Dvacet dolarů za každého uživatele

Dvanáct miliónů uživatelů ICQ se dnes rovná počtu diváků např. MTV, dnes zřejmě nejprofitabilnější televize světa.
Každý zná ten recept na zázračné zbohatnutí v osmnácti letech: naučíte se programovat, dostanete chytrý nápad, vytvoříte internetové udělátko a dáte jej zdarma na web. O nic se dále nestaráte, jen zdokonalujete program - na Internetu se informace šíří samy jako kruhy na vodě, takže během dvou let máte milióny uživatelů tohoto produktu. Načež si vás všimne bohatá firma a nabídne vám desítky, popřípadě stovky miliónů za produkt; vy neváháte, inkasujete peníze a máte do smrti vystaráno.

To není pohádka - takových případů se staly už desítky, i když pochopitelně tisícovky malých firmiček zase končí v propadlišti. Stačí se podívat na www.download.com, kde se denně objevuje dvacet nových programů - a opravdu se ujme jeden za půl roku. Nicméně pohlcení izraelské garážové firmičky Mirabilis, která produkuje program ICQ, americkým providerským gigantem America Online je naprosto spektakulární - AOL vyplatí chlapcům z firmy, která dosud nevydělala jediný dolar, částku 300 mil. USD povětšině v hotových penězích! Firmu Mirabilis tvoří tři majitelé (věk 24-26, s těmi osmnácti lety jsem to tady trošku přehnal); mladí pánové se zavázali zůstat ve firmě po další čtyři roky, takže je bezprostředně žádná "Florida" nečeká.

Program ICQ pravděpodobně zná každý - na světě jej užívá přes 12 mil. uživatelů, simultánně je k němu připojeno neustále půl miliónu uživatelů (já taky, Baránek taky, Knapp taky, Pospíšil taky - aspoň co znám z naší firmy) a týdně má čtvrt miliónu nových downloadů. Kam se hrabou internetové prohlížeče!! ICQ je prográmek pro nejrůznější typy interaktivní internetové komunikace, vyniká především šikovností, moderností a bohatostí funkcí, prostě typické Kolumbovo vajíčko - všichni to věděli, Microsoft to věděl, u Netscape to věděli, a u Mirabilis na to kápli.

America Online je největší světový internetový provider s také asi dvanácti milióny předplatiteli. Proč kupuje ICQ, není však úplně jasné - samozřejmě, že si zvýší popularitu i nabídku služeb, ale jak jí to pomůže v byznysu, příliš jasné není. Dvanáct miliónů uživatelů ICQ se dnes rovná počtu diváků např. MTV, dnes zřejmě nejprofitabilnější televize světa - takže o takové stádo oveček každý mediální magnát nesmírně stojí.

Jenomže platí v Internetu stejná pravidla jako v normálním světě? Nejsem si jistý. Především současní uživatelé ICQ se bouří, protože se domnívají, že jakmile se ICQ zmocní komerční firma, podřídí jej svým zájmům a budou za něj muset platit. Internetoví profíci mají pro AOL jen opovržení - tvrdí, že jsou to "internetoví nevzdělanci" a umějí dělat pouze byznys, že jsou technologicky zaostalí, jejich prohlížeč nefunguje a linky mají zahlcené. Hlas lidu zní: "pokud se fakt AOL zmocní software ICQ, zruším svou registraci", a že se firma Mirabilis nechala "lacino zkorumpovat".

Jenomže co má AOL dělat? Hlavními hráči na Internetu jsou tři typy firem: provideři, vyhledávací centrály a producenti prohlížečů, kteří se dělí zejména o inzertní peníze, které do Internetu tečou. Tyto firmy stojí u "bran do Internetu" a kasírují - a každá samozřejmě chce, aby její bránou procházelo co nejvíce lidí. AOL si pohlcením Mirabilisu teoreticky zdvojnásobuje počet uživatelů, rozhodně však nesmírně expanduje mimo USA; zda se z toho podaří vytěžit profit, je ale nejisté.

Diskuze (1) Další článek: Symantec jde na viry společně s IBM!

Témata článku: Televize online, Florida, Hotový produkt, America Online, Program televize dnes, Dol, Milión uživatelů, Internetový prohlížeč, Online televize, Kazde


Určitě si přečtěte

Uživatelé hlásí problémy s jednou z listopadových záplat pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Air Bank, Fio banka a MONETA zakládají alianci pro bankovní identitu
Jakub Čížek
BankaČeskoeGovernment
Velký den pro Apple: Uvedl tři nové Macy s vlastním procesorem M1
Lukáš Václavík
PočítačeApple
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 71

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky
Šéf Spotify: Budeme zdražovat. Náš obsah se zlepšil
Markéta Mikešová
PředplatnéSpotify
Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

** Reddit se začíná plnit zkušenostmi se Starlinkem ** Při přímé viditelnosti dá i 120 Mb/s ** Klasický satelitní internet už teď dalece překonává

Jakub Čížek | 48

Jakub Čížek
StarlinkPoskytovatelé internetu

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5