DVD vypalovačky: konečně levnější a rychlejší

Sice nadále trvá boj mezi DVD formáty, to ale nebrání v tom, aby na trh přicházely nové mechaniky. Nová čtyřrychlostní DVD vypalovačka Pioneeru navíc bude stát v přepočtu pod deset tisíc.
DVD vypalovačky: konečně levnější a rychlejší
Oblast vypalování DVD musí bohužel stále čelit řadě problémů. Nejvíce matení mezi zákazníky působí pluskové a mínusové formáty. Proti DVD-R a DVD-RW podporovanými DVD Fórem stojí DVD+R a DVD+RW prosazovaný aliancí několika velkých firem. Každý má své plusy a mínusy nejen v názvu formátu, největším mínusem pro oba je vzájemná nekompatibilita. Sony sice uvedla na trh vypalovačku podporující oba typy formátů, z hlediska rozvoje vypalování DVD to ale nějak výrazně pochopení zákazníků nepomáhá.

Dalším nedostatkem, který se ale z pochopitelných důvodů oficiálně neuvádí, je kapacita média, která i při 4,7 GB nestačí na pirátské překopírování lisovaných DVD, které dnes v drtivé většině používají dvouvrstvý záznam s dvojnásobnou kapacitou. Právě stejná kapacita byla jedním z hlavních motorů, které nastartovaly rozvoj CD vypalovaček a drasticky stlačily ceny dolů.

DVD vypalovačky jsou tak taženy především videoamatéry, kteří chtějí své domácí videa zaznamenaná obvykle na Mini DV formátu zaznamenat v příjemné podobě na DVD. Vlastní DVD má skutečně něco do sebe a proti obyčejné kazetě má příjemné bonusy navíc.

Nástup DVD vypalovaček je tak pozvolnější, než se po nástupu CD vypalovaček čekalo. Už se to ale dostává do zajímavější roviny a i zde jdou ceny dolů. Důvodem je i to, že větší firmy postupně opouštějí výrobu CD vypalovaček, kde už je ziskovost zcela minimální a jdou do lukrativnější oblasti DVD vypalování. Díky větší nabídce od kvalitních značek se musí prosazovat nižší cenou a vyhrává tak jedině zákazník.

Novinkou jsou čtyřrychlostní vypalovačky, které dokáží za 15 minut zapsat 4,7 GB dat na DVD-R médium. Běžná CD-R média se pak zapisují 16rychlostně a DVD-RW dvourychlostně. Model DVR-A05 od firmy Pioneer, který bude na světových trzích od listopadu, má navíc udávanou koncovou cenu na úrovni 300 dolarů. Sony představila typ DRU-500A, který také zvládá čtyřrychlostní zápis na DVD-R, ale současně podporuje i plusové formáty +R a +RW. Cena je ovšem vyšší – 385 dolarů.

Klepněte pro větší obrázek

Ohledně rychlosti je na tom DVD-R o něco lépe. DVD+R totiž zatím umí nejvíce 2,4násobnou rychlost a čtyřrychlostní zápis se teprve připravuje. Rychlostní skoky mají podobný charakter, jako u CD vypalovaček. Skok od dvou ke čtyřrychlostnímu zápisu pomohl rozhodně k většímu rozšíření vypalovaček, další skoky tak razantní nebyly. Prostě i když se dnes zapisuje více než 20rychlostně, rozdíl těch 15 minut mezi 2 a 4 rychlostním zápisem se jednoduše již nezopakuje.

Na rychlejší vypalování musí pochopitelně reagovat i výrobci médií, aby nabídli disky zvládající spolehlivě i rychlejší záznam. Zatím budou bohužel rychlejší disky dražší. Zatímco DVD-R pro dvourychlostní zápis stojí zhruba 4 až 5 dolarů, čtyřrychlostní médium bude stát mezi 6 a 7 dolary.

V současné době jsou CD vypalovačky téměř na úrovni spotřebního materiálu, jejich cena není překážkou pro koupi a stejně tak média se prodávají za hubičku. DVD vypalovačky do této fáze pochopitelně ještě nedospěly, ale už tam směřují. Na předvánoční trh směřované čtyřrychlostní vypalovačky navíc stlačí cenu starších dvourychlostních vypalovaček a ten, kdo si chce vytvořit vlastní DVD se záběry z dovolené či rodinné oslavy, tak bude mít rozhodně dostupnější možnosti.

Diskuze (54) Další článek: Nový formát kompaktních disků propojí PC a spotřební elektroniku

Témata článku: DVD, Obyčejný zákazník, Lev, Zápis, Stejná kapacita, Příjemná cena, Podobný charakter, Pioneer


Určitě si přečtěteAktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor