DVD do kapsy: recenze přenosného DVD přehrávače Panasonic DVD-LV65

Máte plno filmů na DVD a chcete si je přehrávat na služebních cestách, dovolené nebo cestou do práce? Pak sáhněte hodně hluboko do peněženky a pořiďte si malý přenosný DVD přehrávač velikosti discmana, který zvládá přehrávat i audio cédéčka, MP3, filmy MPEG4 a to i z paměťových karet SD.
DVD do kapsy: recenze přenosného DVD přehrávače Panasonic DVD-LV65
Kapitoly článku

Skutečně mini

Když jsem vybalil DVD přehrávač z krabice, překvapila mne jeho malá velikost. Pokud si vzpomenete na první discmany a přidáte na každé straně pár milimetrů, máte DVD přehrávač LV-65. Velikost se sice zvětšila po připojení externí baterie, ale ne nijak drasticky. I s ní váží přehrávač jen 1200 gramů. Půdorys přehrávače je zhruba stejný jako velikost krabičky na cédéčko, výška činí jen tři centimetry.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Půdorys téměř odpovídá krabičce od cédéček

Přehrávač vypadá jako malý notebook – má dvě části, odklopný displej na kloubu a spodní část s mechanikou a ovládacími prvky. Zatímco hlavní část je celá stříbrná, displej má černý lesklý povrch. Mechanika má stejné uchycení médií jako notebook, takže při vkládání je nutné použít menší sílu pro nasazení dévédéčka na kotouč. Bohužel na jedné straně chybí otvor pro prst, takže se dévédéčko hůře vydělává – na to si musíte dát pozor. Pokud otvíráte víko mechaniky, musí být displej zcela odklopen, jinak se víko zcela neotevře a médium není možné vložit. Tlačítko pro otevření mechaniky je na přední straně přístroje.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Vkládání do mechaniky je pohodlné, zato vyndávání nikoliv

I bez dálkáče

Ačkoliv je k přehrávači dodáváno malé dálkové ovládání (je napájeno plochou baterií, jež je v základním balení), není nutné ho používat. Na horní straně přístroje jsou následující tlačítka: posun po kapitolách vpřed a vzad, pauza, stop a hraj, dále menu, hlavní menu, návrat a tlačítko pro zobrazení informací na displeji. Pro pohyb v menu pak slouží pětisměrový joystick. Zkrátka nechybí nic, kvůli čemuž byste skutečně potřebovali dálkové ovládání.

Poznámka: K ovládání přehrávače jsem bez problému používal také dálkové ovládání od mého receiveru, rovněž značky Panasonic.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Ovládací prvky přehrávače - vlevo ovládání menu a přehrávání,
vpravo posouvání po kapitolách a změna zdroje dat

Pod displejem jsou pak tři tlačítka pro práci s obrazem. Monitor slouží k nastavení zoomu pro sledování obrazu 4:3 od kraje do kraje (horní strany se oříznou), roztáhnutí obrazu 4:3 na celou plochu displeje a normální poměr stran 16:9 bez deformace. Vzhledem k tomu, že většina DVD používá formát 16:98, nebudete tlačítko Monitor potřebovat zase tak  často. Vpravo jsou pak dvě tlačítko pro nastavení jasu a barevnosti obrazu – nižší jas šetří baterii, vyšší zase poslouží při přehrávání na vnějším světle.

Všechno je malinké

Displej je poměrně malý, rozlišení pět palců (11 x 6 cm), ale na sledování to bohatě stačí. Obraz DVD sice není tak dobrý jako na kvalitním stolním displeji, připadal mi příliš ostrý a v některých chvílích lehce zrnitý, pokud se ale na něj nebudete dívat z dvaceti centimetrů, nebude vám to vadit. Rychlost překreslování je svižná, takže nevidíte řádná zpoždění či „duchy“. Vzhledem k velikost přehrávače mohl být displej ještě o palec větší (vešel by se), ale nad tím se nemá smysl pozastavovat.

Displej je umístěn na dvou kloubech, takže s ním lze manipulovat skutečně mnoha způsoby; lze jej třeba přiklopit k přístroji displejem nahoru, ostatně různé variace vidíte na obrázcích. Pokud přístroj zavřete, přehrávání pokračuje dál, protože přehrávač má i výstup na televizor; bylo by hloupé, aby se po zavření přehrávání přerušilo. Když je přístroj zavřený, fungují pouze externí výstupy, interní reproduktor se vypne.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Díky uchycení displeje je možné jej nastavit skutečně variabilně;
to je poměrně unikátní řešení oproti konkurenci

Chodící domácí kino

Výstupy na televizor najdete po straně. K přístroji je dodáván kabel, na jehož jednom konci jsou dva jacky, na druhém pak tři cinche – jeden pro kompozitní video, dva pro levý a pravý reproduktor. Ty zapojíte do televizoru a je to. Analogový zvuk můžete rovněž vyvést do receiveru (nebo obyčejného Dolby Surround zesilovače) a využít tak prostorového zvuku Dolby ProLogic II. Přehrávač má dokonce digitální výstup (podporuje DD i DTS) – do konektoru pro audio připojíte optický kabel a je to; bohužel tento kabel není ve standardní dodávce, je nutné jej dokoupit; klasický výstup na optiku přehrávač nemá, je zde sdružený konektor pro analogový a digitální zvuk.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Vlevo konektory pro zapojení externího obrazu a zvuku, vpravo konektor
pro sluchátka a nabíječku; na levém obrázku vidíte i slot pro kartu SD (zde modré barvy)

Témata článku: Video, Notebooky, DVD, Panasonic, Televizory Panasonic, Pán, Kompaktní velikost, Optický audio kabel, Sluchátka k notebooku, Cinch, Pan, Recenze, Běžný notebook, Horní strana, Špičkové zařízení, Ovládání, Přehrávač, Konkurence, Dobíjení, Domácí kina, Parametr, Levá strana, Optický digitální audio kabel, Displej, Receiver


Určitě si přečtěte

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

** Airlander 10 nabídne plavby vzduchem v interiéru s prosklenou podlahou ** Luxusní vzducholoď byla původně vyvíjena pro vojenské účely ** Počítá se s třídenními „kochacími“ výlety za poznáním

Karel Kilián | 7

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 65

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

** Je lepší nabušený Photoshop, nebo program s jedním tlačítkem? ** Photolemur si myslí to druhé ** Tento fotoeditor neumí skoro nic, a přitom (skoro) všechno

Jakub Čížek | 19

Musk pošle lidi na oblet Měsíce. Japonský podnikatel Maezawa vezme na cestu až osm umělců

Musk pošle lidi na oblet Měsíce. Japonský podnikatel Maezawa vezme na cestu až osm umělců

** SpaceX chce nejdříve v roce 2023 vyslat lidi na oblet Měsíce ** Hlavním pasažérem bude japonský podnikatel Jusaku Maezawa, který vezme na cestu až 8 umělců ** Pětidenní cesta proběhne v chystané lodi BFS

Petr Kubala | 14


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku