Dva tisíce obrázků

Často se hodí sáhnout po nějakém neohraném cédéčku a obohatit svoji sbírku klipartů o nové obrázky. Což teprve když se jedná o originální české kliparty.
Michal Politzer: Různé kolekce klipartů přidávaných ke grafickým a kancelářským programům mají tu nevýhodu, že je mají všichni, kdo si ten který balík koupili. Proto se vždycky hodí sáhnout po nějakém „neohraném“ cédéčku a obohatit svoji sbírku o nové obrázky. Což teprve když se jedná o originální české kliparty.

Firma Zoner software takovou kolekci nabízí právě pod názvem České kliparty. Na cédéčku jich naleznete více než 2000, a to ve vektorovém tvaru. Pro neznalé terminologie připomínám, že vektorové obrázky lze použít v libovolné velikosti. Kliparty jsou rozděleny do mnoha kategorií, namátkou architektura, doprava, hračky, počítače, vesmír … Vektorová grafika samozřejmě nejsou fotografie, některé obrázky jsou však malířem velmi propracované a na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná o nasnímaný diapozitiv – podle tvůrců je ale vše ruční práce! Výhodou českých klipartů kromě neokoukanosti je i česká tematika. Na cédéčku naleznete Národní divadlo v Praze, lokomotivu Českých drah nebo Škodu Octavia.

Obecně zdařilejší jsou neživé předměty. Složka roztomilých živočichů včetně berušky si jistě nalezne příznivce, pestrobarevné kytičky rovněž. Trochu horší je to s lidmi. Postavami z pohádek chtěl snad malíř děti spíše postrašit. Nicméně určitě oceníte barevnost obrázků, nejedná se totiž o žádné černobílé symboly.

Všechny kliparty jsou uloženy jak ve formátu WMF (standardní vektorový formát Windows), tak ve formátu ZMF (nativní formát Zoner Callista).

Součástí jsou i slepé mapy z celého světa, včetně Česka a nového rozdělení do krajů – to může být velmi atraktivní i díky vrstvám ve formátu ZMF. Na cédéčku naleznete i plnou instalaci jednoduchého a šikovného prohlížeče obrázků Zoner Media Explorer (umí více než 40 multimediálních formátů). Výrobce přiložil i šedesátidenní zkušební verze vektorového grafického editoru Zoner Callisto 3 a multimediálního programu Zoner Context 3.0.

Výběr 100 klipartů z tohoto cédéčka naleznete i na CD Computeru v tomto čísle.

kolekce vektorových obrázků České kliparty
Zdroj: Zoner software, Brno
Telefon: (05) 43 25 72 44
Cena: 495 Kč vč. DPH
Parametry: 2187 vektorových obrázků, slepé mapy z celého světa
Zdroj: Computer 22/99
Váš názor Další článek: Chyba v Coppermine procesorech tluče další hřebíček

Témata článku: Software, Vektorová grafika, Neživý předmět, Národní divadlo, Tisíc, Obrázek, Vektorový formát, Octavia, Tišice, Ruční výběr, Tisice, Software na Heureka.czMiyazaki je fanda oldschoolovek. Bez ICO by prý Dark Souls nikdy nevzniklo

Miyazaki je fanda oldschoolovek. Bez ICO by prý Dark Souls nikdy nevzniklo

V Japonsku se slavilo 20. výročí od vydání PS2 legendy.

Radek Wunderlich
PlayStationFromSoftware
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2021)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2021)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Nad 3,5mm jackem se smráká. Sluchátkový konektor příští rok nejspíš zmizí i z levných telefonů

Nad 3,5mm jackem se smráká. Sluchátkový konektor příští rok nejspíš zmizí i z levných telefonů

** Před pár lety byl 3,5mm konektor nepsaným základem každého telefonu ** Od premiéry iPhonu 7 to však jde s jackem strmě z kopce ** U drahých telefonů chybí úplně a začíná mizet i z modelů střední třídy

Martin Chroust
Střední třída3,5mm jack
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Nová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály