Pro grabování DVD disků do formátu DIVX již nějakou dobu nepotřebujete počítač s Windows. Zkuste to v Linuxu a budete překvapeni jednoduchostí a rychlostí tvorby digitálního videa.
Již nějakou dobu používám pro zálohování svých DVD disků převod filmů do formátu DIVX. Až do nedávna jsem však pro tuto činnost používal operační systém Windows a příslušné kodeky. Protože však již delší dobu používám téměř výhradně operační systém Linux, porozhlédl jsem se po možnosti tvorby filmů ve formátu DIVX právě v tomto systému.
Není žádným tajemstvím, že již delší dobu není pro Linux problémem přehrávání téměř jakéhokoli videoformátu - tedy včetně formátu DIVX. Na známé adrese www.divx.com jsou k dispozici ke stažení vždy nejnovější verze tohoto kodeku nejen pro systémy Windows, ale také pro Linux nebo pro MacOS. Nás bude samozřejmě zajímat verze linuxová, kterou stáhneme a spuštěním instalačního skriptu nainstalujeme. Pokud však už máte nainstalován nějaký video přehrávač, máte již určitě tento kodek nainstalován.
Kodek je však jedna věc a obsluhující program věc druhá. Proto existuje výborný program Transcode, který je ve své nejnovější verzi 0.6.0pre5 více než dobře použitelný. Tento program (či spíše kolekce programů) zvládá vše, co můžete potřebovat - dokáže grabovat DVD disky na pevný disk, provádět konverzi do nejrůznějších formátů (divx4, divx5, openDivx, VCD, SVCD, QuickTime a další) i rozdělovat příliš velké AVI soubory do menších.
Jedinou nevýhodou tohoto programu je skutečnost, že celé jeho ovládání probíhá z příkazové řádky a vypisování několika desítek parametrů manuálně není zrovna nejpohodlnější. Proto existuje zajímavá nadstavba Transcode, která se nazývá DVD::RIP. Prográmek je poměrně malý, ale na druhé straně je velmi intuitivní. Jak tedy na něj?
Po spuštění tohoto programu si nejdříve musíte zvolit název nového projektu - nejvhodnější je samozřejmě název grabovaného filmu.

Na druhé záložce klikněte na tlačítko Read DVD Table of Contents a po chvíli se v okně zobrazí seznam všech stop (či chcete-li klipů) na DVD disku. V seznamu si můžete vybrat klipy, která vás zajímají a kliknutím na tlačítko View Selected... si je můžete prohlédnout v DVD přehrávači. Z menu vpravo seznamu si můžete zvolit jazyk zvuku i úhel vybraného klipu. Klepnutím na tlačítko RIP Selected... Přenesete vybrané .vob soubory na pevný disk vašeho počítače. V zápatí všech záložek můžete sledovat na procentuálním ukazateli průběh aktuální operace.

Na záložce třetí vidíte ve třech oknech náhled na vámi vybraný snímek filmu (ten zadejte do kolonky Grab Preview Frame). Na prvním náhledu vidíte film v původní velikosti, na druhém vidíte meziprodukt převodu a na třetím obrázku vidíte finální snímek. Velkost snímku můžete nastavit dvěma způsoby: můžete zadat jejich velikost do příslušných okének pod náhledy. Druhým způsobem je kliknutí na náhledy (zobrazí se obrázek v plné velikosti a natažením vodících linek nastavíte interaktivně výřez obrazu.

Předposlední záložka je záložkou nejdůležitější: zde nastavíte všechny možnosti převodu. V sekci Video Options můžete nastavit způsob úpravy vstupního videa (jako například odstranění prokládaného řádkování), také nastavení kodeku výstupního videosouboru (pokud máte nainstalován nejnovější DIVX 5.01, použijte určitě volbu divx5). Dále můžete nastavit další přepínače výstupního kodeku. V sekci Audio Options nastavte určitě jako kodek formát MP3, nastavte požadovanou Bitrate. Nstavit můžete také změnu úrovně hlasitosti nebo stupeň komprese zvuku. Zajímavá je také možnost nastavení počtu cédéček, na které má být spočítaný film rozkouskován. Samozřejmostí jsou také nastavení datového toku videa či zadání snímků, které se mají spočítat (pokud nechcete počítat celý film najednou). Já doporučuji nejdříve spočítat prvních několik snímků (používám 1 - 1000), abych měl přehled, zda jsou všechna nastavení provedena správně. Kliknutím na tlačítko Transcode spustíte výpočet filmu, kliknutím na tlačítko Transcode + Split spustíte výpočet filmu, na jehož konci bude výsledný soubor rozkouskován na zadaný počet CD nosičů. Výpočet filmu můžete sledovat ve spodním stavovém řádku.

Výpočet je poměrně rychlý a ze začátku mne skutečně překvapil - na stejném počítači se stejnou verzí kodeku i stejným nastavení jsem pod Windows jen zřídka dosáhl rychlosti výpočtu přesahující 7 obrázků za sekundu, v Linuxu (používám distribuci Mandrake 8.2) je průměrná rychlost výpočtu okolo 15 obrázků za sekundu a pouze u velmi náročných scén klesne k hodnotě 10 obrázků za sekundu. Kvalita výstupního souboru z obou systémů je srovnatelná.
Závěrem vám dlužím asi krátké vysvětlení: účelem tohoto článku nebylo zrazovat vás od použití vašeho operačního systému a doporučovat vám přechod na Linux. Článkem jsem chtěl jen ukázat, že Linuxu není zpracování video souborů vůbec cizí - a dokonce je v této oblasti velmi dobře a jednoduše použitelný.