DVD Shrink: ještě lepší než DVDXCopy

Tento program umí vše, co potřebujete k zálohování filmu na DVD: kopie jedna ku jedné, snížení kvality, aby se film vešel do 4,7 GB, ořezání filmu, vypuštění nepotřebných bonusů nebo zvukových stop. A to nejlepší: tento program je zdarma!
DVD Shrink: ještě lepší než DVDXCopy

Proč nelze kopírovat dlouhé filmy?

Pro ty, co nejsou v obraze, nejprve malé vysvětlení. Současné DVD filmy jsou většinou uložené na dvouvrstvém médiu s kapacitou 8,4 GB (pozor, jsou to tzv. malé gigabajty, kde MB=1000 kB a GB=1000 MB). Jejich velikost se pohybuje od pěti do sedmi gigabajtů; tento standard se nazývá DVD 9. Bohužel, vypalovací média DVD-R/RW a DVD+R/RW (a rovněž i běžná média DVD-RAM) mají kapacitu pouze 4,7 GB (opět malé GB, ve velkých GB, kde GB=1024 MB apod. je to 4,38 GB).

To defacto znemožňuje vytvořit kopii filmu na DVD jedna ku jedné (tedy ve stejné kvalitě a se zachováním všech bonusů, titulků a zvukových stop). Zkopírovat je tak možné pouze filmy, které se na zapisovací médium vejdou a tedy mají velikost nižší než 4,38 GB. Takových filmů je ovšem jako šafránu a jsou uloženy na jednovrstvém médiu - tento standard se nazývá DVD 5.

Jsou dvě možnosti, jak toto omezení obejít: Buďto zkopírovat film uložený na médiu DVD 9 na dvě zapisovací dévédéčka s tím, že film bude rozdělen a vy budete muset v průběhu sledování filmu vyměnit média, nebo vypustíte z dévédéčka všechny zbytečnosti jako nepotřebné zvukové stopy, bonusy, videoklipy či menu. Pokud ale samotný film bude mít stále více než 4,38 GB, jste opět ve slepé uličce a musíte sáhnout ke krajnímu kroku, snížení kvality videa. Je to sice drastické, ale jediné možné opatření. Na druhou stranu, pokud vám nevadí DivX, nebude vám vadit ani toto.

Co umí DVD Shrink?

O první možnosti, tedy kopii DVD na dvě média, jsem psal zhruba před měsícem, když jsem popisoval program DVDXCopy. Tento program dokáže vytvořit perfektní kopii filmu v původní kvalitě a se zachováním všech bonusů, přičemž si můžete sami nastavit, kde se film rozdělí - ideální je to přesně mezi kapitolami. Pokud máte navíc stolní přehrávač s changerem (tedy se zásobníkem na média), nemusíte v průběhu filmu vůbec chodit k přehrávači a zdlouhavě měnit média. Pokud ale tuto možnost nemáte, bude vám asi více vyhovovat kopie dvouvrstvého DVD na jedno dévédéčko. A to s přehledem zvládne program DVD Shrink.

Tento program má celkem tři hlavní funkce:

  • kopírování a dekrypce filmu z DVD na disk,
  • vypuštění nepotřebných částí filmu,
  • konverze filmu do nižší kvality.

První funkcí defacto nahrazuje DVD Decrypter, který tak už nebudete potřebovat. Druhá a třetí funkce pak slouží k tomu, aby se velký film vešel na 4,7GB médium. Ačkoliv je program velmi jednoduchý a zručný uživatel se s ním naučí pracovat téměř okamžitě, uvádím stručný návod pro začínající čtenáře, kteří se práci dévédéčky začali zabývat teprve nedávno.

Upozornění: V článku je popisovaná verze 1.02; těsně po dopsání článku jsem na webu autora našel verzi novou, 1.03, která se v drobných detailech liší. Jsou vypsány jako update na konci tohoto článku ve čtvrté kapitole.

Začínáme

Po spuštění programu si vybíráte, zda chcete brát zdrojové soubory z disku (Files), kam jste si je předtím dekryptovali, nebo zda budete pracovat přímo s daty z vloženého dévédéčka (DVD Drive). Rovněž si vybíráte cílovou velikost DVD (Target DVD size) - program podporuje i starší paličky, které uměly zapsat jen 3,95 GB. Je také možné nastavit vlastní velikost, ale tato funkce je spíše jen pro doplnění, v praxi ji nevyužijete.

Klepněte pro větší obrázek
Vyberte si zdrojovou mechaniku (nebo soubory) a cílovou velikost filmu.

V dalším dialogu ukáže program, jak je dévédéčko velké: v horním grafickém ukazateli je zeleně zobrazena velikost zapisovacího média (4,38 GB) a také velikost zdrojového dévédéčka (červeně). Na výběr máte nyní tři možnosti, o kterých jsem psal výše. První (Copy  Files) zkopíruje data tak, jak jsou, další dvě provedou změny, aby se DVD vešlo na zapisovací médium.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Jednotlivé možnosti, jak pracovat s DVD: ponechat v původním stavu, reauthoring a reencoding.

Re-author umožňuje vypustit nedůležité části DVD tak, aby se vše podstatné vešlo na jedno dévédéčko. Na DVD tak může zůstat i pouhý film bez menu a jakýchkoliv dalších funkcí. Re-encode provede drastičtější zásah, a sice sníží kvalitu filmu tak, aby se na médium vešel. Vzhledem k tomu, že může jít až o 40procentní kompresi, může být výsledek i méně kvalitnější než DivX. Ovšem DVD zase přehrajete ve stolním přehrávači a budete mít i všechny bonusy (pokud si je necháte).

Témata článku: Video, DVD, Level, Jednotlivý snímek, Zvuková kvalita, Televize Panasonic, Kvalita, Easy, Vybrané okno, Příjemná zpráva, Armageddon, Úroveň, Televizory Panasonic, Vybraná část, Creator, Jurský park, Verse, Bonus, Maximální úroveň, Program Files, Kvalita obrazu, Původní úroveň, Still, Subjektivní záležitost, Filmy


Určitě si přečtěte

Sonda Dawn prolétá jen 35 km od trpasličí planety Ceres a posílá úchvatné fotografie!

Sonda Dawn prolétá jen 35 km od trpasličí planety Ceres a posílá úchvatné fotografie!

** Sonda Dawn zkoumá trpasličí planetu Ceres od března 2015 ** Sonda nyní přešla na novou dráhu, nejblíže se dostává k povrchu na vzdálenost jen 35 km ** Ceres je největší planetkou hlavního pásu mezi Marsem a Jupiterem

Petr Kubala | 4

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

** Jak by to dopadlo, kdyby na světovou metropoli či do nedalekého moře dopadl velký asteroid? ** Simulovali to odborníci z University of Southampton ** Výsledky jsou velmi zajímavé

Petr Kubala | 32

Mobil letí z výšky na zem a nic se mu nestane! Podívejte se, jak ho ochrání unikátní aktivní pouzdro

Mobil letí z výšky na zem a nic se mu nestane! Podívejte se, jak ho ochrání unikátní aktivní pouzdro

** Toto pouzdro zaručeně ochrání mobil při pádu ** Německý inženýr na něm pracoval 4 roky ** V letu vytáhne pružnou ochrannou konstrukci

Karel Kilián | 26

USB-C už mělo být všude, ale není. Tak kde to vázne?

USB-C už mělo být všude, ale není. Tak kde to vázne?

** Konektor USB-C byl představen už před čtyřmi roky ** Praktické univesrzální rozhraní však stále není rozšířeno ** Výrobcům hardwaru se do změny moc nechce

David Polesný, Vladislav Kluska | 87


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak mobily určují svoji polohu?

Velký test notebooků pro studenty

Nejlepší reproduktory na párty

Služby a aplikace pro výuku angličtiny