DVD rekordér Pioneer DVR-320-S: seznamovací večírek

Téměř dokonalý přístroj. Spousta funkcí snoubících se s jednoduchostí a ergonomií. Takže – je libo nahrát si celovečerní film z televize, vystříhat z něj reklamy, nebo třeba zálohovat domácí video z digitální videokamery, včetně jeho úpravy?
DVD rekordér Pioneer DVR-320-S: seznamovací večírek

Špičkově vybavený a velmi kvalitní DVD rekordér Pioneer DVR-320-S jsme získali v exkluzivním balení, nicméně jenom na několik dní. Proto nepůjde o podrobnou recenzi, nýbrž o takový menší „úvod do problematiky“, o dojmy, které náš první testovaný DVD rekordér zanechal.

Připravit, ke startu, pozor, teď!

Když jsem s kufříkem dorazil domů, zbývalo mi asi půl hodiny do začátku filmu. Říkal jsem si: „stihnu to?“ Na místo (toho času nefunkčního) videorekordéru ihned putoval Pioneer. Anténa dovnitř, anténa ven, optika, scart, napájení a je to.

Související odkazy

Slovník
analogový
čip
databáze
DVD
harddisk
IEEE
jpeg
kompatibilita
médium
mp3
zoom

Katalog produktů
DVD DivX přehrávače
DVD optické mechaniky

Vytahuji médium DVD+RW a tisknu tlačítko eject. A vida, přístroj se vzbudil bez nutnosti zapínat jej speciálním tlačítkem. Abych mohl něco nahrávat, musím samozřejmě nejprve naladit stanice. Čas běží a já se rozhodl využít funkce automatického prohledání pásem. Funkci jsem našel snadno, byť v rozsáhlém a anglicky vyvedeném menu. Za pár minut bylo hotovo. I když první stanice se slušným obrazem byla až někde na pozici 4, citlivý tuner není na škodu a manuální ladění počká.

Zvolil jsem tedy kýženou stanici a zkusmo stiskl tlačítko record – objevilo se chybové hlášení ve smyslu, že na disk nelze nahrávat. A jéje! Ono to chce mínus médium, škoda. Tak rychle. DVD-R putovalo do mechaniky. Teď nějaké to nastavení datového toku. Volím manuální režim a v přehledném grafickém menu podle délky filmu nastavuji bitrate. Na nastavení timeru není čas, film začíná. Dávám record a ujištěn přehrávačem doufám, že to vyjde...

O dvě hodiny později zastavuji nahrávání. Mezitím jsem zkoušel hledat manuál a dozvědět se něco více, bohužel jsem ho zapomněl. Na disku byl film a při procházení menu, které zobrazuje i krátkou výstižnou nápovědu k položkám, jsem se jal finalizování. Mile mne překvapila možnost vybrat si z devíti šablon pro menu disku. Učinil jsem tak. Kapitoly se vytvořily automaticky a DVD-Video s celovečerním filmem nahraným z TV bylo hotovo.

Z hlediska náročnosti není tedy důvodu myslet si, že jde o něco výrazně odlišného od VHS rekordéru. Základní funkce a nastavování jsou téměř totožné a poradí si každý a dokonce i bez manuálu.

Na první pohled

Funkce tohoto přístroje jsou natolik rozsáhlé, že je nemá ani cenu sdělovat všechny. Podíváme se jen na ty podstatné a zajímavé. Ostatně vše je velmi přesně popsáno v manuálu, který čítá zhruba 100 stran a pro využití všech fines se bez jeho nastudování neobejdete. Zde také končí podobnost s VHS rekordéry, jelikož možnosti vyžití jsou mnohem širší.

Klepněte pro větší obrázek

Při pohledu na přední panel si nelze nevšimnout velkého displeje, nicméně jeho jas je celkem chabý a z větší vzdálenosti je špatně čitelný. Přítomná tlačítka obslouží většinu základních funkcí. Vpravo vedle displeje je vstupně-výstupní konektor I-Link (IEEE1394), který nám zajistí pohodlný přenos dat z digitální kamery na DVD médium.

