Dva týdny pohledem Jiřího Hlavenky

PC tu je a taky zůstane. Pravil Bill Gates v otevírací řeči v přeplněném Aladdin Theatru na...
PC tu je a taky zůstane. Pravil Bill Gates v otevírací řeči v přeplněném Aladdin Theatru na Comdexu, a dodal: "osobní počítač je jediné zařízení, které je schopné nabídnout uživatelské rozhraní užitečné pro průměrného Pepíka. Jedině PC se dá zvětšovat a zmenšovat, od kapesního zařízení po špičkovou stanici – a stále to bude PC." Bill se dočkal pořádného aplausu, ale i on ví, že se vynořují hrozbičky i hrozby podkopávající dominanci Microsoftu.

Grove předpovídá čip na 10 GHz. Andy Grove, šéf a spolumajitel Intelu podepisoval na Comdexu svou knihu „Jen paranoikové přežijí“ a v hlavní řeči (před 7 000 posluchači!) předestřel plány své firmy do roku 2011: jeho představy jsou paranoidní… a pravděpodobné. Na trhu bude čip od Intelu s miliardou (!!) tranzistorů, poběží na 10 GHz (!!!) a bude mít dvěstěnásobnou výkonnost oproti nejlepším čipům dneška. Groveho vize jsou s převahou nejvíce diskutovanou zprávou z Comdexu; poznamenávám také, že mikroprocesor má letos své 25. narozeniny.

Válka browserů, kolo čtvrté. Navigator 4.0 se bude jmenovat Communicator, Explorer jméno nezmění. Novinky u Communicatoru: zabudovaný textový procesor (nejen) pro HTML formát, kryptovací poštovní klient, výrazně lepší čtečka Usenetových News, program pro audiokonferencing v reálném čase. Ale hlavně: kanály tlačené směrem k uživateli, tak jako to umí PointCast či Marimba/Castanet. Browsery končí, kanálové tunery startují?!

Borland se konečně nechal ukecat svými dlouholetými příznivci a uvedl na trh kompilátor jazyka C++ (s názvem Borland C++ Builder), který má stejné vizuální rozhraní jako populární Delphi. Betaverze byly za velkého zájmu rozdávány na Comdexu, finální verze by měla být cca za čtyři měsíce. Ale nejen to: byla ukázána i betaverze Delphi 97. Vývoj se nezastavuje: nové Delphi zvládá požadavky špičkových systémů client-server a obsahuje přes 100 ActiveXových ovladačů s možností dědění vlastností. Ty umožňují vytvářet plnohodnotné aplikace o datovém objemu v desítkách kB.

DVD definitivně a od ledna. Mechaniky DVD (DVD–ROM) začne Toshiba prodávat ve velkém už od ledna 1997. Dlouho odkládaná technologie je zde náhle jako velká voda: přináší kapacitu 17 GB na jediný disk a trvale udržovatelnou rychlost přenosu 1,35 MB/s – ideální řešení pro velké multimediální tituly ve špičkové kvalitě. Bude znamenat DVD konec CD-ROM? Dnes už se neodvažuji tvrdit, že to je nesmysl.

Máte ledničku? Tak si přetaktujte Alphu… Digital přetaktoval svou Alphu z 600 MHz na 767 MHz, ovšem zatím jen jako ukázku na veletrhu Comdex. Čip byl chlazen na –40 stupňů pomocí freonové ledničky; výsledkem je ale 30% vzestup výkonnosti. Někdy na jaře příštího roku se prý čip už obejde bez tohoto chlazení.

Texas Instruments vyhrál miliardu dolarů (!) na korejské firmě Samsung v několikaletém patentovém sporu. Celá věc se nakonec obešla bez soudu smírem; i když po takovém smíru je na jedné straně radost a na druhé smutek.

Proč tedy odešel šéf Novellu? Výsledky Novellu za poslední čtvrtletí jsou zase velmi dobré, zisk stejný jako v úspěšném loňském roce. O to méně je jasné, proč odešel (či „byl odejit“?) Bob Frankenberg, když tento úspěch se odehrál cele za jeho panování.

Zvykejte si na jméno Softbank. Poněkud záhadný japonský gigant nakupuje jako divý: je dnes stoprocentním vlastníkem Ziff-Davis Publishing (PC Magazine a jiné), dále pak firmy pořádající Comdex, dominantním vlastníkem Kingston Technology atd. Po mohutných nákupech tak vznikl největší světový publikační gigant v oboru výpočetní techniky, zároveň pak vlastník řady softwarových, hardwarových i technologických firem. Co dál?

Na závěr opět jeden citát, nutně bez komentáře: "Java je vlastně C++, ale s méně provazy, na kterých by se mohli programátoři oběsit". Charles Fitzgerald, program manager, Microsoft.

Váš názor Další článek: Nové produkty z oblasti přenosných počítačů

Témata článku: Softbank, Japonský gigant, Jediný disk, Charles, Technologická převaha, Velký čip, Pohled, Casta, Velká voda, Velké jméno, Jiří


Určitě si přečtěte

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 15

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 57


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky