DVD, plazmové televize, digitální fotoaparáty a MP3 přehrávače

Tyto čtyři kategorie mají letos zaznamenat největší růst. Chystejte si peněženky; kdo nic z toho nebude mít, je společensky znemožněn.
DVD, plazmové televize, digitální fotoaparáty a MP3 přehrávače
Právě proběhlý veletrh CES (Consumer Electronics Show) byl možná vůbec nejvýznamnější v celé své historii; jednoznačně sebral první místo počítačovým veletrhům PC Expo a ukázal, co je z celé elektronické branže žhavé a kde je klid a nuda. Prodej počítačů sice letos má zase o 4% povyrůst, což je po letech stagnace něco jako malý zázrak, ale to nestačí k žádnému vzruchu. Prodej počítačů je totiž v posledních letech stejně zajímavý jako prodej ledniček: už se do mražáku nevejde všechno to maso, co jsem koupila? Tak kup nějaký větší.

Zato v digitální elektronice, v kategorii označované v angličtině souhrnně jako gadgets, která na české přiléhavé pojmenování zatím čeká, se mají dít věci. Prodeje ve významných kategoriích digitálních zařízení má růst o mnoho desítek procent; na druhé straně ovšem stejně tak prodej zařízení analogových má v některých kategoriích o desítky procent poklesnout. Abychom se s těmito příšerami minulosti vypořádali jednou provždy: v zákaznické nemilosti budou analogové televizory, VHS přehrávače a rekordéry, analogové audio a, ó hrůzo, jak je možné, že to ještě někdo vůbec vyrábí a kupuje – telefony se šňůrou. Tak alespoň tvrdí studie firmy CEA, vydaná při příležitosti veletrhu.

DVD branže má jednoznačně vést segment pohyblivých obrázků. DVD přehrávačů (samostatných, nepočítačových) se má prodat o 14% více než loni; to nevypadá jako významný růst, ale v absolutních číslech to znamená, že jen v USA se jich má prodat letos přes dvacet miliónů kusů. Na konci roku by tak DVD přehrávačem měla být vybavena už polovina amerických domácností – to je kritická masa, která podle odborníků pomůže „usmrtit“ VHS během velice krátké doby.

Digitální, „plazmové“ televizory mají rovněž zažít svůj boom – zde, bohužel, bude domácí trh na svou příležitost ještě nějakou dobu čekat, neboť plné využití těchto technologií není bez digitálního televizního signálu možné. Kdo loni nebo předloni strávil čas v zahraničí, např. ve Velké Británii, mně jistě dá za pravdu, že čekání na tuto úžasnou věc se skoro nedá vydržet… Zatím musíme Americe závidět – prodej těchto televizí má vzrůst o 40%, i když zatím nejde o velká čísla; tržby mají dosáhnout jen 616 mil. dolarů, půjde tedy o prodej někde mezi jedním a dvěma milióny kusů.

MP3 přehrávače půjdou i letos nahoru, celosvětově. To jistě nikoho nepřekvapí, stejně jako předpokládaný růst o 26%; zajímavější ale je, že se jich má v USA letos prodat 2.1 miliónu. MP3 přehrávač, který je mezi fanoušky už standardem, bez kterého se nedá vyjít na ulici, má mezi běžnou populací ještě daleko ke komoditě – například stolních DVD playerů se má prodávat desetkrát více než podstatně levnějších MP3 přehrávačů. (Jde pochopitelně o hardwarové přehrávaček nikoli o „WinAmpy“).

Podstatně lepší prodeje mají čekat digitální fotoaparáty. Těch se má jen v USA prodat letos 11 miliónů kusů; digiťáky se stávají komoditou, už předstihly v prodeji analogové fotoaparáty (u nás také) a podobně jako v souboji DVD versus VHS je jednoznačně dobojováno. Toto dobře potvrzuje i trh analogů z druhé ruky – na různých bazarových serverech nebo na eBay zakoupíte nové či téměř nové analogové fotoaparáty za zcela směšné ceny, nabídka řádově převyšuje poptávku a lidé už nechtějí analogy prodat, oni se jich chtějí zbavit.

Je zajímavé, že i při mnohdy explozivním růstu prodeje „gadgets“ v hlavních kategoriích má celkově tento obor skoro stagnovat. Podle výzkumníků z CEA se má v Americe dosáhnout celkových tržeb ve výši 99.5 miliardy dolarů, to je jen o 3.5% víc než loni a se započtením inflačního koeficientu jde prakticky o nulový růst. Důvodů je více – jednak se v tomto čísle měří celý průmysl spotřební elektroniky, tj. jsou zde jak ony mizející VHS rekordéry stejně jako rostoucí MP3 přehrávače, a jednak ceny digitálních zařízení jdou prudce dolů. I když to ještě obvykle neplatí, je zřejmé, že cena digitálních zařízení se ustálí na nižších cenových hladinách než na jakých skončila cena jejich analogových kolegů v době, když vyklízeli trh. S tím zákazníci víceméně počítají, a proto nekupují tak moc, jak by obchodníci chtěli – už vědí, že staré analogové zařízení půjde dříve nebo později do šrotu, ale ještě vyčkávají, až cena digitálního náhradníka klesne dostatečně dolů; to se krásně projevilo u digitálních fotoaparátů.

Posledním zajímavým trendem je, že se příliš neplní trend o tom, že budeme zaplaveni „všemi možnými“ udělátky, nepojmenovatelného názvu i účelu, různými víceúčelovými hybridy a podobně. Je možné, že tato doba teprve přijde, ale dnes budou trhu dominovat jednoznačné dobře známé a produktově bohaté hlavní kategorie; kromě výše popsaných se ještě jedná o mobily a herní konzole.

Diskuze (81) Další článek: Piškvorky.NET 2002 mají vítěze

Témata článku: Televize, Fotografování, CES 2010, Fotoaparát, DVD, MP3, Hlavní kategorie, Analog, Digit, Různé kategorie, Celý průmysl, Zajímavý trh, Celá doba, Významný růst, Přehrávač, Digitální fotoaparáty, Digitální fotoaparát, Vzruch, Významná cena, Zajímavé číslo, Prodej, Gadgets, Tel


Určitě si přečtěte

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

** Apple, vývojáře i uživatele rozhodně nečekají dva roky prázdnin ** macOS se může uzavřít podobně jako iOS a iPadOS ** Přechod na Arm znamená stopku pro hackintoshe

Lukáš Václavík | 105

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

** Na disk nikdy neuložíte tolik dat, jak tvrdí výrobce ** Ajťáci si vymysleli vlastní jednotky jako mebibajt ** Zmatky vznikají i kvůli různým výjimkám

Lukáš Václavík | 110

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

** Rozhodujete se mezi Netflixem a HBO Go? Věřte, bude hůř ** Na trhu je mnohem víc ambicióznějších streamovacích služeb ** Některé by mohly do ČR zamířit ještě letos

Lukáš Václavík | 45

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 3


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11