DVD Decrypter: základní program pro kopírování a zpracování DVD filmu

Pokud si chcete pro vlastní potřebu vytvářet kopie filmů na DVD, přičemž potřebujete video zpracovat do jiného formátu, případně odstranit z DVD nepotřebné části, dobře vám poslouží DVD Decrypter. Podrobný popis programu.
DVD Decrypter: základní program pro kopírování a zpracování DVD filmu

Trochu teorie na začátek

Aby nebylo možné film DVD zkopírovat, je opatřen ochranou v podobě speciálního kódování CSS, Content Scrambling System. Díky není možné jen tak zkopírovat soubory z filmového dévédéčka na pevný disk a dále s nimi pracovat, např. si je přehrávat v softwarovém DVD přehrávači nebo vypálit na zapisovatelné DVD.

Pokud se tedy budete pokoušet zkopírovat data z DVD pomocí běžných programů jako Servant Salamander nebo přímo ve Windows, setkáte se s hláškou, že disk je zakódován a data není možné přečíst. Takto nemůžete zkopírovat soubory VOB, jen IFO a BUP, ty totiž kódované nejsou.

Klepněte pro větší obrázek
Zakódované soubory z dévédéčka nezkopírujete.

Poznámka: Některá DVD už ani kódovaná nejsou, můžete je tedy zkopírovat na disk běžným způsobem. Dělá to takto např. magazín DiViDi. Vzhledem k tomu, že ten, kdo chce, si DVD stejně zkopíruje pomocí mnoha různých programů, už ani kódování není nutné.

Jenže tato ochrana byla prolomena už v roce 1999, tedy v době, kdy se DVD teprve začalo pořádně rozšiřovat (více informací najdete na www.opendvd.org). Díky tomu je možné přečíst z filmového dévédéčka data dekódovaná a s nimi pak dále pracovat, např. udělat z nich video s menším datovým tokem a v nižším rozlišení tak, aby se dalo vypálit na cédéčko - asi všichni znáte formát DivX, který se proslavil právě díky konverzi DVD filmů do tohoto formátu.

Producenti DVD filmů mohli být až donedávna celkem v klidu – kdo chtěl kvalitu, musel si koupit originál, protože DivX takové kvality jako DVD nedosahuje, navíc je film ochuzen o bonusové materiály, další audio stopy apod. S rozmachem DVD vypalovaček ale distributorům DVD filmů vyvstává nejeden vlásek na hlavě: film je možné zkopírovat bez problémů celý, a to bez ztráty kvality, případně jej zmenšit tak, aby se dal vypálit na 4,7GB médium.

Tip: O kopírování DVD filmů jsem na Živě psal už několikrát: nejprve o programu DVDXCopy, který zkopíruje i dvouvrstvé DVD a rozdělí jej na dvě média, poté o programu DVD Shrink, který umí zmenšit DVD větší než 4,7 GB tak, aby se vešlo na zapisovací médium.

DVD Decrypter má spoustu možností

Pokud chcete video data dostat dekódovaná z DVD a dále s nimi pak pracovat (třeba si vytvořit zmíněný DivX nebo vypálit kopii na DVD), potřebujte program, který data z DVD dekóduje a uloží je na disk v nezakódované podobně. Tímto programem může být nedávno popsaný DVD Shrink, který má i další funkce, nebo jednoúčelový program DVD Decrypter.

Program DVD Decrypter je základním programem pro práci s daty na filmové DVD. Umí zkopírovat a dekódovat data z dévédéčka na pevný disk tak, aby se s nimi dalo dále pracovat. Nemusíte kopírovat všechna data, ale např. jen samotný film bez bonusů a menu, je možné zkopírovat celý DVD image a dokonce odstranit z filmu nepotřebné zvukové stopy či titulky. S příchodem programu DVD Shrink dostal sice DVD Decrypter silného konkurenta, nicméně spousta uživatelů dá přednost právě tomuto programu, protože jsou na něj zvyklý nebo proto, že jim vyhovuje více.

Co a kam kopírovat

Základní okno programu je celkem jednoduché. V políčku Source volíte zdrojovou mechaniku, v níž je uloženo dévédéčko. Pod ním jsou základní informace o dévédéčku jako typ kódování či region, pro který je film určen. V části Destination vybíráte cílovou složku, kam se budou soubory kopírovat. Dole je pak tlačítko, které spustí vlastní kopírování vybraných souborů. Program podporuje i zápis jednotlivých akcí do logu; zobrazení logu si můžete zapnout z menu View příkazem Log.

Klepněte pro větší obrázek  Vyberte si adresář, kam bude Decrypter ukládat zkopírované soubory.

Klepněte pro větší obrázek
Log programu se všemi akcemi

Témata článku: Video, Windows, DVD, Apod, Základní nastavení, Stručné vysvětlení, English, Přesná kopie, Označení, Vybraný soubor, Movie Edit, Soubor, Nastavení, Zvuková stopa, Jednotlivý soubor, Buňka, Image, Jet audio, Stream, Xvid, Filmy, Vlásek, Copy, Jednotlivé položky, Direct


Určitě si přečtěte

Solární panely v silnici vypadaly jako dobrý nápad. V praxi se ale neosvědčily

Solární panely v silnici vypadaly jako dobrý nápad. V praxi se ale neosvědčily

** Nápad použít na silnice místo asfaltu solární panely vypadal slibně ** Praktické testy však odhalily celou řadu nevýhod ** Nejhorší je směšná účinnost ve srovnání s fotovoltaickou elektrárnou

Karel Kilián | 62

Windows 10 už jsou na 700 milionech počítačů, ale není to jen labutí píseň?

Windows 10 už jsou na 700 milionech počítačů, ale není to jen labutí píseň?

** Windows 10 překonaly hranici 700 milionů instalací ** To je úctyhodné číslo a miliarda se blíží ** Analýzy ale i tak ukazují proměnu, jak používáme počítače a mobily

Jakub Čížek | 49

Inteligentní akvárium Bluenero se o rybičky postará samo

Inteligentní akvárium Bluenero se o rybičky postará samo

** Chcete chovat akvarijní rybičky, ale nemáte čas se o ně starat? ** Chytré akvárium je samo nakrmí a postará se o jejich komfort ** Projekt Bluenero zatím sbírá finance na Indiegogo

Karel Kilián | 20

Externí SSD se může hodit. Je rychlé, malé zvenku, velké uvnitř a cena už se snese

Externí SSD se může hodit. Je rychlé, malé zvenku, velké uvnitř a cena už se snese

** Vyzkoušeli jsme rychlé externí SSD Samsung T5 ** Externí SSD je lepší než flešky i velké plotnové disky, většímu rozšíření doposud bránila především cena ** Samsung T5 zvládne i chytré šifrování a připojení k mobilu

David Polesný | 27

V doupěti hackerů na brněnské FIT: Ukázali nám útoky na Bluetooth i vlastní chytré krabičky

V doupěti hackerů na brněnské FIT: Ukázali nám útoky na Bluetooth i vlastní chytré krabičky

** Internet je plný malwaru, to už dnes ví každý ** Víte ale, že lze útočit třeba i na Bluetooth? ** Navštívil jsem hackery z brněnského FITu

Jakub Čížek | 1


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku