Dva největší konkurenti SAPu se spojují

PeopleSoft pohlcuje J.D. Edwards, mapa tohoto obřího trhu software a služeb se výrazně mění.

Je to krok, který přišel zčista jasna, ale nebyl zase tak nelogický a neočekávaný: protože trh s ERP aplikacemi stagnuje, firmy se spojují, aby ušetřily a dosáhly zisků. PeopleSoft a J.D.Edwards patří k veteránům tohoto trhu, ač českým uživatelům příliš neříkají – jejich síla je hlavně na americkém trhu, Evropa si, nejen kvůli odlišným účetním standardům, obvykle volí lokální dodavatele (u nás kromě SAPu např. také holandský Baan, dánský Navision, britská Scala a řada českých řešení). Spojením těchto dvou firem ale vznikne světová dvojka – s očekávanými třemi miliardami dolarů ročního obratu s odstupem za SAPem (7 miliard), ale logicky v lepší pozici mu konkurovat než nyní. Mezi skutečné giganty v ERP se pak dá započítat již jen Oracle.

Pro Českou republiku toto spojení nebude mít bezprostřední účinek, obě firmy jsou u nás zastoupeny několika partnery (PeopleSoft se vyskytuje častěji) a jejich řešení budou určitě ještě nějakou dobu podporována souběžně. Celosvětově však jde o velmi významnou událost. Především samotnou hodnotou transakce – 1,7 miliardy dolarů v akciích, to tu už mezi softwarovými firmami nebylo několik let. Rovněž i velikostí firem, po sloučení půjde o obra s 13 000 zaměstnanci a zhruba podobně velkým počtem zákazníků, především velkých a středních firem po celém světě.

Z obou firem byl PeopleSoft výrazně větší, asi dvojnásobný (1,9 mld obratu proti 0,9 mld obratu), silnější (tržní kapitalizace 4,7 mld proti 1,5 mld) a setrvale ziskový (J.D.Edwards střídá mírné zisky s mírnými ztrátami). Obě firmy se mírně liší i zaměřením; PeopleSoft má nejraději největší korporace, J.D.Edwards i střední firmy, PeopleSoft má silnou nabídku v dnes atraktivních oblastech CRM a HRM (řízení lidských zdrojů), J.D.Edwards je zase vyhlášený v oblasti výrobních firem.

Někteří komentátoři soudí, že oznámené spojení, které komentují jako velmi chytrý krok od PeopleSoftu, spustí novou vlnu fúzí a akvizicí. Nebylo by poprvé, a ostatně to odpovídá „válečné“ terminologii, často používané v konkurenčních vztazích. Pokud panuje určitá rovnováha sil či alespoň jakýsi ustálený stav, jedou si všichni na svém písečku a občas propagačně pozlobí konkurenta. Jakmile se ale dva silné subjekty („státy“) spojí v jeden či uzavřou pevné partnerství, rovnováha se vychýlí – možná skutečně, možná jen domněle, ale každopádně se okolí cítí překvapeno a ohroženo a vydá se rovněž jednat. V politice jsou z toho války na spadnutí, v podnikání naštěstí jen vlna fúzí a akvizicí, i když pro zaměstnance takto postižených firem rovněž nastává stav, který není daleko od stavu válečného.

V oblasti podnikového software pro střední a velké firmy stále existuje velké množství dodavatelů – s ohledem na náročnost vývoje špičkového produktu neúměrně velké, jejich podnikání je na hranici přežití a pionýrské doby hurátvorby velkých softwarových produktů navždy pryč. Časopis Forbes si všiml, že zatímco existuje 549 softwarových firem, které jsou veřejné (kotované na různých burzách), jen patnáct z nich dosahuje alespoň jedné miliardy obratu – a právě tato miliarda je vnímána jako určitá laťku, nad kterou už lze provozovat úspěšně globálně působící softwarovou společnost. Jistě mohou a také budou existovat stovky, možná tisíce lokálních počítačových firem a hlavně systémových integrátorů, ale výroba velkého softwarového produktu si žádá výdaje srovnatelné například s vývojem automobilu (nebo procesoru), a firma logicky musí působit celosvětově, aby tyto vývoje mohla „rozpustit“ do cen svých produktů.

Diskuze (2) Další článek: Jsou výsledky FutureMarku věrohodné?

Témata článku: Software, Chytrý automobil, Atraktivní oblast, Velká korporace, Bezprostřední okolí, Největší konkurent, Velký zisk, PeopleSoft, Velká náročnost, Softwarový produkt, Lidský zaměstnanec, Konkurent, SAP, Vývoj automobilu, Scala, Vlna


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku