal bez problému přečíst můj stařičký stolní DVD přehrávač Grundig (tehdy byl tím nejlevnějším, co šlo koupit); už má více než dva roky. Podle různých internetových zdrojů by DVD+R/RW média měla být čitelná podstatně hůře ve starších přehrávačích než DVD-R/RW.

Jen pro vlastní potřebu!

Po spuštění programu se objeví informační okno, které říká, že pořídit kopii filmu na DVD můžete pouze pro svoji vlastní potřebu. Pokud s tím souhlasíte, pustí vás program dále. Zde se hodí dodat, že DVDXCopy neumožní vytvořit kopii z kopie, protože pozná svoje dílko - v kořenovém adresáři takového filmu navíc najdete soubor Archive.txt, jehož obsah je následující:

„Warning: This is an archival backup copy of a DVD, created solely for the private and personal use of the owner of the DVD from which it was made. Federal copyright laws prohibit the unauthorized reproduction, distribution, or exhibition of copyrighted materials, if any, contained in this archival backup copy.  The resale, reproduction, distribution, or commercial exploitation of this archival backup copy is strictly forbidden. We ask you to respect the rights of copyright holders.

Archived by 321Studios DVDXCopy version 1.4.1[633] on Sat Mar 08 13:35:51 2003“

Stručně řečeno, anglický text říká, že jde o záložní kopii, která byla vytvořena pouze pro personální užití vlastníkem originálního DVD a všechno ostatní je zakázáno. Stejně tak při vložení zkopírovaného DVD do přehrávače uvidíte před filmem tento text:

Klepněte pro větší obrázek

Začínáme s nastavením programu

Po spuštění programu vložte DVD film a počkejte, až se inicializuje. Pokud půjde o DVD-5, bude vyplněno pouze okénko Disk 1, pokud DVD-9, budou vyplněno i okénko Disk 2. Vždy uvidíte, jakou výslednou velikost budou jednotlivé disky kopie DVD-9 mít. Program rozdělí DVD zhruba na stejné poloviny, přičemž samotný film, který zabírá nejvíce místa, bude rozseknut mezi kapitolami. V horní části dialogu (The main title contains...) můžete nastavit i rozdělení mezi jinými kapitolami - aktuálně se dle toho dopočítá velikost obou disků. Tlačítkem Preview Split se pak můžete podívat, kde druhý disk začne.

Pokud kopírujete DVD-5, stačí nyní stisknout tlačítko Copy Now. Nemáte-li samostatnou mechaniku DVD-ROM, v níž je vložen zdrojový film, bude se film nejprve kopírovat na disk a teprve poté pálit. Pokud máte dvě mechaniky, bude kopírování rychlejší, bude se totiž kopírovat on-the-fly. Tuto možnost jsem ale neměl to štěstí zkusit. Pokud bude vytvářen image na disku, je nutné mít necelých 5 GB volného místa.

Nekopírujte to, co nechcete

Pokud kopírujete DVD-9, můžete rovněž zkusit automatiku, tj. rozdělení filmu na dva disky. Můžete ale také obsah jednotlivých disků ovlivnit vypouštěním jednotlivých součástí. Stačí z okének Disk 1 a Disk 2 postupně odmazávat tlačítky vlevo jednotlivé součásti TitleSet. Tyto součásti se přesunou do okna Omitted Features. Jediné, co z disků nelze smazat, je samotný film. Abyste věděli, co se za jednotlivými TitleSet skrývá, označte je v okně Omitted Features a stiskněte tlačítko Preview TitleSet. Tímto způsobem lze některé součásti přesunout z prvního disku na druhý a naopak.

Je ale škoda, že program neumožňuje vypustit zbytečnosti a samotný film, pokud se vejde, vypálit na jedno DVD; na to musíte použít jiné programy. Jen dodám, že TitleSet filmu z disku do Omitted Features nepřesunete, musí zkrátka zůstat tam, kde je. Na DVD se pak vypálí jen to, co zůstalo v okénkách Disk 1 a Disk 2. Vzhledem k tomu, že není možné udělat z DVD-9 běžné DVD-5, je lepší udělat kopii DVD vcelku včetně bonusů a menu, protože by na vypáleném DVD pak bylo zbytečně místo.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Vlevo je vložen film na DVD-5, vpravo na DVD-9.

Je možné kopírovat i bez menu

Zajímavá volba se nachází pod oběma okny Disk 1 a Disk 2. Zde se nastavuje způsob chování DVD po vložení do přehrávače:

  • spustí se film nebo menu podle toho, jak je nastaveno originální DVD - Start normal,
  • spustí se automaticky film a na disku se ponechá menu - Start with Movie (Keep Menu),
  • spustí se film, ale menu bude z disku smazáno (tím ušetříte místo) - Start with Movie (Abandon Menu),
  • automaticky se spustí menu nezávisle na tom, jestli originální DVD startuje filmem - Start with Menu.

Zejména u druhého disku je tato volba důležitá, protože je žádoucí, abyste ihned po vložení DVD do mechaniky mohli pokračovat ve sledování filmu; menu by vás jen obtěžovalo. Na druhou stranu je dobré, aby na disku zůstalo, abyste se dostali k bonusům, které jsou uloženy většinou právě na druhém zkopírovaném DVD.

Témata článku: Windows, DVD, Keep, Nero, První kapitola, Film, Filmy, Menu, Ask, Tlačítko, Grundig, Split, Respect, První film, Creator, Zjevný důvod, Easy, Fil, Copyright, Kopírování, Copy


Určitě si přečtěte

Na čem běží Seznam.cz: Běžný standard už nestačí, přechází na vlastní cloud i servery

Na čem běží Seznam.cz: Běžný standard už nestačí, přechází na vlastní cloud i servery

** Seznam nám prozradil detaily k jeho nové platformě SCIF ** V rámci jednoho privátního cloudu sjednocuje většinu služeb ** Vedle softwaru vyvíjí i vlastní hardware

Karel Javůrek | 14

Blíží se HTTP/3: Web bude rychlejší a bude používat úplně jinou technologii

Blíží se HTTP/3: Web bude rychlejší a bude používat úplně jinou technologii

** Příští verze klíčového protokolu HTTP nebude postavená na TCP ** Namísto toho použije „vylepšené UDP“ ** HTTP/3 bude postavené na QUIC

Jakub Čížek | 60

Nejlepší hardware: Skládáme nenáročnou sestavu i extrém na hry

Nejlepší hardware: Skládáme nenáročnou sestavu i extrém na hry

** Poradíme, jaký se teď vyplatí koupit hardware ** Procesory, desky, paměti, grafické karty... je z čeho vybírat ** Počítač ale nemusíte skládat, ukážeme i výhodné hotové počítače

Stanislav Janů | 7Aktuální číslo časopisu Computer

Nejlepší programy pro úpravu fotek zdarma

Externí disky pro zálohu dat

Velký test: herní notebooky

Srovnání 12 batohů