Klepněte pro větší obrázek

Na opačné straně jsou potom vstupy analogové – pod odklápěcí krytkou, díky nimž snadno připojíme jakýkoli jiný zdroj audio a video signálu. Zadní panel poskytuje všechny potřebné vstupy a výstupy včetně dvou SCART s RGB.

Klepněte pro větší obrázek

Co je uvnitř?

Chlazení enkódovacího čipu a kompletního šasi obstarává jeden ventilátor. Hlasitost chodu celého přístroje je zhruba stejná, jakou vydává klasické video a jeho motorek při přehrávání. Při posuvu je samozřejmě DVD technologie úplně někde jinde než VHS.)

Klepněte pro větší obrázek

Hyperband tuner je vybaven systémy ShowView i VPS/PDC. Normy zvládne následující: PAL B/G, I,D/K ,SECAM-L,B/G,D/K a NICAM. Hodiny, které přístroj zobrazuje na displeji budou aspirovat na nejpřesnější zdroj času v domě, jelikož jsou automaticky synchronizovány s údaji televizních stanic.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Grafické menu přístroje je přehledné a dobře čitelné. Kromě toho má i velmi rychlou odezvu. Možnosti nastavování jsou opravdu široké a zvolené úpravy lze ukládat do několika uživatelských setů.

Nahráváme

Rekordér má dva režimy záznamu. Video Mode a VR Mode. První nabízí méně možností, ale větší kompatibilitu. S VR je to přesně naopak. Takže pokud použijeme Video režim, nahrajeme na médium DVD-R nebo RW nějaký obsah, klidně i na vícekrát a jakmile vyčerpáme kapacitu, disk finalizujeme, případně přidáme i název disku, kapitoly, menu a je hotovo. Ukončení disku může trvat poměrně dlouho, nicméně pokud byl na disku jen jeden film, netrvalo to ani 5 minut. Finalizovaný disk půjde přehrát na většině DVD přehrávačů i v počítačových DVD mechanikách.

Klepněte pro větší obrázek

Mnohem zajímavější je VR – Video Recording režim. Na takto formátovaný disk lze nahrávat jeden pořad a současně sledovat jiný záznam z téhož disku. Využít se dá také pro tzv. Chase play, který zajistí například to, že nepřijdete o zbytek filmu, když vás někdo vyruší. Jednoduše při odchodu stisknete tlačítko record a když se za deset minut vrátíte, tlačítkem play budete pokračovat ve sledování tam, kde jste skončili. Současně se sledováním zpožděného záznamu se na disk nahrává jeho zbytek a tak opravdu neztratíte ani minutu.

Velmi mne zajímal princip, na kterém současné čtení a zápis na DVD disk pracuje. Po delším hledání jsem zavrhl prvotní myšlenku, že mechanika má jeden laser pro čtení a druhý pro zápis. Pravděpodobně je využito toho, že rekordér je schopen vícerychlostního záznamu a čtení, takže ve spojení s vyrovnávací pamětí už to není takový problém, jak se zprvu zdálo.

K dispozici jsou čtyři základní komprese videa:

  • FINE – 1h
  • SP – 2h
  • LP – 4h
  • EP – 6h

a nakonec i MN - manuální, kde je možno volit v rozmezí 32 kroků takovou kompresi, která bude nejlépe vyhovovat.

Klepněte pro větší obrázek

Zkoušel jsem záznam v režimu EP, a i když obraz byl znatelně horší, na archivaci seriálů bych ho viděl jako naprosto dostatečný. Režim FINE nebo SP je již na druhou stranu omezován pouze kvalitou vstupního signálu a o nějaké degradaci nemůže být ani řeči.

Systém nahrávání VR má zásadní přednost v možnosti editace a stříhání videa. Bez potíží nahrané záznamy rozdělíte, spojíte i smažete. Takto vytvořený disk přehrajete ovšem pouze ve svém přístroji. Pokud jej finalizujete, což si vezme i desítky minut, bude čitelný i v některých dalších DVD přehrávačích a rekordérech.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Vynikající je i databáze posledních 30 disků, ve které snadno najdete, kde máte co nahráno:

Klepněte pro větší obrázek

Přehráváme

Pakliže Pioneer DVR-320-S exceluje jako rekordér, v roli přehrávače tomu tak již docela není. Jako první zamrzí upjatost na firemní mínus formát disků. Sice konkurenční DVD+R je akceptováno bez naprostých potíží, jeho RW varianta již nikoli. V záplavě DVD/DivX přehrávačů, pro které jde o běžné vlastnosti, také vyčnívá neschopnost přehrávání smíšených disků, nebo DVD médií s MP3, WMA a JPEG soubory (nutno si vystačit pouze s CD-R/W).

Klepněte pro větší obrázek

I tak se mi ale velmi líbilo menu, pomocí kterého probíhá přehrávání MP3, WMA a JPEG souborů. Čeština sice není korektně zobrazena, ani ID3 tagy, ale k vidění jsou celé názvy souborů a adresářů – i velmi dlouhých.

Samotná mechanika je sice „ostrozraká“, ale pomalá. Maximální rychlost posuvu je 4násobná. Nijak výrazně přitom naštěstí nehlučí.

Zaměřím-li se na DVD přehrávání, je samozřejmě bezproblémové a ihned po prvním spuštění jsem si všiml vynikajícího obrazu. Přístroj dokáže převést NTSC video na PAL a zobrazit ho korektně na TV, která zámořský formát neumí. Také při výběru titulků a zvukových stop není třeba tápat, české označení je zobrazováno. Někomu se může hodit i podpora disků VCD a SVCD. Marně jsem ovšem hledal základní funkci všech přehrávačů – zoom! Také rychlost posuvu je pouze 4x, ale u přehrávače bez DivX to až tak výrazné negativum není.

Stojí to za to?

Předpokládám, že při čtení Živě drtivá většina z vás sedí, takže cena, kterou nakonec vyslovím zřejmě nezpůsobí žádnou újmu z případného šoku. Jde o částku necelých 18 tisíc. V kategorii DVD rekordéru je to zatím jev běžný a tak méně movitým nezbude nic jiného, než počkat na dobu, kdy ceny spadnou (což jistě nastane). Díky přítomnosti I-Linku je přístroj zaslíben také videoamaterům, kteří se tak v lehce omezené míře obejdou bez počítače.

Kromě několika málo drobností si mne Pioneer DVR-320-S naprosto získal. Jedná se o vynikající přístroj. I když, domnívám se, že nejbližší budoucnost patří rekordérům s harddiskem. Právě na jeden z nich se podíváme blíže v příštím článku.

Přístroj k testu zapůjčila firma HifiShop.cz (www.hifishop.cz).

Diskuze (31) Další článek: BenQ nabízí kapesní DVD/MP3 přehrávač

Témata článku: Video, DVD, Speciální anténa, SCART, Kompletní šasi, První funkce, První minuta, První hodina, Rekord, Večírek, Manuální režim, Výrazné negativum, REK, Pioneer, Vynikající obraz, Rekordér, Fines, Fine, První film, Podrobné ladění, Chase


Určitě si přečtěte

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

** Honor u nás přichází s prvním telefonem bez Google Mobile Services ** Současný stav je lepší než na začátku, ideální ale není ** Zkusili jsme i hack s ručním přidáním služeb Googlu

Tomáš Holčík | 158

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

** 22. května 1990 uvedl Microsoft Windows 3.0 ** Systém z Microsoftu definitivně udělal lídra na desktopu ** Tehdejší Windows byly vlastně grafickou nadstavbou nad MS-DOS

Jakub Čížek | 75

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

** Po dvou měsících tu máme další linuxovou kopii ** Tentokrát jde o imitaci Desítek ** Sestavili ji brazilští geekové nad Ubuntu

Jakub Čížek | 135

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

** Jarní aktualizace Desítek přináší dost novinek, jsou ale spíš menší ** Zlepšují se stabilita, rychlost i komfort ovládání ** Revoluce ve Windows 10 teprve přijde

Vladislav Kluska | 93


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11