DVD přehrávač pod stromeček – proč ne?

Vánoční svátky se blíží a mnozí se rozhodují, co nadělí pod stromeček sobě nebo svým nejbližším. Loňským hitem byly DVD přehrávače, které stále zůstávají v oblibě. V tomto článku vám poskytneme několik rad, jak při nákupu postupovat.

Související články

Vánoční upgrade počítače – jak vybírat?
Průvodce koupí cenově dostupného LCD panelu
MP3 přehrávač jako ideální dárek

VHS kazety jsou na odchodu a nastává éra DVD nosičů, případně éra jejich nástupců v podobě HD-DVD a Blu-ray DVD. Boj mezi těmito dvěma formáty stále neutichá a zatím není moc jasné, kdo vyjde ze souboje jako vítěz.

Je jisté, že vysoká kapacita těchto médií bude plně využita po zavedení kvalitního HDTV digitálního vysílání. Nyní se však ještě věnujme klasickým DVD diskům a přístrojům sloužícím k jejich přehrávání.

Související odkazy

Slovník
dekodér
DivX
DVD
firmware
HDTV

Katalog produktů
DVD DivX přehrávače

VHS je minulostí

Oproti klasickým videokazetám mají filmy uložené na DVD několik výhod, a to zejména kvalitní obraz a prostorový zvuk ve vysoké kvalitě. Kromě toho je možné díky kapacitě uložit na disk více jazykových mutací.

Na trhu existuje celá řada přehrávačů různých kategorií. Od těch nejlevnějších, které jsou určeny nenáročným a běžným uživatelům, až po hi-end produkty s cenami vysoko nad 10 tisíc. Ty si koupí snad jen opravdu zapálení jedinci a milovníci skvělého prožitku z filmu nebo hudby.

Klepněte pro větší obrázek

Pokud patříte mezi ty, kteří si za dlouhou dobu nastřádali hodně videokazet a sbírku nehodláte rušit (a nechcete nebo nemůžete je převést na DVD) a chcete zároveň přehrávat i DVD disky, může pro vás být atraktivní řešení v podobě DVD/VHS rekordérů. Tato zařízení umožňují přehrávat oba druhy záznamů.

Samozřejmě je možné koupit k současnému videu i DVD přehrávač, ale zmíněné řešení je elegantnější a zabere méně místa. Navíc můžete přehrávaný film na DVD (obvykle musí být disk nechráněný) nahrát na kazetu. Náročnější uživatelé, kteří chtějí zvolna přejít od nahrávání na videokazety k nahrávání na DVD, zvolí místo kombinace videorekordéru a DVD přehrávače přístroj kombinovaný s DVD rekordérem. O samostatných DVD rekordérech se zmiňuji níže v článku.

Formáty – budiž podpora

Vraťme se nyní zpět k samotným přehrávačům. Ty se neomezují jen na přehrávání DVD, ale dnes už většina z nich běžně zvládne přehrát zvuková CD, CD-R/RW, VCD, SVCD, SACD nebo filmy ve formátu DivX. Běžná je i podpora českých titulků, není však od věci si podporu titulků ověřit. Umožňují také prohlížet fotografie vypálené na nosiči nebo přehrávat zvukové soubory.

Důležitá je rovněž otázka regionů, protože svět je na ně rozdělen, což třeba neumožňuje přehrát DVD disk zakoupený v Americe na evropském přehrávači. Na trhu existují i odblokované, tzv. region-free přehrávače nebo se dá podpora vyřešit aktualizací firmwaru.

Je také vhodné ujistit se, že má přehrávač zabudovaný integrovaný dekodér vícekanálového zvuku. Pak k němu stačí jen připojit reproduktorovou sestavu, v opačném případě je nutné sestavu doplnit externím AV přijímačem s dekodérem. Dnes dekodér obsahují i ty nejlevnější přístroje, ale nemusí tomu tak být vždy.

Můžete se setkat i s případy, kdy mají levnější přehrávače dekodér, zatímco dražší jej neobsahují. Nemusí však být od věci koupit samostatný AV receiver, protože nemusí sloužit pouze jako jednoúčelový dekodér a zesilovač zvuku z DVD. Je možné k němu připojit jakoukoliv zvukovou soustavu jako VHS přehrávač, televizi či věž. K tomuto účelu jsou na zadní straně další vstupy.

Zvuk je v přehrávači obvykle vyveden na analogové konektory scart a v případě přehrávačů s dekodérem jsou navíc jednotlivé kanály vyvedeny na samostatné analogové konektory cinch. Kromě nich mohou být některé modely vybaveny i digitálními výstupy.

Další užitečnou funkcí přehrávače může být funkce Progressive Scan, která může zkvalitnit výstupní obraz. Pokud však nemáte kvalitní televizi nebo projektor, zřejmě tento výstup nevyužijete. Nejkvalitnější komponentní video výstup už dnes naleznete i u nejlevnějších modelů.

Další, ne už tolik podstatné vlastnosti, které mohou být užitečné, jsou například video zoom, zobrazení názvu souboru na displeji, podpora diakritiky v menu, podpora více formátů titulků, vzhled nebo barva.

Pokud je o nějaké zboží zájem, je pravděpodobné, že s jeho výrobou a distribucí přijdou také neznačkoví či méně známí výrobci. Jejich produkty mívají často nižší ceny než produkty velkých výrobců. Koupě takového produktu pak může přinést jisté problémy, a to zejména s případnou reklamací. Což může nastat v případě, že firma zkrachuje nebo se přemění na jinou.

Mistři komprimovaného obrazu

Kromě přehrávání formátu SVCD a VCD jistě většina uživatelů ocení dokonalou podporu komprimovaných formátů DivX a XviD. DivX je video formát založený na kompresi MPEG4. Jeho výhodou je výborný poměr kvalita obrazu/velikost videa. I když může někdo tvrdit, že v době levných DVD vypalovaček je to přežitek, najde se jistě mnoho lidí, kteří jej využívají. Navíc má mnoho uživatelů ve sbírce spoustu starších filmů v tomto formátu.

Dnes již podporu DivX zahrnuje většina přístrojů. Známým firmám úspěšně sekundují neznačkoví výrobci, jejichž produkty mají při srovnatelné funkcionalitě někdy až výrazně nižší cenu. Některé (i značkové) přístroje mohou mít menší problémy s přehráváním videa XviD.

Kamenem úrazu zde mohou být titulky. Konkrétně podpora české diakritiky v nich. Jistě není příjemné, pokud se vám místo písmen ř, ž, š budou zobrazovat prapodivné znaky. Někdy řeší tento problém nový firmware. Jistě oceníte také podporu více formátů titulků (SRT, SUB…). Ohledně podpory češtiny by vás měl informovat prodejce. Jestliže chcete přehrávač nejdříve otestovat (včetně podpory češtiny a formátů), můžete ho koupit přes internetový obchod, kde byste měli mít podle zákona garanci vrácení peněz do 14 dnů.

Soustavy domácího kina – all-in-one

Je jistě pěkné pochlubit se známým, že máte v bytě domácí kino, ale záleží také na jeho kvalitě. Kromě kvalitních reproduktorů, které zprostředkují dokonalý zážitek, je vhodné pro jeho umocnění sledovat kvalitní obraz. A to buď na drahé televizi, nebo pomocí projektoru.

Ne každý si to však může dovolit. Výrobci proto přišli s řešením all-in-one, tedy DVD přehrávač s AV receiverem a soustavou reproduktorů. Na trhu lze nalézt i opravdu levné sestavy. Oproti samostatným řešením se u podobných sestav můžete setkat s horším zvukem, ale nemusí to být pravidlo. Problematický však může být upgrade těchto systémů.

Klepněte pro větší obrázek

Pro někoho mohou být tyto sestavy atraktivní

DVD rekordéry

Ještě před několika lety vládly v oblasti televizního záznamu VHS rekordéry. Časy se však mění a technologie jede dopředu. Zmíněné přístroje začínají střídat DVD rekordéry a DVD videorekordéry, což je kombinace obou přístrojů. Ceny rekordérů bez pevných disků začínají už na 6 tisících korunách, modely s nimi stojí od 10 tisíc výše. Není však problém najít i přístroj za padesát tisíc, který má ale v sobě pevný disk s úctyhodnou kapacitou 400 GB.

Také ceny médií se výrazně snížily a není problém koupit DVD za 10 korun. I tato skutečnost odsouvá klasické videokazety na druhou kolej, byť na nich mohou být uloženy delší časové záznamy. Samozřejmě záleží také na kvalitě pořízeného záznamu. Běžně se na jedno médium vejdou dvě hodiny záznamu s nesníženou kvalitou.

DVD rekordér můžete také samozřejmě použít pro přehrávání i běžných formátů, stejně jako klasický DVD přehrávač. Výhodou zmíněných videorekordérů je i možnost jednoduše nahrávat DVD na videokazety, u dražších modelů tomu může být i naopak. Pak můžete jednoduše zálohovat své staré kazety na DVD.

Klepněte pro větší obrázek

Závěrem

DVD rekordéry nabývají na popularitě a většímu rozšíření tak brání pouze o něco vyšší ceny. DVD přehrávače tak stále zůstávají více atraktivní. To se však jistě s dalším snižováním cen změní.

Pokud tedy ještě DVD přehrávač nevlastníte, můžete o jeho koupi uvažovat. V článku jsem vám přinesl několik doporučení pro jeho nákup. Samozřejmě se nabízí i možnost poradit se před nákupem se zkušenějšími přáteli nebo prodejcem. V široké nabídce trhu si jistě každý vybere. Na závěr ještě přináším tabulku několika zajímavých přehrávačů. Uvedené ceny jsou orientační a včetně DPH.

Další informace naleznete také v našem katalogu DVD DivX přehrávačů.

Produkt Formáty Česky menu/DivX titulky Dekodér zvuku/ostatní Cena (Kč) Adresa
Xoro HSD 4000 DVD, MPEG4, DivX, (S)VCD, Audio-CD, MP3, WMA, CD-R/W, DVD-R/W, DVD+R/W, JPEG Photo-CD, Kodak Picture-CD ano/ano ano/čtečka paměťových karet 2490 www.xoro.cz
Yamada DVX 6700 DVD, DVD-R/RW, DVD+R/RW, CD, CD-R/RW, CD-A, VCD, SVCD, JPG-CD/DVD, MPEG2, MPEG4, DivX, VCD, SVCD, DVD, OGG, WMA, MP3 ne/ano ano/freeregion 2250 www.yamada.de
Thomson DTH 250E DVD+R/RW, DVD-R/RW, DVD+R DL, (S)VCD, DivX, CD-R/RW, MP3, WMA, JPEG ano/ano ne/čtečka paměťových karet 2100 www.thomson.cz
Panasonic DVD-S49E-S DVD-RAM, DVD-R/RW, DVD+R/RW, DVD-Video, DVD-Audio, CD-R/RW, (S)VCD, WMA, WMV, JPEG, MP3, MPEG 2, MPEG 4, DivX no/ano ano/množství vstupů a výstupů 3370 www.panasonic.cz

Zdroje: www.korunka.cz, www.cybex.cz, www.videoexpert.cz, www.dvdprehravace.cz

Diskuze (42) Další článek: Ke stažení: je libo 2,5 GB volného místa gratis?

Témata článku: Video, DVD, Sestavy, Zvuková kvalita, Atraktivní řešení, Domácí projektor, Xvid, SCART, Samostatný článek, Dokonalý zážitek, Receiver, Str, Stromeček, Televize Panasonic, SACD, Klasický problém, Přehrávač, Nejlevnější model, Přehrávaný film, Nejlevnější televize, Externí pevné disky nejlevnější, Možný upgrade, Av přijímače, Kvalita obrazu, Televize s DVD


Určitě si přečtěte

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 105

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 28

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 15


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky