Dva velcí producenti B2B software hlásí velké poklesy tržeb

I2 technologies klesl na polovinu, Commerce One na šestinu (!); ani SAP nemá důvod k velké spokojenosti.
Nelze se donekonečna odvolávat na „jedenácté září“: dnes už je jasné, že jeho vliv na americkou ekonomiku nebyl tak velký, jak mnozí předpovídali, a navíc netrval dlouho – například nejvíce zkoušené letecké společnosti, které dokonce musely dostat velké státní dotace, už jsou s momentálním provozem spokojeny.

Ne tak dvě přední světové společnosti dodávající software pro internetové B2B (business-to-business) služby: I2 Technologies a Commerce One. Za první čtvrtletí letošního roku, které jinak ekonomicky nebylo špatné, hlásí doslova katastrofálně nízké tržby. I2 Technologies utržila v prvním letošním čtvrtletí 168 mil. dolarů – loni ve stejné době 364 miliónů. Podobně orientovaná společnost Commerce One utržila 31,8 mil. dolarů za kvartál, loni to přitom bylo 170 miliónů – to je pokles na šestinu! Přitom obě firmy patří k předním v dané oblasti (spolu s Aribou), nejde tedy o nějaké nevýznamné hráče, kteří byli vytlačeni silnějšími konkurenty, ale o celkový pokles trhu. V oblasti prodeje software klesl také gigant SAP a poklesy hlásí i jeho hlavní konkurenti Siebel a Oracle; tyto firmy ale nezveřejňují odděleně tržby v oblasti internetových B2B produktů.

Poklesy obratu samozřejmě přinášejí i poklesy zisku, pokud vůbec nějaký kdy byl. Commerce One byla za první kvartál v mínusu 220 mil. dolarů, tedy na každou korunu tržby osm korun ztráty; i2 je v menší ztrátě, ale loni měla zisk. (Třetí Ariba má také velkou ztrátu.) Není ani třeba dodávat, jak jsou na tom akcie zmiňovaných firem: dolar až tři, maximum bylo nad stovkou v době, kdy se zdálo, že tyto druhy software spasí svět.

Obě zmiňované firmy ze svého současného neúspěchu obviňují své zákazníky, kteří prý málo nakupují. Tzv. corporate spending, utrácení korporací skutečně pokleslo, ale nikoli o padesát, nebo dokonce 85 %: to by už byla celosvětová ekonomika dávno na kolenou. Firmy jednoduše neutrácejí za výrobky, o kterých se domnívají, že je nepotřebují; pokud má takový názor velmi mnoho firem, je lepší se spíše zamyslet nad tím, zda třeba nemají pravdu. B2B je nástroj, který se většina firem dříve nebo později naučí využívat, ale spása pro jejich podnikání to není a už vůbec neplatí, že bez nich jejich podnikání rychle zkrachuje, jak se jim snaží namluvit marketingová oddělení dodavatelů softwaru. Softwarové B2B produkty patří k nejnákladnějším vůbec a každý zákazník musí dobře vykalkulovat návratnost; spíše se dá počítat, že firmy budou využívat různé levnější a jednodušší způsoby podnikání přes Internet než to, že si obratem pořídí nejnákladnější produkt, který existuje na trhu.

Diskuze (13) Další článek: Grafická karta Matrox Parhelia

Témata článku: Software, Internet, Výkal, Pokles, B2B, Velký zisk, Pokles obratu, Velká korporace


Určitě si přečtěte

Můžete mít dvakrát rychlejší VDSL? Mapa Cetinu ukazuje, kde je dostupný bonding
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián | 22

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Čekali jsme skoro šest let. Android Auto jede do Česka i na Slovensko
Lukáš Václavík
Android AutoNavigaceGoogle
Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 94

David Polesný
Jak vybrat notebookNotebooky

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní