DVD do DIVX: rychle a v Linuxu

Pro grabování DVD disků do formátu DIVX již nějakou dobu nepotřebujete počítač s Windows. Zkuste to v Linuxu a budete překvapeni jednoduchostí a rychlostí tvorby digitálního videa.
DVD do DIVX: rychle a v Linuxu

Již nějakou dobu používám pro zálohování svých DVD disků převod filmů do formátu DIVX. Až do nedávna jsem však pro tuto činnost používal operační systém Windows a příslušné kodeky. Protože však již delší dobu používám téměř výhradně operační systém Linux, porozhlédl jsem se po možnosti tvorby filmů ve formátu DIVX právě v tomto systému.

Není žádným tajemstvím, že již delší dobu není pro Linux problémem přehrávání téměř jakéhokoli videoformátu - tedy včetně formátu DIVX. Na známé adrese www.divx.com jsou k dispozici ke stažení vždy nejnovější verze tohoto kodeku nejen pro systémy Windows, ale také pro Linux nebo pro MacOS. Nás bude samozřejmě zajímat verze linuxová, kterou stáhneme a spuštěním instalačního skriptu nainstalujeme. Pokud však už máte nainstalován nějaký video přehrávač, máte již určitě tento kodek nainstalován.

Kodek je však jedna věc a obsluhující program věc druhá. Proto existuje výborný program Transcode, který je ve své nejnovější verzi 0.6.0pre5 více než dobře použitelný. Tento program (či spíše kolekce programů) zvládá vše, co můžete potřebovat - dokáže grabovat DVD disky na pevný disk, provádět konverzi do nejrůznějších formátů (divx4, divx5, openDivx, VCD, SVCD, QuickTime a další) i rozdělovat příliš velké AVI soubory do menších.

Jedinou nevýhodou tohoto programu je skutečnost, že celé jeho ovládání probíhá z příkazové řádky a vypisování několika desítek parametrů manuálně není zrovna nejpohodlnější. Proto existuje zajímavá nadstavba Transcode, která se nazývá DVD::RIP. Prográmek je poměrně malý, ale na druhé straně je velmi intuitivní. Jak tedy na něj?

Po spuštění tohoto programu si nejdříve musíte zvolit název nového projektu - nejvhodnější je samozřejmě název grabovaného filmu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na druhé záložce klikněte na tlačítko Read DVD Table of Contents a po chvíli se v okně zobrazí seznam všech stop (či chcete-li klipů) na DVD disku. V seznamu si můžete vybrat klipy, která vás zajímají a kliknutím na tlačítko View Selected... si je můžete prohlédnout v DVD přehrávači. Z menu vpravo seznamu si můžete zvolit jazyk zvuku i úhel vybraného klipu. Klepnutím na tlačítko RIP Selected... Přenesete vybrané .vob soubory na pevný disk vašeho počítače. V zápatí všech záložek můžete sledovat na procentuálním ukazateli průběh aktuální operace.

Klepněte pro větší obrázek

Na záložce třetí vidíte ve třech oknech náhled na vámi vybraný snímek filmu (ten zadejte do kolonky Grab Preview Frame). Na prvním náhledu vidíte film v původní velikosti, na druhém vidíte meziprodukt převodu a na třetím obrázku vidíte finální snímek. Velkost snímku můžete nastavit dvěma způsoby: můžete zadat jejich velikost do příslušných okének pod náhledy. Druhým způsobem je kliknutí na náhledy (zobrazí se obrázek v plné velikosti a natažením vodících linek nastavíte interaktivně výřez obrazu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Předposlední záložka je záložkou nejdůležitější: zde nastavíte všechny možnosti převodu. V sekci Video Options můžete nastavit způsob úpravy vstupního videa (jako například odstranění prokládaného řádkování), také nastavení kodeku výstupního videosouboru (pokud máte nainstalován nejnovější DIVX 5.01, použijte určitě volbu divx5). Dále můžete nastavit další přepínače výstupního kodeku. V sekci Audio Options nastavte určitě jako kodek formát MP3, nastavte požadovanou Bitrate. Nstavit můžete také změnu úrovně hlasitosti nebo stupeň komprese zvuku. Zajímavá je také možnost nastavení počtu cédéček, na které má být spočítaný film rozkouskován. Samozřejmostí jsou také nastavení datového toku videa či zadání snímků, které se mají spočítat (pokud nechcete počítat celý film najednou). Já doporučuji nejdříve spočítat prvních několik snímků (používám 1 - 1000), abych měl přehled, zda jsou všechna nastavení provedena správně. Kliknutím na tlačítko Transcode spustíte výpočet filmu, kliknutím na tlačítko Transcode + Split spustíte výpočet filmu, na jehož konci bude výsledný soubor rozkouskován na zadaný počet CD nosičů. Výpočet filmu můžete sledovat ve spodním stavovém řádku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Výpočet je poměrně rychlý a ze začátku mne skutečně překvapil - na stejném počítači se stejnou verzí kodeku i stejným nastavení jsem pod Windows jen zřídka dosáhl rychlosti výpočtu přesahující 7 obrázků za sekundu, v Linuxu (používám distribuci Mandrake 8.2) je průměrná rychlost výpočtu okolo 15 obrázků za sekundu a pouze u velmi náročných scén klesne k hodnotě 10 obrázků za sekundu. Kvalita výstupního souboru z obou systémů je srovnatelná.

Závěrem vám dlužím asi krátké vysvětlení: účelem tohoto článku nebylo zrazovat vás od použití vašeho operačního systému a doporučovat vám přechod na Linux. Článkem jsem chtěl jen ukázat, že Linuxu není zpracování video souborů vůbec cizí - a dokonce je v této oblasti velmi dobře a jednoduše použitelný.

Diskuze (21) Další článek: Digitální přetížení G2

Témata článku: Video, Windows, Linux, DVD, Meziprodukt, Stejný soubor, Split, Lin, Předposlední verze, Vybraný soubor, DivX, Cizí video, Options, Vybraný formát, Druhá sekce, Výstupní video, R.I.P., Požadovaná rychlost


Určitě si přečtěte

Microsoft pořád myslí i na odpůrce předplatného. Letos vydá Office 2021
Lukáš Václavík
Microsoft OfficeMicrosoft
Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 94

David Polesný
Jak vybrat notebookNotebooky
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 44

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle
Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 209

Jiří Kuruc
Apple
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 53

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Můžete mít dvakrát rychlejší VDSL? Mapa Cetinu ukazuje, kde je dostupný bonding
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní