DVD Decrypter: základní program pro kopírování a zpracování DVD filmu

Pokud si chcete pro vlastní potřebu vytvářet kopie filmů na DVD, přičemž potřebujete video zpracovat do jiného formátu, případně odstranit z DVD nepotřebné části, dobře vám poslouží DVD Decrypter. Podrobný popis programu.
DVD Decrypter: základní program pro kopírování a zpracování DVD filmu

Trochu teorie na začátek

Aby nebylo možné film DVD zkopírovat, je opatřen ochranou v podobě speciálního kódování CSS, Content Scrambling System. Díky není možné jen tak zkopírovat soubory z filmového dévédéčka na pevný disk a dále s nimi pracovat, např. si je přehrávat v softwarovém DVD přehrávači nebo vypálit na zapisovatelné DVD.

Pokud se tedy budete pokoušet zkopírovat data z DVD pomocí běžných programů jako Servant Salamander nebo přímo ve Windows, setkáte se s hláškou, že disk je zakódován a data není možné přečíst. Takto nemůžete zkopírovat soubory VOB, jen IFO a BUP, ty totiž kódované nejsou.

Klepněte pro větší obrázek
Zakódované soubory z dévédéčka nezkopírujete.

Poznámka: Některá DVD už ani kódovaná nejsou, můžete je tedy zkopírovat na disk běžným způsobem. Dělá to takto např. magazín DiViDi. Vzhledem k tomu, že ten, kdo chce, si DVD stejně zkopíruje pomocí mnoha různých programů, už ani kódování není nutné.

Jenže tato ochrana byla prolomena už v roce 1999, tedy v době, kdy se DVD teprve začalo pořádně rozšiřovat (více informací najdete na www.opendvd.org). Díky tomu je možné přečíst z filmového dévédéčka data dekódovaná a s nimi pak dále pracovat, např. udělat z nich video s menším datovým tokem a v nižším rozlišení tak, aby se dalo vypálit na cédéčko - asi všichni znáte formát DivX, který se proslavil právě díky konverzi DVD filmů do tohoto formátu.

Producenti DVD filmů mohli být až donedávna celkem v klidu – kdo chtěl kvalitu, musel si koupit originál, protože DivX takové kvality jako DVD nedosahuje, navíc je film ochuzen o bonusové materiály, další audio stopy apod. S rozmachem DVD vypalovaček ale distributorům DVD filmů vyvstává nejeden vlásek na hlavě: film je možné zkopírovat bez problémů celý, a to bez ztráty kvality, případně jej zmenšit tak, aby se dal vypálit na 4,7GB médium.

Tip: O kopírování DVD filmů jsem na Živě psal už několikrát: nejprve o programu DVDXCopy, který zkopíruje i dvouvrstvé DVD a rozdělí jej na dvě média, poté o programu DVD Shrink, který umí zmenšit DVD větší než 4,7 GB tak, aby se vešlo na zapisovací médium.

DVD Decrypter má spoustu možností

Pokud chcete video data dostat dekódovaná z DVD a dále s nimi pak pracovat (třeba si vytvořit zmíněný DivX nebo vypálit kopii na DVD), potřebujte program, který data z DVD dekóduje a uloží je na disk v nezakódované podobně. Tímto programem může být nedávno popsaný DVD Shrink, který má i další funkce, nebo jednoúčelový program DVD Decrypter.

Program DVD Decrypter je základním programem pro práci s daty na filmové DVD. Umí zkopírovat a dekódovat data z dévédéčka na pevný disk tak, aby se s nimi dalo dále pracovat. Nemusíte kopírovat všechna data, ale např. jen samotný film bez bonusů a menu, je možné zkopírovat celý DVD image a dokonce odstranit z filmu nepotřebné zvukové stopy či titulky. S příchodem programu DVD Shrink dostal sice DVD Decrypter silného konkurenta, nicméně spousta uživatelů dá přednost právě tomuto programu, protože jsou na něj zvyklý nebo proto, že jim vyhovuje více.

Co a kam kopírovat

Základní okno programu je celkem jednoduché. V políčku Source volíte zdrojovou mechaniku, v níž je uloženo dévédéčko. Pod ním jsou základní informace o dévédéčku jako typ kódování či region, pro který je film určen. V části Destination vybíráte cílovou složku, kam se budou soubory kopírovat. Dole je pak tlačítko, které spustí vlastní kopírování vybraných souborů. Program podporuje i zápis jednotlivých akcí do logu; zobrazení logu si můžete zapnout z menu View příkazem Log.

Klepněte pro větší obrázek  Vyberte si adresář, kam bude Decrypter ukládat zkopírované soubory.

Klepněte pro větší obrázek
Log programu se všemi akcemi

Témata článku: Video, DVD, Windows, Xvid, Zvuková stopa, Direct X, Film, Filmy, Vybraná část, Teorie, Image, Zpracování, DEC, Stream, Jednotlivý soubor, Enable, Jednotlivé položky, Samostatné video, Delay, Vybraný soubor, Celý film, Movie Edit, Buňka, Salamander, Základ


Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 43

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 34

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

** Máme tu další českou phishingovou vlnu ** Podle průzkumů máme stále problém s kybernetickou gramotností ** Nebezpečím jsou děti, které opouštějí rodiče

Jakub Čížek | 34


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky