DVD Shrink 3.1.2: na dlouhou dobu poslední (návod)

Po delší době autor zase zapracoval na populárním programu pro kopírování „velkých“ DVD. Přidal možnost vypalovat kopírovaný film, vylepšil grafické rozhraní a vychytal spoustu chyb. Nicméně vývoj programu tímto s největší pravděpodobností ukončil.
Kapitoly článku
  • Úvod
  • Reauthoring, nastavení kopírování a vypalování, preference

Re-author

Pokud ani po těchto zásazích nemá film potřebnou kvalitu (ideálně nad 70 procent), budete muset přistoupit k reauthoringu, tedy změně obsahu DVD. Tímto krokem se bohužel zbavíte menu, protože ačkoliv ho do nového projektu přesunete, bude se chovat jako standardní video, bez interakce. Při reauthoringu tak má smysl kopírovat pouze film, nic jiného, je to zbytečné (snad jen hezký bonus, kterého se nechcete zbavit). Na panelu nástrojů klepněte na tlačítko Re-author.

Vzhled okna programu se nezmění, nicméně funkce ano. V pravé části přibude záložka DVD Browser, v níž jsou umístěna jednotlivá dílčí videa setříděná dle kategorie (menu, film, bonusy). Jednotlivá videa (VTS, Title) můžete přesouvat do levého okna Re-authored DVD, kde se budou řadit za sebou tak, jak jste je přesouvali. Pořadí jednotlivých videí lze ale bez problému měnit, stačí je přemístit táhnutím myší nebo využít příkazy kontextové nabídky. V tomto pořadí pak budou přehrávána po vložení do přehrávače. Každé video bude označeno jako nový titul (Title).

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek 
Do levé části okna můžete přesouvat videa dle libosti a nastavovat jim pořadí přehrávání

Jakmile máte v „novém“ DVD naskládáno to, co v něm chcete, můžete jednotlivým titulům nastavit kompresi, a to stejným způsobem, jako jsem uvedl výše. Standardně je všude nastavena komprese automatická.

Režim reauthoringu má jednu výhodu. Jednotlivá videa zde můžete jednoduše ořezávat, např. z filmu tak lze odstranit závěrečné titulky. Z kontextové nabídky daného videa vyberte položku Set Start/End Frames. V dialogu, který se otevře, můžete nastavit pomocí táhel začátek a konec filmu podle toho, jak potřebujete. To se hodí v případě, že se ani odstranění menu a bonusů neušetří dostatek místa; odstranění pěti minut titulků se tak může hodit.

Klepněte pro větší obrázek  Ořezání videa

A jedeme

Když máte kompletní layout nachystaný, můžete vytvořit finální DVD, a to hned několika způsoby: na disk jako image soubor pro pozdější vypálení, přímé vypálení na DVD mechanice, nebo uložením do standardních souborů VOB na disku pro případné další zpracování. Vypalování a tvorba image souboru funguje ale jen tehdy, pokud máte nainstalovaný program Nero; testoval jsem verzi 5.5, autor hovoří o šestce. Zálohu DVD vytvoříte tlačítkem Backup! v horní liště.

V prvním políčku je na prvním místě jméno vaší vypalovačky, pokud nějakou máte. Pokud ji zvolíte, na záložce Burn Settings si můžete výsledné DVD pojmenovat (Volume Label). Pokud vyberete vytvoření image (Image Recorder), na záložce Burn Settings se kromě jména vypalovačky zpřístupní volba pro určení složky, kam se má uložit image soubor s příponou NRG (standardní image Nera). A konečně poslední položka je Hard Disk Folder, což je běžné vytvoření IFO a VOB souborů. V políčku Select target folder... si už jen vyberete složku, kam soubory uložit. DVD Shrink 3.1 umí nově přímo vytvořit složky AUDIO_TS a VIDEO_TS; stačí zatrhnout políčko zcela dole.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Nastavení vypalování nebo uložení DVD na disk

Další záložky jsou velmi prosté: DVD Region: zde si vyberete, zda má být zálohované DVD region free, tedy bez omezení regionů, případně na jaké regiony má být omezeno. Backup Options: První položka zapne před vlastním kopírováním hloubkovou analýzu. Ta sice vlastní proces kopie o dst zdrží, nicméně výsledek by měl být kvalitnější. Nespěcháte-li, doporučuji. Druhá volba spustí zálohování na pozadí, resp. s nízkou prioritou, takže DVD Shrink nebude tak zatěžovat počítač, který se tak může věnovat dalším užitečným úlohám. A konečně poslední volba vypne počítač po dokončení zálohy; to se hodí, když zálohu pouštíte přes noc a nechcete, aby vám v pokoji hučely větráky až do rána. Položka Play sound when complete je myslím jasná.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Záložky DVD Region a Backup Options

Jakmile máte vše nastaveno, můžete spustit kopírování a případně následné pálení. Doba vytváření zálohy je hodně závislá na kompresi, běžné DVD je zkopírováno včetně hloubkové analýzy za tři hodiny, což není mnoho (Athlon XP 2000+)

Klepněte pro větší obrázek  Probíhá hloubková analýza

Klepněte pro větší obrázek  DVD je správně zkopírováno

Program má ještě v nabídce Edit/Preference několik nastavení, ta je ale vhodné ponechat na původních hodnotách, není nutné nic měnit. Zajímavá je jen nabídka Stream Selections, kde volíte standardní jazyk zvukové stopy a titulků. Zaškrtnutím poslední položky můžete automaticky odstranit z DVD ostatní stopy; to je novinka verze 3.1. U zvukové stopy můžete navíc volit, který typ zvuku má být preferován, zda LPCM, nebo AC3 (Dolby Digital) nebo obojí.

Tip: Přečtěte si více o struktuře formátu DVD-Video a programu DVD Decrypter, který umí zpracovávat data z filmového DVD.

  • Úvod
  • Reauthoring, nastavení kopírování a vypalování, preference

Témata článku: Video, DVD, Download, Návody, První položka, Zvuková stopa, Options, Původní kvalita, Stop, Vypálená záloha, Still, Ratio, Preference, Pálení, Film, Zvuková kvalita, Sled, Nero, English, Kontextová nabídka, Filmy, Jednotlivý soubor, Návod, Menu, Nastavení


Určitě si přečtěte

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 65

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

** Máme tu další českou phishingovou vlnu ** Podle průzkumů máme stále problém s kybernetickou gramotností ** Nebezpečím jsou děti, které opouštějí rodiče

Jakub Čížek | 37

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 102Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu