DVD proměňuje filmový svět

Budou filmy na DVD současně s jejich uvedením v kině? A co ještě dřív?

Disk DVD tiše číhal v závětří skoro deset let, a pak dobyl svět bleskovou válkou. DVD přehrávač má dnes 45 % domácností ve Velké Británii (čtyřnásobek předloňských čísel!), a většina domácností v USA. V ČR je to zatím jen desetina, ovšem výzkumy nezapočítávají DVD mechaniky v počítačích, kterých bude jistě více než přehrávačů – přesto ale zatím silně zaostáváme, zejména v počtu prodaných disků. V ČR se loni prodal milión disků DVD; dá se odhadnout, že na jednoho vlastníka DVD přehrávače nebo počítačové DVD mechaniky připadl jen jeden disk. (Bylo by jistě zajímavé toto číslo porovnat s počtem prodaných DVD-R/RW médií; bohužel tento údaj k dispozici nemáme).

DVD ale dnes poráží i kino, a to ještě nedávno nikdo nečekal. Většina tržeb, které filmové studio trží, dnes jde z prodeje DVD, a nikoli z promítání v kině. Navíc z disku DVD má studio nejen víc peněz než z lístku z kina (to je logické, protože lístek je několikrát levnější), ale také vyšší marži: méně procent z částky, kterou utratí zákazníci, zůstane obchodníkům u disku DVD než u kina. A tato skutečnost, jejíž význam bude ještě několik let narůstat (tj. podíl tržeb z DVD bude stále výraznější a bude stále více převyšovat tržby z kin), začíná měnit tvář filmového světa.

Co je film filmem, konala se vždy premiéra v kinech. Film se vyrobil v tisících kopií a ty obrážely kina na celém světě; trvalo i několik let, než byl film uvolněn pro další média. Po kině následovaly videopůjčovny (cca 6-12 měsíců po premiéře), a opět po dalších 6-12 měsíců následoval prodej VHS, dnes DVD, v prodejně. Opět po podobné době následuje uvedení v placených televizních kanálech, jako je HBO, a až nakonec si přijde běžný, neplacený (free-to-air) kanál. Tento postup a sestup je logický – určoval vlastně pořadí tržeb studia, od největšího až po „výškrabky“ v běžných televizních kanálech.

Pořadí se sice ještě nemění, ale cosi je ve vzduchu - právě díky DVD. Studia potřebují zaplatit drahou výrobu filmu, a pokud budou tržby z DVD výrazně převyšovat kina, není důvod čekat rok po premiéře, než do kasy začnou padat tržby z disků. Studia proto začínají zkracovat dobu mezi filmem a DVD: například známí Piráti z Karibiku (Pirates of the Caribbean, mimochodem báječná filmová zábava) byli uvedeni na DVD za necelé čtyři měsíce po filmové premiéře. Není třeba dodávat, že u DVD jsou dalším zákaznickým půvabem bonusy nebo „director´s cut“, rozšířená verze, zatím bohužel velmi rozdílné kvality, od čtyřdiskových verzí Pána prstenů, u kterých fanoušek stráví další čtyři hodiny, až např. po některé české filmy, které se omezí na „fotografie z natáčení“. Dle informací bylo rychlé uvádění Pirátů z Karibiku na DVD okamžitým kasovním úspěchem, a podobně tomu bylo u dalšího populárního filmu Hledá se Nemo (Finding Nemo), na českém trhu zatím jen v předprodeji do 13. března. Filmová studia říkají, že jedním z dalších důvodů zkracování doby mezi kinem a DVD je také „kino-pirátství“: okamžitě po první premiéře slavného filmu obíhají po světě tzv. kinoripy, do DivX převedené filmy natočené na kameru z plátna kinosálu.

Další změnou je odsunutí video a DVD půjčoven na vedlejší kolej. Pokud je film uveden na DVD tři-čtyři měsíce po filmové premiéře, nemají půjčovny už skoro žádné časové okénko, aby si mohly také přijít na svoje, a stávají se pouze doplňkovým tržním kanálem. Kdysi si studia hýčkala videopůjčovny jako v bavlnce, ale zdá se, že s nástupem DVD jsou hozena přes palubu.

Analytici tvrdí, že je otázkou krátkého času, kdy budou filmy na DVD uváděny na trh ve stejný den jako film v kině; případně pouze vydavatel počká rok, než uvede od kina odlišnou verzi typu „Special edition“ nebo „Director´s Cut“ s bonusy – neboť pokud by v souběžný den šel na trh rozšířený film na DVD a běžný do kina, tak by to už zřejmě kinořetězce těžko rozdýchávaly. Ale jestli to tak půjde dál, můžeme se dočkat doby, kdy se prioritním kanálem pro vydavatele stane DVD – bodejť, s cenou za osm stovek – a teprve po povinném půlročním půstu bude film puštěn do levnějšího kina.

Diskuze (50) Další článek: IBM pracuje na MS Office pro Linux

Témata článku: Video, DVD, Půst, Pirát z Karibiku, Filmové studio, Rozdílný svět, Nema, HBO, Prodaný film, Filmy, Běžný den, Kino, Fil, Bonus, Nemo, Změna dráhy, Film, Svět, SVE, CuteSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
PlayStation bude chybět na letošním Gamescomu. Neukáže se ani Nintendo a další velké společnosti

PlayStation bude chybět na letošním Gamescomu. Neukáže se ani Nintendo a další velké společnosti

Německý Gamescom letošní ročník na rozdíl od E3 nevynechá. Několik velkých společností už ale stihlo potvrdit, že se neplánují zúčastnit.

Martin Nahodil
PlayStationGamescom
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Zákaz potratů nutí ženy mazat aplikace pro sledování svého cyklu. Facebook to řeší mazáním účtů a příspěvků

Zákaz potratů nutí ženy mazat aplikace pro sledování svého cyklu. Facebook to řeší mazáním účtů a příspěvků

** Zrušení práva na potrat v USA má nečekaný vliv i na mobilní technologie ** Uživatelky ze strachu mažou citlivé aplikace ** Meta zase maže příspěvky a účty lidí, kteří nabízí potratové pilulky

Martin Miksa
MetaZdravíPro ženy
Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

** BeReal je novou hvězdou mezi sociálními sítěmi ** Ukazuje pouze všední realitu běžných dní ** Aplikace vám jednou denně dá dvě minuty na poslání vlastní fotky

Martin Chroust
BeRealMobilní aplikaceSociální sítě