DVD+R: už umí dvouvrstvý a šestnáctinásobný zápis

DVD+RW aliance na CeBITu představila své pokroky v oblasti DVD technologií a dotkla se fyzických hranic DVD média. Prostor pro další zlepšování stávající technologie pro zápis DVD se už nemá kam pořádně vylepšovat.
DVD+R: už umí dvouvrstvý a šestnáctinásobný zápis

Osmirychlostní současné DVD vypalovačky budou brzy minulostí. Na trh se chystají 12rychlostí a brzy na to i 16rychlostní mechaniky. Současně na trh přicházejí mechaniky schopné vypalovat na dvouvrstvá DVD+R média (označovaná jako DVD+R DL), díky čemuž je možné na jednu stranu zapsat až 8,5 GB.

První informace o dvouvrstvé DVD+R DL technologii zazněly během loňského října letos na jaře budou k dispozici první vypalovačky.

Médium DVD+R používá tenký organický film, do kterého jsou zaostřeným laserem vypalovány dírky. U dvouvrstvého média bylo nutné toto ještě dále vylepšit. První záznamová vrstva DVD+R DL média musí mít propustnost aspoň 50%, aby bylo možné číst a zapisovat na druhou vrstvu. V první vrstvě se používá jako odrazivý materiál slitina stříbra. Odrazivost první vrstvy musí být nejméně 18 procent, aby byla zachována kompatibilita se standardem DVD-ROM pro dvouvrstvá média. Pro oddělení obou vrstev se používá dělící pás o tloušťce 55 mikrometru. Samotný laser se zaměřuje na obě vrstvy úpravou čoček objektivu.

Stávající zapisovací mechaniky zcela jistě bez úpravy firmwaru nemají šanci pracovat s dvouvrstvými médii. Ač v některých případech bude možné aktualizovat firmware na dvouvrstvý zápis, jsou i hardwarová omezení v ostření na různé vrstvy, které současné mechaniky nemusí splňovat. Většinou tedy můžeme čekat spíše nové mechaniky, které nabídnou dvouvrstvý zápis. Pro výrobce je to výhodnější pochopitelně i v tom, že mohou prodat další mechaniku a ne jen zadarmo aktualizovat firmware.

Klepněte pro větší obrázek
Schéma dvouvrstvého média DVD+R

Při zápisu na DVD+R médium je možné zapsat data jen na jednu vrstvu a později dopsat další data i na druhou vrstvu, pouze při zápisu DVD Video disků, které nepodporuji multisession, bude film zapsán do obou vrstev současně, půlka do první, půlka do druhé. Je to dáno požadovaným rychlým přechodem z jedné vrstvy na druhou během přehrávání filmu. Na toto musí být nachystány i vypalovací programy, Nero, Gear a Sonic svou aktivitu již přislíbili. Pochopitelně na sebe nenechají čekat i další výrobci.

První dvouvrstvé mechaniky přijdou na trh během několika týdnů, pochopitelně je musí podpořit i dostupnost dvouvrstvých médií. Představitelé DVD+RW aliance byli ve svých odhadech poměrně opatrní a nedávali žádné informace o dostupnosti médií. Zřejmě zejména z počátku to bude poněkud náročnější se sháněním médií. Dvouvrstvá média slíbily firmy Maxell, Verbatim, Philips, Ricoh a Sony. Mechaniky budou vyrábět mimo jiné Benq, Philips, Ricoh a Sony.

Klepněte pro větší obrázek
DVD+/-RW mechanika Philips DVDRW1640 nabídne dvouvrstvý zápis a šestnáctirychlostní zapisování DVD+R. Rychlost zápisu na dvouvrstvé médium je jen 2,4x. DVD+RW se zapisuje čtyrychlostně. Mimotéto mechaniky přijde na trh ještě dříve mechanika DVDRW885, která nabídne dvouvrstvý zápis stejnou rychlostí, zápis DVD+R ale bude jen osmirychlostní.

Zatímco dvouvrstvý zápis přijde na trh už za chvíli, na šestnáctinásobný zápis si budeme muset ještě počkat, s příchodem šestnáctirychlostních mechanik se počítá až na letošní léto.

Šestnáctirychlostní mechanika bude zapisovat rychlostí 22 MB/s, bude tedy vyžadovat dostatečně výkonný počítač schopný data takovou rychlostí posílat. Šestnáctirychlostní DVD odpovídá CD mechanice s 144násobnou rychlostí. DVD médium ale bude takto vypáleno už za necelých 6 minut. Vzhledem k technickým komplikacím při tak rychlém zápisu se nejedná jen o prosté otočení regulátorem rychlosti o kousek výš. Musely se řešit i problémy nejednoznačnosti zapsaných bitů, které se vyřešily pomocí upravených zapisovacích pulsů se zvýrazněnými hranami. Dalším omezením, tentokráte již fyzickým, je rychlost otáčení média. CD i DVD média mají definovaný strop na úrovni 10800 otáček za minutu. U CD médií to znamená strop na úrovni 48rychlostního otáčení, pro DVD média je tímto stropem právě 16rychlostní úroveň. Vzhledem k tomu, že nějaký třívrstvý zápis již nelze kvůli kompatibilitě využít, zvyšovat rychlost také není kam, znamená to že letos dospěje DVD médium a možnosti jeho zápisu ke své hranici. Pro další řešení zůstává dvouvrstvé DVD+RW médium a samozřejmě zvyšování rychlosti zápisu na DVD+RW a nové dvouvrstvé DVD+R DL. Rekordní rychlosti se týkají pouze DVD+R.

Diskuze (47) Další článek: CeBIT: vodní chlazení

Témata článku: Video, DVD, První minuta, Zápis, Ricoh, Pulse, První půlka, Letošní léto, Sonic, Verbatim, Zapsaný bit, První film, První záznam, Požadovaná rychlost, Puls, Gear, Tenký film, DVD-R, Firmware


Určitě si přečtěte

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

** AMD představilo tři nové grafické karty ** Všechny s architekturou RDNA2, kterou používají i PS5 a Xbox Series ** Karty útočí přímo na GeForce RTX 3000

Karel Javůrek | 77

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 87

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

** AMD začalo prodávat nové procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3 ** K dispozici jsou nezávislé testy z celého světa ** AMD překonává Intel ve všech směrech

Karel Javůrek | 67

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

** Jak funguje biometrické zabezpečení ve Windows ** Nejlepší správci hesel ** Létáme v Microsoft Flight Simulator

Časopis Computer | 6

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

** 8 služeb pro sledování leteckého provozu ** Nejznámější je Flightradar24, ale alternativy leckdy prozradí více ** Letadla i v této pohnuté době čile létají a je co pozorovat

Karel Kilián | 14

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači