DVD komplet Hitachi HTD-K160: typický levnáč

DVD přehrávač s receiverem podporující MP3 Hitachi HTD-K160 ukazuje, dobré a slabé stránky levných integrovaných řešení. Výběr jen na základě papírových parametrů, ceny a letmého předvedení na prodejně nemusí zejména pro levnou kategorii přehrávačů stačit.
DVD komplet Hitachi HTD-K160: typický levnáč
Dnes již můžeme říci, že z hlediska videopřehrávačů jsou DVD přehrávače rozhodně žhavým zbožím. I v naší republice a zejména díky předvánoční sezóně ustoupily běžné kazetové videopřehrávače na úroveň média pro příležitostný záznam pořadů z televize a hlavní roli přehrávače pro nahrané filmy převzaly DVD přehrávače. Svůj a nijak zanedbatelný podíl na tom mají zejména levné DVD přehrávače a jednoduché komplety nahrazující oddělené komponenty v elegantním štíhlém provedení, kde je vše, co pro přehrávání DVD, Audio CD a rádia potřebujete.

Klepněte pro větší obrázek

Hitachi HTD-K160 je typickým představitelem takovéto levné kategorie vše v jednom. V poměrně úzkém provedení s elegantním designem nabízí kompletní funkčnost. Přehrávač integruje samotný DVD přehrávač s podporou MP3, tuner a zesilovač s udávaným výkonem 50 W na kanál při frekvenci 1 kHz. Takto udaný výkon není moc objektivní, spíše je lepší se řídit podle celkového výkonu sestavy – 160 W. To odpovídá při pěti reproduktorech nejvíce výkonu okolo 30 W (přičemž to bude méně kvůli odběru vlastního přehrávače). Subwoofer je samostatně napájený s vlastním zesilovačem, zde je udáván výkon 100 W na 55 Hz, opět tedy počítejme s nižší efektivní hodnotou.

Klepněte pro větší obrázek

Reproduktor stojí na cédéčku, kvůli lepšímu odhadu velikosti

Reproduktory se připojují přes pružinové svorky a přívodní kabely nejsou nikde napevno připevněné, můžete tedy případně použít jiné. Svorky a kabely jsou přitom barevně odlišené pro snadnější montáž. Samotné satelitní reproduktory jsou vzhledově všechny stejné – menší plastové jednopásmové bedničky s bassreflexem. Pro snadnější montáž na stěnu mají reproduktory vzadu připraveny otvory na šroubky. Čelní stranu zakrývá neoddělitelná stříbrná mřížka. Bohužel s malými kašpárky tady nikdo velké divadlo nehraje. Zvuk reproduktorů je spíše podprůměrný a dobře pokrývá středy. Basy má na starosti subwoofer, který svou práci odvádí statečně, precizní výšky a čistota přednesu se však prostě do ceny už nevešly. Reproduktory lze díky svorkám vyměnit za jiné s impedancí 8 ohmů a sestavu tak přimět k lepším výkonům, kompletní sestavu si ale většinou člověk nekupuje proto, aby reproduktory rovnou vyměnil. Pochopitelně pro domácí sledování filmů a poslech cédéček v bytě, kde kvůli sousedům nevyužíváte plně dynamický potenciál vaší sestavy, to může klidně stačit. Přes podprůměrný zvuk je to ale v dané cenové kategorii spíše standardem, zázraky se prostě dějí minimálně.

Samotný přehrávač provedením ukazuje, že se nejedná o nějakého bezejmenného výrobce, mechanika je při otevření elegantně modře nasvícena, chod je tichý a spolehlivý. Dolní černá lesklá polovina čela přehrávače skrývá alfanumerický displej a také osm tlačítek pro slušné ovládání přehrávače i bez dálkového ovládání. Je tu také konektor pro sluchátka.

Klepněte pro větší obrázek
Vzadu jsou všechny potřebné konektory

Na zadní straně najdeme SCART, S-video a kompozitní výstup videa, stereo audio výstup i vstup (nebývá rozhodně pravidlem), výstup pro subwoofer, digitální výstupy, konektor pro anténu a pochopitelně pět svorek pro přední a zadní reproduktory.

Subwoofer se připojuje tradičním cinch kabelem a je napájen samostatným kabelem. Neobsahuje žádné ovládací prvky, nelze jej tedy vypnout, zapnout nebo na něm nastavovat hlasitost. Ta se nastavuje jen z přehrávače. Subwoofer se sám zapne, když do něj začne proudit zvuk, po pěti minutách ticha se pak zase sám uvede do pohotovostního režimu. Stav je indikován velkým barevným kolečkem o průměru šest centimetrů na přední straně. V pohotovostním režimu svítí červeně, v aktivním modře. Ve tmě je ale tato indikace poměrně výrazná a může i rušit, subwoofer nicméně nemusíte mít na viditelném místě, takže to není zas takový problém.

Klepněte pro větší obrázek

Vlevo pohotovostní režim s červenou signalizací, vpravo modrý aktivní režim.

Jak to přehrává

Přehrávání DVD filmů je zcela v pořádku, obraz je v dané kategorii v pohodě, několikaúrovňový zoom nijak přehrávání nezpomaluje a klidně si tak můžete zvětšit širokoúhlý film na celou obrazovku a v pohodě jej sledovat. Přehrávač nezná češtinu, česká řeč titulků se při přepínání přes dálkové ovládání zobrazuje jako unknown, zvuk nemá popisek jazyka vůbec. Samotné konfigurační menu přehrávače je jednoduché a postačující. Ačkoli přehrávač podporuje mimo Dolby Digital i DTS, vzhledem ke zvukové kvalitě reproduktorů to není slyšitelný rozdíl.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ovládací menu je jednoduché a názorné.

Klepněte pro větší obrázek
Bez výstřelků, ale stačí.

Přehrávání zvukových CD logicky funguje také, při přehrávání navíc můžete rozprostřít přes Dolby prologic zvuk do všech reproduktorů, ne jen do předních dvou. Bohužel při přehrávání se mezi skladbami objevuje krátká, ale rušivá mezera, plynule navazující skladby jsou tak rozděleny. Při přehrávání CD se aktivuje výstup na televizi, zobrazované informace ale jen kopírují to, co je vidět na displeji přehrávače.

MP3 je podporováno, na obrazovce vypadá výběr skladeb jako na spoustě jiných přehrávačů – dva panely, vlevo složky, vpravo obsah aktuální složky, kde se obrazuje prvních 11 znaků z názvu skladby. Bohužel nejsou podporovány ID3 tagy, playlisty, během přehrávání také nelze přecházet mezi složkami či vybírat jinou skladbu. Při přehrávání není nutné používat televizi, přehrávač má dva volitelné režimy, lineární bez nutnosti výběru skladeb a interaktivní s výběrem skladeb ze složek na obrazovce.

Tuner stručně řečeno tuneruje. Podporuje AM/FM se standardní citlivostí, zobrazuje název stanice z RDS a má paměť na 40 stanic. Při poslechu rádia, stejně jako při poslouchání vnějšího vstupu není aktivován televizní výstup. Tyto dva režimy ale také zcela nelogicky zablokují vysouvání vozíku mechaniky, nemůžete tak během poslechu rádia vyměnit cédéčko nebo DVD v mechanice. Dalším režimem je TV/AV, kdy se SCART kabel použije jako vstup z televize a do reproduktorů posílá standardní zvuk z televize.

Typický představitel

Hitachi HTD-K160 je ryzím představitelem levných kompletních sad pro domácí kino. Ti, co hledají dostupné, snadno zapojitelné a rozměrově kompaktní řešení pro domácí kino určené do bytu, budou jistě spokojeni. Za levné peníze prostě dostanete levný přehrávač který může klidně mnohým stačit. Ten, kdo hledá nekompromisní řešení, nebude tímto přehrávačem uspokojen, podobný názor ale bude mít na celou kategorii podobných levných sad. Nelze prostě odsoudit jeden typ přehrávače, pokud máme tolerovat celou jednu navíc velmi prodávanou kategorii přehrávačů, kterou zastupuje. Každý z této kategorie si vyžaduje určitý kompromis, bohatě ale bude stačit, když si budete vybírat nejen podle ceny a vzhledu čelního panelu, jak je smutným pravidlem, a opravdu si přehrávač proklepnete důkladněji. Pak ty vaše kritéria může klidně splnit i tento přehrávač.

Cena: přibližně 11 000 Kč s DPH
Zapůjčeno od: Hitachi Europe
Technické specifikace

Diskuze (10) Další článek: Český Telecom: zisk za první čtvrtletí klesl o 34 procent

Témata článku: Video, DVD, Sestavy, Sluchátka s ovládáním hlasitosti, Audio kabely, Zanedbatelný podíl, Úzké video, Subwoofer, Impedance, Komp, Satelitní komplety, Satelitní antény, Určitý kompromis, Poslech, Cinch, Domácí kino, Zesilovače, Levný přehrávač, Podobný názor, Komplet, Velké divadlo, Sluchátka k televizi, Televizní sluchátka, Kompletní funkčnost, SCART


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 92

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 59

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 27

9 tipů, jak vyšlechtit nabídku Start ve Windows 10, aby lépe sloužila

9 tipů, jak vyšlechtit nabídku Start ve Windows 10, aby lépe sloužila

** Nabídka Start už existuje bezmála čtvrt století ** Ve Windows 10 postupně dostala celou řadu funkcí ** Start si můžete ve velkém rozsahu přizpůsobit

Karel Kilián | 46


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky