DVD do kapsy: recenze přenosného DVD přehrávače Panasonic DVD-LV65

Máte plno filmů na DVD a chcete si je přehrávat na služebních cestách, dovolené nebo cestou do práce? Pak sáhněte hodně hluboko do peněženky a pořiďte si malý přenosný DVD přehrávač velikosti discmana, který zvládá přehrávat i audio cédéčka, MP3, filmy MPEG4 a to i z paměťových karet SD.
DVD do kapsy: recenze přenosného DVD přehrávače Panasonic DVD-LV65
Kapitoly článku

Skutečně mini

Když jsem vybalil DVD přehrávač z krabice, překvapila mne jeho malá velikost. Pokud si vzpomenete na první discmany a přidáte na každé straně pár milimetrů, máte DVD přehrávač LV-65. Velikost se sice zvětšila po připojení externí baterie, ale ne nijak drasticky. I s ní váží přehrávač jen 1200 gramů. Půdorys přehrávače je zhruba stejný jako velikost krabičky na cédéčko, výška činí jen tři centimetry.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Půdorys téměř odpovídá krabičce od cédéček

Přehrávač vypadá jako malý notebook – má dvě části, odklopný displej na kloubu a spodní část s mechanikou a ovládacími prvky. Zatímco hlavní část je celá stříbrná, displej má černý lesklý povrch. Mechanika má stejné uchycení médií jako notebook, takže při vkládání je nutné použít menší sílu pro nasazení dévédéčka na kotouč. Bohužel na jedné straně chybí otvor pro prst, takže se dévédéčko hůře vydělává – na to si musíte dát pozor. Pokud otvíráte víko mechaniky, musí být displej zcela odklopen, jinak se víko zcela neotevře a médium není možné vložit. Tlačítko pro otevření mechaniky je na přední straně přístroje.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Vkládání do mechaniky je pohodlné, zato vyndávání nikoliv

I bez dálkáče

Ačkoliv je k přehrávači dodáváno malé dálkové ovládání (je napájeno plochou baterií, jež je v základním balení), není nutné ho používat. Na horní straně přístroje jsou následující tlačítka: posun po kapitolách vpřed a vzad, pauza, stop a hraj, dále menu, hlavní menu, návrat a tlačítko pro zobrazení informací na displeji. Pro pohyb v menu pak slouží pětisměrový joystick. Zkrátka nechybí nic, kvůli čemuž byste skutečně potřebovali dálkové ovládání.

Poznámka: K ovládání přehrávače jsem bez problému používal také dálkové ovládání od mého receiveru, rovněž značky Panasonic.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Ovládací prvky přehrávače - vlevo ovládání menu a přehrávání,
vpravo posouvání po kapitolách a změna zdroje dat

Pod displejem jsou pak tři tlačítka pro práci s obrazem. Monitor slouží k nastavení zoomu pro sledování obrazu 4:3 od kraje do kraje (horní strany se oříznou), roztáhnutí obrazu 4:3 na celou plochu displeje a normální poměr stran 16:9 bez deformace. Vzhledem k tomu, že většina DVD používá formát 16:98, nebudete tlačítko Monitor potřebovat zase tak  často. Vpravo jsou pak dvě tlačítko pro nastavení jasu a barevnosti obrazu – nižší jas šetří baterii, vyšší zase poslouží při přehrávání na vnějším světle.

Všechno je malinké

Displej je poměrně malý, rozlišení pět palců (11 x 6 cm), ale na sledování to bohatě stačí. Obraz DVD sice není tak dobrý jako na kvalitním stolním displeji, připadal mi příliš ostrý a v některých chvílích lehce zrnitý, pokud se ale na něj nebudete dívat z dvaceti centimetrů, nebude vám to vadit. Rychlost překreslování je svižná, takže nevidíte řádná zpoždění či „duchy“. Vzhledem k velikost přehrávače mohl být displej ještě o palec větší (vešel by se), ale nad tím se nemá smysl pozastavovat.

Displej je umístěn na dvou kloubech, takže s ním lze manipulovat skutečně mnoha způsoby; lze jej třeba přiklopit k přístroji displejem nahoru, ostatně různé variace vidíte na obrázcích. Pokud přístroj zavřete, přehrávání pokračuje dál, protože přehrávač má i výstup na televizor; bylo by hloupé, aby se po zavření přehrávání přerušilo. Když je přístroj zavřený, fungují pouze externí výstupy, interní reproduktor se vypne.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Díky uchycení displeje je možné jej nastavit skutečně variabilně;
to je poměrně unikátní řešení oproti konkurenci

Chodící domácí kino

Výstupy na televizor najdete po straně. K přístroji je dodáván kabel, na jehož jednom konci jsou dva jacky, na druhém pak tři cinche – jeden pro kompozitní video, dva pro levý a pravý reproduktor. Ty zapojíte do televizoru a je to. Analogový zvuk můžete rovněž vyvést do receiveru (nebo obyčejného Dolby Surround zesilovače) a využít tak prostorového zvuku Dolby ProLogic II. Přehrávač má dokonce digitální výstup (podporuje DD i DTS) – do konektoru pro audio připojíte optický kabel a je to; bohužel tento kabel není ve standardní dodávce, je nutné jej dokoupit; klasický výstup na optiku přehrávač nemá, je zde sdružený konektor pro analogový a digitální zvuk.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Vlevo konektory pro zapojení externího obrazu a zvuku, vpravo konektor
pro sluchátka a nabíječku; na levém obrázku vidíte i slot pro kartu SD (zde modré barvy)

Témata článku: Video, Notebooky, DVD, Panasonic, Pan, Domácí kino, Cinch, Optický audio kabel, Malá krabička, Receiver, Velikost, Zajímavý přístroj, Horní strana, Domácí kina, Ovládání, Konkurence, Kompaktní velikost, Dálkové ovládání, Optický digitální audio kabel, Televizory Panasonic, Přehrávač, Kino, Recenze, Levá strana, Sluchátka k notebooku

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost