Dva největší hudební obchody na Internetu se spojují v jeden

Byly největší, a byly oba ve velké ztrátě: nyní se spojují, aby lépe čelily konkurenčnímu Amazon.com (a nejen jemu). Jak bude vypadat hudební obchod na Internetu?
V určitém okamžiku je spojení tou nejlepší cestou k dalšímu růstu; to je známá pravda a v oblasti Internetu se jí řídí až stovka firem ročně. Naposledy tak učinily dva nejznámější obchody s hudebními CD - Music Boulevard (též N2K) a o něco větší a sebevědomější CDNow. Poprvé po řadě případů, kdy jedna firma pohltila druhou, jde o zhruba rovnocené spojení, tedy typický "merger". Firma CDNow vstoupila na burzu až letos, její akcie vylétly na 30 dolarů a spadly na 8, obrat za poslední rok činil 43 mil. USD při ztrátě 37 mil. USD (!); mimochodem, založili ji dvojčata, kteří nyní vlastní 17% firmy. Tržní kapitalizace CDNow je 140 mil. USD. Music Boulevard má tržní kapitalizaci jen 85 mil., na burze je také necelý rok a její akcie také zažili výskok na třicet a pád na pět dolarů; obrat činil 25 mil. USD a ztráta 48 mil. USD (!!). Oba obchody měly v současné době nabídku okolo 300 000 hudebních titulů; po spojení hodlají mít nabídku cca 500 000 titulů - znamená to, že ji budou muset podstatně rozšířit, neboť prostým součtem sortimentu a vytříděním duplicit by k takovémuto nárůstu nedošlo.

Spojení je tedy přirozené - obě firmy si šly dlouhou dobu po krku a obě na tom krvácely: příliš moc i na internetová měřítka. Spojení urychlil vstup knihkupce Amazon.com (obrat 307 mil., ztráta 47 mil., tržní kapitalizace 6 miliard) do oblasti hudby - Amazon je v oblasti považován za giganta s mimořádným jménem a tak není divu, že tváří v tvář takto hrozivému konkurentovi se obě firmy raději udobřily.

Důvod spojení je jasný: ušetřit (plánuje se značné snížení personálu), spojit firmy v jednu, sjednotit marketing a reklamu, vystupovat jednotně vůči dodavatelům (a docílit lepších cen), nemuset se předhánět v cenách.

Živě komentuje: spojení potvrzuje to, co jsem psal již několikrát: na webu není místo pro více obchodníků s velice podobným zbožím. Obě firmy nabízely prakticky totéž, obě rozšiřovaly nabídku stejným tempem, obě se musely předhánět v technických vymoženostech (např. vytváření zakázkových výběrových CD pro zákazníky atd.), oba to stálo příliš mnoho peněz - radost z toho měl samozřejmě zákazník, protože získával CD za ceny, o jakých si v obchodě mohl nechat jen snít, ale obchody byly nad krachem. Mimochodem, je otázkou, kdy se něco podobného začne provádět na českém webu: je už nejvyšší čas, jinak uživatele přestane bavit chodit do českých mravenčích a polofunkčních obchůdků a raději zvolí nákup na webu z USA.

Je ještě nutné poukázat na to,ž e na světě neexistuje jen Amazon a CDNow/N2K. Do světa prodeje knih přes Internet nedávno vstoupilo největší knižní vydavatelství na světě, německý koncern Bertelsmann (u nás mu patří Knižní Klub, ale podobný obchodní koncept aplikuje v řadě dalších zemí). Bertelsmann má oproti Amazon.com nemalé výhody v tom, jak masívní mediální kanály vlastní a jak gigantickou má vlastní produkci; na druhé straně jej na Internetu nikdo nezná. V oblasti CD pak existuje několik dalších prodejců, kteří jsou sice menší než CDNow/N2K, ale ne zanedbatelní - například CDUniverse, Tower Records nebo Virgin.

Váš názor Další článek: Oprava pro kuriózní chybu v Internet Exploreru je na světě

Témata článku: Internet, Hudební vydavatelství, Tower, Hud, Hudební obchod, Spojení, Jed, Nemalá cena, Německý koncern, Obchod, Značné snížení, Virgin, Nabídka obchodu


Určitě si přečtěte

Nešťastný vývojář ukazuje, proč není dobré být závislý na Googlu
Lukáš Václavík
InternetGoogle
Finanční správa tento měsíc spustí Moje Daně. Přiznání má být hračka
Lukáš Václavík
eIdentitaČeskoeGovernment
Konec modrých obrazovek smrti? Microsoft vydává mimořádnou aktualizaci pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Elon Musk už není nejbohatší na světě. Během jediného dne přišel o 324 miliard korun
Karel Kilián
Jeff BezosTesla MotorsElon Musk
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 44

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní