DVDx 2.0: jak jednoduše udělat DivX, Video CD nebo Super Video CD z dévédéčka

Pokud nechcete mít se zálohováním dévédéček příliš mnoho práce, můžete zkusit jeden z all-in-one programů. Jen nastavíte pár parametrů a DVDx „ze sebe“ vyplivne video cédéčko, super video cédéčko nebo DivX. A co je důležité, program je freeware.
Kapitoly článku

DVDx 2.0 je velmi jednoduchý program, který umí z filmového dévédéčka udělat bez větších zásahů uživatele Video CD, Super Video CD a DivX. Je to řešení all-in-one, tedy všeho v jednom, pro vytvoření výstupu nepotřebujete několik různých programů, vše se dělá na tlačítko. Zjednodušeně řečeno, vložíte DVD do mechaniky, nastavíte pár údajů a na disku „najdete“ patřičný film v jednom z jmenovaných formátů. Není třeba připomínat, že program je určen pouze pro vytváření kopií vlastních filmů. 

Poznámka: Program existuje ve dvou verzích; ta označená „for Intel P4“ je optimalizována pro počítače Pentiem 4 ;-)

Klepněte pro větší obrázek

Prostředí programu je velmi prosté. Největší část zabírá okno, v němž se bude zobrazovat obraz videa při počítání, případně si zde můžete vybírat začátek, odkud se začne kopírovat. V horní části budete informování o průběhu kódování, v dolní části je pak ovládácí panel.

Nejprve potřebujete zdroj - filmové DVD. Program umí brát data přímo z dévédéčka, případně můžete si nejprve DVD zkopírovat na disk např. pomocí programu DVD Decrypter. Pokud vybíráte přímo DVD, stiskněte ikonu Open DVD root a vyberte patřičný titul. Pokud máte kopii DVD na disku, použijte tlačítko Open IFO a zvolte patřičný IFO soubor. Zobrazí se následující dialog, kde si volíte, co se bude kopírovat.

Klepněte pro větší obrázek

Program Chain: výběr titulu, který se bude kódovat.
Subtitle: zvolte si titulky, které budete chtít do filmu „vlepit“. Bohužel se z titulků neudělá samostatný soubor, což bude určitě mnoha lidem vadit (zejména při tvorbě DivX).
Audio: výběr zvukové stopy a kvality zvuku.
Luminace filter: možnost změny jasu filmu.
Output Frame Rate: počet snímků za sekundu u počítaného filmu.
iDCT: zvolte podle procesoru.

Stiskněte tlačítko OK. Nyní potřebujete nastavit parametry výstupu; stiskněte tlačítko Output settings.

Na následující obrazovce vidíte parametry pro Video CD. Video bitrate doporučuji ponechat na 1150 kb/s, audio pak na 224 kb/s, aby zůstala zachována kompatibilita zejména se stolními přehravači. Samozřejmě můžete tyto hodnoty snížit, aby se na jedno CD vešlo více videa, ale pak video nemusí být přehratelné; v počítači ale pojede vždy.

Klepněte pro větší obrázek

V sekci Export Settings si volíte rozlišení (VCD používá 352 x 288 bodů), sekce Zoom pak určuje, jak bude vypadat výsledný obraz. Full spočítá celý obraz, Medium jej trošku přiblíží, Custom jej umí změnit. Nicméně zde je důležité upozornit, že DVDx neumí ořezávat, takže pokud je obraz ve formátu 16:9 nebo třeba 1:2,35 spočítá se celá obrazovka včetně černých pruhů, což není zrovna optimální.

Tlačítkem Whole pak nastavíte kódování celého filmu, pokud chcete jen kousek, zadejte do políčka Max. frame počet snímků, podle čehož se upraví počet spočítaných minut a velikost videa. V sekci Volume don`t exceed si pak volíte velikost jednotlivých částí, pokud se film nevejde na jedno cédéčko. U VCD a SVCD volte 74 nebo 80 VCD, u DivX (Avi) pak 70 nebo 80 Iso DataCD. Rovněž je možné nastavit velikost jednotlivých částí ručně, případně film nerozdělovat.

Poznámka: Dodržíte-li specifikace VCD, na jedno cédéčko se vejde něco přes hodinu filmu.

Témata článku: Video, Download, DVD, Volta, Nastavení, Celý film, Černý pruh, Základní nastavení, Volt, Jednotlivý snímek, Video CD, DivX, Celá obrazovka, Jed


Určitě si přečtěte

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Jak dopadl velký den Applu s náloží novinek: Sledujte, co letos připravil

Jak dopadl velký den Applu s náloží novinek: Sledujte, co letos připravil

** Apple večer představil novinky ** Ukáže nové operační systémy, ale čekala se i nová zařízení ** Začíná vývojářská konference Applu WWDC 2018

Karel Javůrek | 87

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

** Jak by to dopadlo, kdyby na světovou metropoli či do nedalekého moře dopadl velký asteroid? ** Simulovali to odborníci z University of Southampton ** Výsledky jsou velmi zajímavé

Petr Kubala | 32

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

** Apple aktualizoval notebooky MacBook Pro, dostaly nový hardware ** Těšit se můžete na nové procesory a větší paměť ** Cena nejvybavenějšího modelu překročí 200 tisíc korun

Martin Miksa | 97


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji